П'ятка

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

П'ята́, або п'я́тка — опукла ділянка, розташована на задній стороні ступні. Складається з п'яткової кістки (лат. Calcaneus) та розташованих на ній жирових тканин і шкіри. Від п'ятки відходить ахіллове сухожилля (лат. Tendo calcaneus), по обидві сторони якого шкіра утворює невеликі западини.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

П'ЯТКА 1, и, жін. 1. Те саме, що п'ята.

2. Нижній кінець, задній бік, кінець, опорна частина чого-небудь, іноді місце з'єднання з чимсь. Він пхнув одні двері, котрі з грюком розчинилися до п'ятки, далі другі і одним махом упхнув Проценка і Рубця у невеличку хатину (Панас Мирний, III, 1954, 291); [Дранко:] Щоб мені молотка не вдержати в руці, щоб мені не довелось ніколи приварити п'ятки до коси..! (Марко Кропивницький, I, 1958, 204); Порівняно із звичайним мікрометром, важільний мікрометр завдяки рухомій п'ятці має вимірювальне зусилля... стабільніше (Допуски, посадки і технічні виміри, 1958, 340).

3. діал. П'ятірка. П'ятка подобала радше на Г, ніж на круглочереве, гребенясте 5 (Іван Франко, I, 1955, 241); — Маємо п'ятку. Якби видавати по гульденові щодня, стало би на п'ять днів (Антін Крушельницький, Буденний хліб.., 1960, 69); Скажіть, скажіть, що мають діяти ті материнські дві п'ятки пальчиків роботящих, де мають подітися? В полі роботи ніякої (Степан Ковалів, Світ.., 1960, 140).

4. розм. Купка з п'яти снопів, складених на полі. Снопи складали в п'ятки,.. полукіпки (30 шт.), копи (60 шт.) (Народна творчість та етнографія, 2, 1967, 59); — Люблю дивиться, як поле вкриється довгими стайками полукіпків,.. п'ятками (Нечуй-Левицький, I, 1956, 587). // у знач. збірн. — У мене ж і свіжа полуниця знайдеться.. — Спасибі. — Навіть полуницями не спокушу вас? (Михайло Стельмах, I, 1962, 336); * У порівняннях. Від полум'я з печі бабусині лиця Червоними стали, немов полуниця (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 432).

5. Те саме, що суниця. На цих пролісках росло дуже багато полуниць (Олекса Стороженко, I, 1957, 238); Оце поспінуть полуниці, Насуне миру — повен ліс (Іван Манжура, Тв., 1955, 123); Йде дівча у ліс по полуниці (Андрій Малишко, Звенигора, 1959, 62).

"Словопедія" 

1.Орфографічний словник української мови п'ята́ іменник жіночого роду

  • Але: дві, три, чотири п'яти́

2.Словник синонімів Караванського П'ЯТА (ступні) п'ятка; (скелі) П. основа, опора, підошва.

3.Архітектура і монументальне мистецтво

П'ЯТА Нижня опорна частина арки чи склепіння або верхній камінь підпори, що несе арку чи склепіння. Мають місце наступні: ~ виносна (випускна) — така, що спирається на горизонтальні ряди мурування, стесані краї якої плавно продовжують дугу арки. ~ врізна — являє собою вмурований клинчастий камінь, на який спирається арка. ~ дверей — нижній і верхній виступи дверної стулки, завдяки чому двері прикріпляються і повертаються.

УКРЛІТ.ORG_Cловник

П’Я́ТКА1, и, ж.

1. Те само, що п’ята́. 1. Махне [Еней] мечем — врагів десятки Лежать, повиставлявши п’ятки (Котл., І, 1952, 259); Босоніж ішла ж [Світлана]… Нили п’ятки опухлі… Терпіла (Нех., Хто сіє вітер, 1959, 128).

2. Нижній кінець, задній бік, кінець, опорна частина чого-небудь, іноді місце з’єднання з чимсь. Він пхнув одні двері, котрі з грюком розчинилися до п’ятки, далі другі і одним махом упхнув Проценка і Рубця у невеличку хатину (Мирний, III, 1954, 291); [Дранко:] Щоб мені молотка не вдержати в руці, щоб мені не довелось ніколи приварити п’ятки до коси..! (Кроп., І, 1958, 204); Порівняно із звичайним мікрометром, важільний мікрометр завдяки рухомій п’ятці має вимірювальне зусилля… стабільніше (Допуски.., 1958, 340).

П’Я́ТКА2, и, ж.

3. діал. П’ятірка. П’ятка подобала радше на Г, ніж на круглочереве, гребенясте 5 (Фр., І, 1955, 241); — Маємо п’ятку. Якби видавати по гульденові щодня, стало би на п’ять днів (Круш., Буденний хліб.., 1960, 69); Скажіть, скажіть, що мають діяти ті материнські дві п’ятки пальчиків роботящих, де мають подітися? В полі роботи ніякої (Ков., Світ… 1960, 140).

4. розм. Купка з п’яти снопів, складених на полі. Снопи складали в п’ятки,.. полукіпки (30 шт.), копи (60 шт.) (Нар. тв. та етн., 2, 1967, 59); — Люблю дивиться, як поле вкриється довгими стайками полукіпків,.. п’ятками (Н.-Лев., І, 1956, 587).

СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO

П'ятка, -ки, ж. 1) Пятка. 2) Кучка въ пять сноповъ сложенная въ полѣ. Місцями і женці біліли, і копи вже стояли, а більш того, що п'ятки. Св. Л. 45. 3) Пять гульденовъ, пять рублей (въ одной монетѣ или ассигнація). Желех. Екат. г. 4) Пятерка въ картахъ. 5) У пчелъ: ячейка матки, маточникъ. Бджоли у п'ятку назілки кидають. Лебед. у. 6) Задняя часть косы около рукоятки. Шух. І. 169. Cм. коса. 7) Нижній конецъ задняго столба воротъ, то-же въ дверяхъ, ходящихъ не на петляхъ. Двері на п'ятці. 8) Задняя часть ружейнаго приклада, та, которой прикладъ упирается въ землю. Шух. І. 229. 9) Часть веретена. Cм. веретено 1. 10) Часть сапіни (Cм.). Шух. І. 176.


Російсько-українські словники

Пята́, Пя́тка – п’ята́, п’я́тка. [Находи́лася, аж на п’я́ти не ста́ну – так боля́ть (Київ. п.)]. • Показывать, показать -тки (убежать) – п’я́тими кива́ти, накива́ти, підо́швами креса́ти. • Душа в -тки ушла – душа́ в п’я́ти схова́лась; зляка́всь – аж у п’я́ти заколо́ло. • Быть под -то́й у кого – бу́ти під п’ято́ю в ко́го. • От головы до -ток – з голови́ до ніг. • Ходить по -та́м за кем – ходи́ти слідко́м, на́зирці за ким. • Гнаться по -та́м за кем – гна́ти(ся) слідко́м за ким, на п’я́ти кому́ наступа́ти. • Ахиллесова пята́ – Ахіле́сова п’ята́. • С кривыми -тами – кривоп’я́тий. • Не имеющий пят (безпятый) – безп’я́тий. • -тка чулка, башмака – п’я́тка в панчо́хи, в череви́ка; 2) (дверей, ворот и т. п.) п’я́тка, бігу́н (-на), ву́хо; (у косы) п’я́тка; (у яйца) гу́зка; (у веретена) п’я́тка, гу́зка

Іноземні словники

українська-англійська Словник

п'ятка Gender: feminine; foot


Ілюстрації

x140px Thu.jpg Stra.jpg

Медіа

Цікаві факти

• Полуниця є єдиною в світі ягодою , насіння якої розташоване зовні , а не всередині. Ці насіння називаються горішками , а плід полуниці - багатогорішком .


• Полуниця - відмінний засіб від головного болю , так як в ній знаходяться речовини, близькі до складу аспірину.


• Полуниця багата міддю , яка стимулює вироблення колагену. Мадам Тальен , відома постать французької революції і видна особа при дворі імператора Наполеона , приймала ванни , наповнені полуницею , щоб зберегти свою шкіру сяючою. Вона використовувала 10 кг полуниці на ванну.



• Полуничний сік - справжній плямовивідник пігментних плям і веснянок . Нею можна відбілити шкіру. Також полуниця сприяє відбілюванню зубів.


• Полуниця здатна надавати позитивний вплив на пам'ять. На думку вчених , речовина яка міститься в полуниці може бути використана навіть для лікування хвороби Альцгеймера.


• « Ягодою любові » полуницю назвав англійський учений Патрік Холфорд . Він довів , що в ній міститься велика кількості цинку , який викликає сексуальне збудження , як жінок , так і чоловіків.


• Крім червоної , існує ще й біла полуниця. Вона з'явилася в середині 18 століття в результаті схрещування різних сортів дикої полуниці. Зараз цей вид загублений, а сучасна біла полуниця - гібрид червоної полуниці і ананаса.


• Найбільша ягода була зірвана в 1983 році в Ролкстоні , штат Кент , США . Її вага склала 231 грам . Правда , ягода не принесла задоволення власнику : вона виявилася водянистою і кислою на смак.


• Крім традиційного вживання полуниці з вершками , її можна поєднувати з морепродуктами , птицею і сирами. Однією з найсмачніших страв вважається полуниця , обсмажена на вершковому маслі з чорним перцем.


• У Новому Орлеані в ресторані Arnaud's можна спробувати найдорожчу страву з полуниці . Вона обійдеться в 1,4 мільйона доларів. Полуниця від « Arnaud's » подається з кремом і прикрашається листочками м'яти і кільцем з майже 5 -каратним рожевим діамантом.


• В італійському місті Немі щороку влітку проходить свято полуниці. У велику чашу насипають тисячі кілограм полуниці , а потім заливають все більшою кількістю шампанського. І всі перехожі можуть пригоститися ласощами.


Див. також

[1]