Кедровий

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 15:36, 21 грудня 2017; D.buchynska (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Кедро́вий, -а, -е. Кедровый. Зроби мені кедровую труну. Мет. 267. Застель столи кедровиї. Гол. Кедро́вий[1] горіх - загальна назва, що описує насіння деяких видів рослин роду Сосна (Pinus) (також названими кедровими соснами).

Частіше всього кедровими горіхами називають насіння Кедрової сосни сибірської ('Pinus sibirica). В той же час, насіння справжніх кедрів неїстівні.

В чисто науковому значенні горіхами вони не є, однак така назва закріпилась за ними в кулінарії.

Середня маса горіха складає 0,23—0,25 г. Великими рахуються горішки 9 мм, середніми — 7—9 мм, малими — 7 мм та менше.

Ядра горішків дуже смачні та містять багато корисних поживних речовин, таких як кедрова олія, азотисті речовини(незамінні амінокислоти), вуглеводи (фруктоза, сахароза, глюкоза, крохмаль), мікроелементи (марганець, мідь, цинк, кобальт, йод) и вітаміни А, Е, К.

Ядро кедрового горіха складає 55—66 % жирів, 13,5—20 % білків, крохмаль, цукор, вітаміни.

Склад кедрових горіхів: Кедрові горіхи, без шкаралупи, сушені Харчова цінність в 100 г продукту Енергетична цінність 674 ккал 2816 кДж Вода 2.3 g Білки 13.7 г Жири 68.4 г - насичені 4.9 г - мононасичені 18.7 г - поліненасичені 34.1 г Вуглеводи 13.1 г - крохмаль 1.4 г - дисахариди 3.6 г Ретинол (віт. A) 1 мкг - β-каротин 17 мкг Тіамін (B1) 0.4 мг Рибофлавін (B2) 0.2 мг Ніацин (B3) 4.4 мг Пантотенова кислота (B5) 0.3 мг Піридоксин (B6) 0.1 мг Фолацин (B9) 34 мкг Аскорбінова кислота (віт. С) 0.8 мг Токоферол (вітам. E) 9.3 мг Вітамін K 53.9 мкг Кальцій 16 мг Залізо 5.5 мг Магній 251 мг Фосфор 575 мг Калій 597 мг Цинк 6.4 мг

Ядра кедрового горіху багаті вітамінами групи B, вітамінами E і K, а також залізом, фосфором, цинком, магнієм, міддю та особливо марганцем. В них велика місткість жиру, як у всіх горіхах. 100 грам горіхів на п'ятнадцять відсотків забезпечують добову потребу людського організму в білках; крім того, білок кедрових горіхів відрізняється від більшості продуктів підвищеним вмістом Лізину (до 12,4 г/100 г білка), Метіоніну (до 5,6 г/100 г білка) і Триптофану (3,4 г/100 г білка) — найбільш дефіцитних амінокислот. Використання: Ядра кедрового горіха використовуються в їжі і слугують сировиною для отримання кедрової (горіхової) олії. Шрот (вижим), який залишається після вижимання кедрової олії із ядер перетирають і використовують як смакову добавку і збагачувач мікроелементами та вітамінами під час приготування кондитерських виробів і кулінарних страв. Шкаралупа кедрового горіха є компонентом для деяких бальзамів і настоянок. Корисні властивості, пов’язані зі складом:

Аргінін є профілактикою атеросклерозу; Калій покращує скоротливу здатність серцевого м’яза; Необхідний в раціоні кожного чоловіка цинк. Цинк нормалізує роботу передміхурової залози, сприяє зростанню скелетної маси; Бор збільшує сприйнятливість до фізичних навантажень, покращує засвоєння кальцію; Ніацин покращує травлення, засвоєння жирів. Він покращує серцеву діяльність. Впливає благотворно на стан нервової системи; Тіамін, як і всі вітаміни групи В, покращує засвоєння амінокислот і відновлює нервову систему; Вітамін А покращує стан шкірних покривів, зору; Вітамін Е позитивно діє на ендокринну систему, діє як антиоксидант; Кремній впливає на еластичність судин і тканин, знижує ризик тромбоутворення; Мідь, залізо, нікель впливають на кровотворення. Допомагають підвищити гемоглобін, покращують склад крові та її реологічні властивості; Молібден (доведено науково) нормалізує обмін вуглеводів і жирів. Допомагає для схуднення; Фосфор і ванадій зміцнюють емаль зубів і кістки. Фосфор впливає на розумову діяльність, підвищує мозкову активність; Магній — це чудовий мікроелемент. Покращує серцеву діяльність, зміцнює нервову систему, знімає судоми, покращує настрій, увагу і пам’ять; Кальцій, крім зміцнення кісток, впливає на склад крові і нервову діяльність; Йод стоїть на варті здоров’я щитовидної залози і покращує обмін речовин; Кедрові горішки, завдяки вмісту цинку, вітаміну Е, амінокислот благотворно впливають на потенцію; Покращує стан шлунка. У народі гастрити і виразки лікують кедровими горіхами; Масло кедрового горіха застосовують при шкірних алергічних захворюваннях (псоріаз, екзема, дерматит); Масло використовують в косметології для масок, що продовжують молодість. Для зміцнення волосся, для поліпшення його росту. Використовують у поєднанні з іншими маслами, для догляду за сухою шкірою; Всередину масло приймають при захворюваннях печінки і шлунка. Масло приємне на смак, але має маленький термін придатності; Маслом можна заправляти салати. Організм отримує необхідні вітаміни і мінерали. Підвищується імунітет, антиоксидантний захист організму і загальне самопочуття;


Sklad-і-korisnі-vlastivostі-kedrovix-gorіshkіv.jpg Seeds of Pinus sibirica.jpg