Рожай

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Рожай, -жаю, м. = Врожай. Під рожай проса каші наїсися.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

                                                 УРОЖА́Й (ВРОЖА́Й), аю, чол.

1. Загальна кількість злаків, овочів, плодів фруктових дерев, ягід, грибів і т. ін., що уродилися. — Урожаї маємо гарні, сіно також гарне (Іван Франко, II, 1950, 115); Стирчать сухі колоски. Мізерний урожай (Олександр Довженко, I, 1958, 35); І трудились люди вволю, І давали добрив полю — Вийшов добрий урожай! (Григорій Бойко, Ростіть.., 1959, 56); На величезних плантаціях, де стояли обороною батальйони, виноград було зібрано лише частково. Решта урожаю пріла на пні (Олесь Гончар, III, 1959, 208).

2. Велика кількість, багатий збір вирощеного зерна, різних плодів і т. ін. Ідуть дощі. Ідуть травневі. В народі кажуть: — На врожай! — Пшениці, — кажуть, — Буть, як гай (Ростислав Братунь, Пора.., 1960, 17); Трудівників усіх країн Я в рік Новий поздоровляю. Хай миру буде роком він, Хай буде роком урожаю! (Максим Рильський, III, 1961, 167); // на кого — що або який, перен., розм. Взагалі про значну кількість кого-, чого-небудь. — Кажуть, у Ніжені [Ніжині] під раду великий урожай на кармазини... (Пантелеймон Куліш, Вибр., 1969, 132); І словами, повними любові, він повідав про осінні влови, про багатий рибний урожай (Іван Гончаренко, Вибр., 1959, 271).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, 1979. — Стор. 480.

Словник української мови за редакцією Б.Д.Грінченка

Рожай, -жаю, м. = врожай. Під рожай проса каші наїсися.

Ілюстрації

Врожай.jpeg Врожай1.jpeg Врожай3.jpeg

Медіа

Цікаві факти

Матеріал з Вікіпедії

Урожа́й, врожай — продукція однієї або кількох однорідних сільськогосподарських культур (зернових, плодових, овочевих тощо) і продукція використовуваних дикорослих рослин; загальний збір тієї чи ін. продукції рослинництва з усієї посівної площі в окремому господарстві, окремій або групі адміністративних одиниць, загалом у державі, регіоні, об'єднанні держав тощо.

Урожай складається з окремих частин або органів рослини (насіння, надземної маси, коренеплодів, бульб тощо).

Урожай залежить від родючості ґрунту, біологічних особливостей рослин, насінного матеріалу, строків і якості сівби та догляду за посівами, площі живлення рослин тощо.

Молитва господаря за врожай

[1]

Господи Боже, Отче наш, що сказав нашому прабатькові: "В поті чола твого будеш їсти хліб свій!". Скоряюся волі Твоїй святій, з молитвою на устах орю, допоможи мені і благослови мою працю, нехай моя нива приумножиться врожаєм моїм рідним і мені, Господи, на пожиток, а Тобі на славу. Амінь.

[2]