Сойка

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Сойка, -ки, ж. 1) = Соя. Вх. Пч. II. 10. — лісова. Пт. = Лускогоріх. Вх. Пч. II. 9.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

{https://goo.gl/images/8xqMrc}

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання

[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/{{{підрозділ}}}]]


Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

СО́ЙКА, и, жін. Лісовий перелітний рудувато-сірий птах родини воронових, який має білувату з темними смугами голову і невеликий чубчик червонуватого відтінку. Сойка хрипіла в вершках смерек (Іван Франко, VI, 1951, 11); Сойка — підступна птиця: вона мастак нищити дрібне птаство (Михайло Стельмах, Гуси-лебеді.., 1964, 34); Прийшла зима.. Важкий настав час для синичок, чубатих посмітюх, сойок, повзиків, горобців (Вечірній Київ, 9.I 1971, 3).

==="Словопедія" === 

СОЙКА птах з ряду горобцеподібних, заселяє ліси Євразії та Пн. Африки; довж. бл. 33 см; охороняється.


Спосіб життя

Сойка веде почасти осілий, почасти кочовий спосіб життя, час від часу здійснюючи короткі перельоти в пошуках харчів. Її скромний пісенний репертуар обмежується чергуванням різких вигуків «кррр» з неголосними звуками, схожими на нявкання, і дзюркотливим щебетанням. Сойка любить наслідувати різні звуки і часто, всівшись на гілці, вправляється в мистецтві пародії. У дикій природі сойка дуже обережна, потайлива і нерідко першою піднімає тривогу, попереджаючи лісових мешканців про наближення небезпеки. Політ у неї важкий і непевний. Будучи практично всеїдним птахом, сойка охоче поїдає всілякі насіння і ягоди, в тому числі ожину і кукурудзу, але для неї немає не світлі кращих ласощів, ніж жолуді. Восени вона їх старанно збирає і закопує в землю, роблячи запаси на зиму. Її комори найчастіше приховані під корінням дерев, в тріщинах кори або під шаром опалого листя; в такий же спосіб птах ховає лісові горішки й букове насіння. За один раз сойка може перенести в дзьобі й волі до 12 жолудів. Поживним доповненням до її раціону слугують різні комахи: жуки, оси, цвіркуни, їх личинки й павуки. У сезон гніздування сойки не проти підживитись яйцями та пташенятами, викраденими з чужих гнізд.

Опис. Довжина тіла – 31-35 см Розмах крил – 52-58 см Вага – 170 г Тривалість життя - 18 років Оперення на грудях і спині коричнево-рожеве. Покривні крила забарвлені в яскраво-бірюзовий колір, доповнений візерунком з чорних смужок. Верхня частина голови вкрита короткими чорно-білими пір'їнками, які можуть настовбурчуватися, утворюючи невеликий чубчик. Дзьоб короткий і міцний, забарвлений в чорний колір. Від дзьоба до шиї тягнуться широкі чорні «вуса». Очі світлі з темними зіницями. Підхвістя вкрите білим пір'ям. Сильні ноги забарвлені в світло-коричневий колір.

УКРЛІТ.ORG_Cловник

СО́ЙКА, и, ж. Лісовий перелітний рудувато-сірий птах родини воронових, який має білувату з темними смугами голову і невеликий чубчик червонуватого відтінку. Сойка хрипіла в вершках смерек (Фр., VI, 1951, 11); Сойка — підступна птиця: вона мастак нищити дрібне птаство (Стельмах, Гуси-лебеді.., 1964, 34); Прийшла зима.. Важкий настав час для синичок, чубатих посмітюх, сойок, повзиків, горобців (Веч. Київ, 9.I 1971, 3).


РУпедия Этимологический русскоязычный словарь

Сойка сойки, ж. (зоол.). Лесная птица из отряда воробьиных, с пестрым опереньем.

Іноземні словники

https://uk.glosbe.com/uk українська-англійська Словник]

Переклад на англійська: • jay (Noun ) (noun )


bird Інші значення:


jay (bird)


Ілюстрації

Сойка.jpg Мама.jpg Ог.jpg

Медіа


Цікаві факти

ка сіро-каштановий красивий птах, хвіст у неї чорний з білими контурними перами, на великих махових пір'їнах - поперечні біло-блактині перев'язки. Довжина її 32 сантиметри.

Сойка тримається більше по узліссях лісу, ніж в глибині, і однаково часто зустрічається у хвойних лісах, змішаних або листяних і особливо любить дубові ліси або з домішкою дуба. Сойка смілива і спритна птаха, рідко сидить спокійно, постійно в русі, при чому хохол на її маківці теж весь час то піднімається, то опускається. На землю вона спускається рідко і досить незграбно по ній стрибає. Політ сойки нерівномірний, не швидкий, внаслідок чого вона зупиняється на кожному дереві, навіть при переслідуванні. Сойка птаха хижа, вона грабує гнізда, особливо гнізда дроздів, випиває пташині яйця, пожирає пташенят, не щадить і дорослих птахів, якщо зловить їх у гнізда, забирає навіть молодих куріпок, незважаючи на захист матері, але сама в свою чергу, нерідко стає здобиччю перепелятника або тетерев'ятника.

Cойка

Дивовижна сойка

Більше читайте тут: http://pernatidruzi.org.ua/art.php?id=351