Лошиця

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Лоши́ця, -ці, ж. Кобылица. Як корова за телям, як лошиця за лошям. Чуб. І. 92. Ум. Лошичка. Вас. 197.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЛОШИ́ЦЯ, і, жін. Молода кобила. Засідлана гніда лошиця Ясногорської, піднявши голову, стиха кудись іржала (Олесь Гончар, III, 1959, 448).

Історія виникнення

Історія коня починається 65 млн років (ранній еоцен) тому з маленького, схожого на невелику собачку эохиппуса, або хиракотерия, з гнучким аркообразно вигнутим хребтом і довгим хвостом. Цей звір спирався на всю ступню, а не на кінці пальців, яких у нього було по чотири на передніх і по три-на задніх лапах. Зуби в нього були пристосовані для щипка і перетирання листя і молодих пагонів. Ще одна щабель в еволюції - анхитерии, невеликі трипалі коні зростанням з поні. Родом вони з Америки, звідти мігрували в Євразію.

У міоцені (26 млн років до н. е) предки коней стали на новий шлях розвитку - вони пристосувалися до життя на відкритих просторах і до харчування травою. В середньому за розмірами вони наближалися до поні, череп у них став як у коня, зуби близькі до сучасних. Найбільші зміни відбулися в будові кінцівок саме у цей час. Лапа замінилась ногою з опорою на копито, пристосованої до стрибків і швидким пересуванням.


Наступна ланка еволюції коні - гиппарион, який нагадував невеликих прудконогих газелей чи трипалих конячок середнього зросту. І тільки у верхньому пліоцені (7 млн років до н. е.) з'явилися перші однопалые коні, які витіснили численних і різноманітних трипалих гиппарионов, а в ряді місць (Східна Європа, Центральна Азія, Північна Африка) навіть жили з ними одночасно. У той період саванний ландшафт (з соковитою рослинністю і сильно зволоженими грунтами) змінився сухими степами, сприяли переважно однопалых коней над гиппарионами. За короткий термін коні в достатку заселили Європу, Азію і Африку. Від них походять тарпани, зебри і осли.


Історія коня нерозривно пов'язана з історією людства. Кінь був одомашнений пізніше інших видів сільськогосподарських видів тварин - 5 - 6 ст. до н.е. Довгий час коня використовували лише як продуктивна тварина. Одомашнення коней можна віднести до одного певного місця, воно мало кілька вогнищ поширення як в країнах Європи, так і Азії. Роль ці тварини були дуже важливі для людини, в тому числі для ведення воєн, тому конярство розвивався дуже бурхливо.

Ілюстрації

Lochizia131018.jpg Lochuzi131018.jpg Lochuzia131018.jpg

Медіа

Див. також

Джерела та література

http://sum.in.ua/s/loshycja

https://www.youtube.com

Зовнішні посилання