Черговий

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 22:51, 24 листопада 2017; Ammyroshnichenko.fitu17 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Черговий, -а, -е́. Очередной. Черк. у. Біжи, поскуплюй чергове козацтво. К. Бай. 25.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЧЕРГОВИ́Й, а, е. 1. Який іде за попереднім у певній послідовності, є наступним щодо черговості. Автомашини і підводи товпилися навколо, чекаючи посадки чергової групи поранених (Ле і Левада, Південний захід, 1950, 341); Валентин уже знову стояв перед учителем, червоний, похнюплений, з порізаними руками, і приймав з гідністю кару за свою чергову витівку (Олесь Гончар, IV, 1960, 79). 2. Який виконує в порядку черговості які-небудь обов'язки. Монотонно читав черговий чернець твори святих отців (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 130); Біля ліжка стояв столик, за яким сиділа, чергова сестра (Микола Трублаїні, III, 1956, 450); // у знач. ім. черговий, вого, чол.; чергова, вої, жін. Той (та), хто чергує. Увійшов черговий. — Тобі чого? — інспекція з штабу армії! (Олександр Довженко, I, 1958, 200); Вночі хлопець не міг заснути. Чергова по коридору кілька разів напувала його холодною водою (Іван Сенченко, На Батиєвій горі, 1960, 19). 3. Який проводиться, відбувається регулярно, має місце через певні проміжки часу. Верховним органом Комуністичної партії Радянського Союзу є з'їзд партії. Чергові з'їзди скликаються Центральним Комітетом не рідше одного разу на п'ять років (Статут КПРС, 1971, 15); Після чергового огляду всіх цехів, коли Андрій уже лагодився піти додому, раптом його зупинила думка, що він забув щось зробити (Олекса Гуреїв, Наша молодість, 1949, 295); Чергова відпустка. 4. Який потребує негайного, першочергового розв'язання. Озброєна знаннями законів суспільного розвитку, партія чітко, на науковій основі визначає чергові завдання (Комуніст України, 5, 1966, 8); Бережний знав, що, взявшись до невідкладних чергових справ, Ладнов все одно якимсь куточком мозку весь час думатиме про комуну

Словник синонімів, антонімів

НАСТУ́ПНИЙ (який іде слідом за ким-, чим-небудь - у просторі або часі); ДРУ́ГИЙ (ще один, який іде безпосередньо вслід за ким-, чим-небудь - звичайно при певній послідовності предметів, явищ і т. ін.); ДА́ЛЬШИЙ, ПОДА́ЛЬШИЙ (який настає, з’являється або розташований трохи далі, згодом після кого-, чого-небудь); ЧЕРГОВИ́Й, НОВИ́Й (який іде за попереднім у певному ряду, певній черговості). Проїхали так з кілометр до наступного повороту (О. Гончар); - Я приніс тобі шість прищеп, а до шести шипшин сам прищепиш в наступному році (М. Томчаній); Тоді Хома відходить під другий стіг (М. Коцюбинський); На другий день; А он засиніли ще дальші гори, легким блакитним серпанком повиті (Г. Хоткевич); Динченко помовчав, обдумуючи дальші свої слова (Ю. Шовкопляс); Кость.. побіг уздовж циліндричної поверхні понтона, перескочив на подальший (Ю. Яновський); Ця чудова зустріч і несподіване підвищення, обіцянка подальших нагород та чинів справили на Барка потрібне враження (В. Собко); Щовечора після метушливого дня він сідав за стіл, щоб написати до штабу корпусу чергового рапорта (Н. Рибак); Ми молодієм з кожною весною, усе нові висоти ми берем (В. Сосюра). - Пор. найбли́жчий.

Ілюстрації

Mova 249.png Detiubir.png 000-e1489675931516.jpg 2309659 w640 h640 img0543.jpg

Медіа

YouTube відео, звуки, музика, тощо. (див. Довідка:YouTube, Довідка:Завантаження та розміщення файлів)


Див. також

YouTube відео, звуки, музика, тощо. (див. Довідка:YouTube, Довідка:Завантаження та розміщення файлів) (Посилання на сторінки цієї Вікі)

Див. Довідка:Стиль


Джерела та література

Див. Довідка:Стиль

Зовнішні посилання

Див. Довідка:Посилання