Мотуззя

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 14:45, 24 листопада 2017; Lpleshchenko.fpmv17 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Мотуззя, -зя, с. соб. Веревки. Гниле мотуззя. Гей, гей, рятуйте і мотуззя готуйте. Чуб. III. 326.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках МОТУ́ЗЗЯ, я, с. Збірн. до мо́туз і мотузо́к. Він торгував маззю, мотуззям, заліззям і всякою всячиною (Фр., V, 1951, 209); Вночі пов’язали [моряки] пояси, мотуззя, сорочки і по скелі спустилися до моря (Мушк., Серце.., 1962, 232); * У порівн. Гнівом загоряються очі в діда, жили напружились, як мотуззя, м’язи на руках випинаються, мов ремінні (Вас., Незібр. тв., 1941, 87).

◊ Моту́ззя крути́ти (сука́ти) з кого — те саме, що Мотузки́ крути́ти (сука́ти) (див. мотузо́к). Гнат Сторожук не з тих покірних і хлипких людей, з яких можна мотуззя сукати (Кол., Терен.., 1959, 71). Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 4. — С. 813.

Моту́ззя, -зя, с. соб. Веревки. Гниле мотуззя. Гей, гей, рятуйте і мотуззя готуйте. Чуб. III. 326.

Словарь української мови / Упор. з дод. влас. матеріалу Б. Грінченко : в 4-х т. — К. : Вид-во Академії наук Української РСР, 1958. Том 2, ст. 449.

Ілюстрації

Див. також

Характерна риса техніки однієї мотузки полягає у тому, що майже на 90 % безпека проходження визначається ще при навішенні спорядження на кожному окремому колодязі. Конкретна ситуація, однак, - завжди особлива. Тож навішування не можна робити ні за шаблоном, ні шляхом наслідування. Супутні проблеми необхідно творчо вирішувати на місці. Навішування, виконане за допомогою SRT, містить безліч технічних елементів (перестьожки, відтяжки, протектори, перила, тролеї та інше) і вимагає використання спеціального спорядження. Правильне (а значить - безпечне) застосування цих елементів вимагає від кожного спелеолога знання основних правил навішування, належної спортивно-технічної підготовки й неабиякого досвід, досконале знання характеристик і стану використовуваної мотузки. Дуже істотно, що техніка SRT передбачає відсутність страхувальної мотузки. Це, безумовно, вимагає повної довіри до мотузки. В основі цієї техніки зосереджене детальне вивчення властивостей мотузки й правил її використання. Адже мотузка - наріжний камінь цієї системи. Без вільного оперування нею наша безпека на вертикалях була б сумнівною.

Джерела та література

Абетка одномотузкової техніки Техніка СРТ Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 813.

Зовнішні посилання

Абетка одномотузкової техніки Техніка СРТ