Лапсердак

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 00:50, 19 листопада 2017; Mvpostoiko.if16 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Лапсердак, лапсердик, -ка, м. Родъ длинной верхней еврейской одежды. Левиц.

Сучасні словники

Словник української мови. Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЛАПСЕРДА́К, а, чол. Старовинний довгий верхній одяг польських і галицьких євреїв. Довгополий, увесь у плямах лапсердак звисав нижче колін (Іван Микитенко, II, 1957, 321).

Етимологічний словник української мови

лапсерда́к "старовинний довгий верхній одяг польських і галицьких євреїв"[лапсердик] "тс.";- р.лапсерда́к, бр. лапсарда́к "тс." [лапсурдук] "обідранець, голодранець; лахміття", п. lapserdak "єврейський халат; обідранець, голодранець (особливо про євреїв)";-запозичення з мови ідиш; ід. lābserdak "верхній одяг" утворене з іммеників lāb "ліф, корсет", що походить від нвн. Leib "тс." (<свн. līp(b) "життя; тіло, корпус" <двн. līb "тс."), спорідненого з дангл. дісл. lif "життя", англ. life "тс.", та запозиченого укр. сердáк "виж теплого верхнього суконного одягу"; менш обгрунтоване зближення з нвн. Lappen "ганчірка, клапоть" і р. сюртýк (Преобр. І 434).-Фасмер ІІ 459; Шапиро ФЗ І,13; Slavski IV 479-480; Altbauer JP 17,76. - Див. ще сердáк.- Пор. лéйбик, ліф.

Лексикон львівський:поважно і на жарт

лапсерда́к вул. 1. жебрак, обірванець, ледащо (ст)|| = лайза 2. верхній одяг (перев. короткий)(ср, ст)

Орфографічний словник української мови

Лапсердак - іменник, чоловічий рід, неістота, II відміна

Ілюстрації

Відмінок Однина Множина
Називний лапсердак лапсердаки
Родовий лапсердака лапсердаків
Давальний лапсердакові, лапсердаку лапсердакам
Знахідний лапсердак лапсердаки
Орудний лапсердаком лапсердаками
Місцевий на/у лапсердаку на/у лапсердаках
Кличний лапсердаку лапсердаки
Lapserdak.jpg Lapserdak 02.jpg Lapserdak 03.jpg Lapserdak181117.jpg

Медіа

Цікаві факти

  • Лапсердак - предмет чоловічого гардеробу, своєрідне пальто або сюртук. Довжина його була трохи нижче колін, але могла доходити і до щиколотки. У середньовіччі його носили і багаті люди, і бідняки. Чоловіки, у яких водилися гроші, могли собі дозволити періодично пошити новий сюртук, а бідняки чистили старий, зашивали його і часто передавали «у спадок» родичам, які підростали. Звісно, одяг з чужого плеча сидів на останніх дуже погано, та й пошарпана тканина лапсердака не додавала краси. Можливо, саме тому лапсердак у нас асоціюється з недбалим одягом поганого покрою.
  • Найбільшу популярність лапсердак здобув саме в тих областях, де він був придуманий - на Галичині, а оскільки там жило дуже багато євреїв,то лапсердак став національним єврейським одягом, більше того - урочистим. Євреї одягали його в різних урочистих випадках, у тому числі на службу в синагогу. Так що можна сказати, що лапсердак - це сюртук євреїв Галичини та областей Польщі, що межують з нею, а також Литви.
  • Лапсердак - це приталений довгий сюртук з підкладкою і відворотами. Зараз лапсердак можна побачити на віруючих євреях (хоч і рідко), а чоловіки інших національностей прибрали його з свого гардеробу.
  • Але, як відомо, в моду часто повертаються речі з минулого, так в наші дні відбувається і з лапсердаком. Він стає популярною частиною чоловічого гардеробу, ясна річ, не пошарпаною, а зшитою з найкращих тканин найзнаменитішими кутюр'є.

Див. також

Сардак

Сюртук

Джерела та література

ЛАПСЕРДАК – ИНТЕРЕСНЫЕ ФАКТЫ ИЗ ИСТОРИИ ПРОИСХОЖДЕНИЯ ВЕЩИ