Сальник

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 16:56, 4 грудня 2016; A.kozachuk (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук
==Словник Грінченка==

Сальник, -ка, м. Родъ кушанья. Изрубленная свиная печенка, перемѣшанная съ гречневой кашей и изжаренная въ сальникѣ. Маркев. 162.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Академічний тлумачний словник (1970—1980)

САЛЬНИК, и, чол.

1. Жирова складка в очеревині людини та ссавців, що є захисним органом черевної порожнини; чепець. Великий сальник; Малий сальник; // Те саме, що здір.

2. Страва з гречаної каші з печінкою і меленим перцем, запечена у здорі. Сальника хазяїнові засмажили, бо Іван Петрович дуже любив сальника... (Остап Вишня, II, 1956, 37); Стрекотали пащекуваті перекупки, що сновигали поміж возів, пропонуючи свій невибагливий крам: — Сальники гаряченькі з гречаною кашею... (Спиридон Добровольський, Очаківський розмир, 1965, 44).

3. техн. Пристрій для ущільнення отворів, через які проходять рухомі частини механізмів (вали, штоки тощо). Ми спробували якось виготовити сальник ущільнення для насоса «КСМ» не з бронзи, як робиться на заводі, а з капрону. Служив він разів у чотири довше (Робітнича газета, 29, 1965, 2); Андрій Дубченко припасовував кільця сальника (Олександр Бойченко, Молодість, 1949, 41).

Медичний портал

[1] САЛЬНИК, САЛЬНИК ВЕЛИКИЙ (OMENTUM, EPIPLOON)

Сальник (Omentum), Сальник Великий (Epiploon) - складка очеревини, яка кріпиться до шлунка. Великий сальник (great omentum) являє собою складку очеревини, яка починається від шлунку. Огорнувши шлунок, обидва листка очеревини спереду і ззаду знову сходяться у його великої кривизни і спускаються вниз попереду поперечної ободової кишки і петель тонкої кишки. Дійшовши до рівня пупка, а іноді і нижче, ці два листки очеревини загинаються кзади і піднімаються вгору позаду низхідних листків, а також попереду поперечної ободової і петель тонкої кишки. Сальник звисає попереду поперечної ободової кишки і петель тонкої кишки у вигляді фартуха і утворений чотирма листками очеревини. Малий сальник (lesser omentum) являє собою два листка очеревини, які з'єднують шлунок з воротами печінки та верхньою частиною дванадцятипалої кишки. - Сальнікове (omentat).

Ілюстрації

Salnyk.jpg Salnyk ludyny.jpg Salnyk strava.jpg

Медіа


Див. також

Рецепт приготування сальників

Сальники - традиційна страва російської кухні. Для приготування цієї страви потрібен досить дефіцитний зараз продукт - свиняча або бараняча діафрагма, жирова сітка, в яку загортають фарш.

Вам знадобиться Для класичного сальника: свинячий сальник; 800-900 г баранячої печінки; 3 головки ріпчастої цибулі; 1,5 склянки гречки; 3 яйця; жменю сушених білих грибів; сметана сіль перець. Для сальника з беконом: 800 г яловичої або свинячої печінки; 300 г нарізки сирокопченого бекону; 2 яйця; 1 ст. розсипчастою гречаної каші; 1-2 моркви; 3-4 головки ріпчастої цибулі; 100 г вершкового масла; 50 г свіжих грибів (будь-якого сорту за смаком); сіль мелений чорний перець.

ІНСТРУКЦІЯ 1.Класичний сальнікПромойте печінку в холодній проточній воді, обсушити, вимочіть 2:00 в молоці або в кип'яченій воді. Відваріть в підсоленій воді мінут10-15, дрібно порубати. Вимочіть сушені гриби в кип'яченій воді, поки вони не разбухнут. 2.Переберія гречану крупу, просійте через дрібне сито, щоб відокремити борошняну пил. Залийте питною водою, поставте на сильний вогонь, закрийте кришкою і доведіть до кипіння, зменшіть вогонь до середньо-слабкої, варіть ще хвилин 10, поки каша не загусне, а вода повністю не википить. Зніміть з вогню, закутайте каструлю рушником і дайте потомитися хвилин 15. Вийде розсипчаста гречана каша. 3.Зваріть два яйця круто. Нашаткуйте ріпчаста цибуля як можна дрібніше, наріжте гриби невеликими шматочками, крупно порубати яйця, злегка обсмажте цибулю на маслі, додайте гриби, дайте їм трохи обсмажити, потім покладіть в сковороду рубані яйця, кашу, перемішайте, заправте сметаною, посоліть, поперчіть і перемішайте ще раз, зніміть з вогню. 4.Обполощіть сальник теплою водою, розправте, укладіть на чавунну сковороду, в глиняний горщик (або інший посуд, придатну для того запікання), викладіть начинку в сальник, загорніть, закрийте кришкою. Трохи розігрійте духовку, поставте туди сальник і запікайте до готовності 1-1.5 години при температурі близько 100оС. 5.Сальник з бекономВимойте, почистіть, крупно порубати цибулю і моркву, тушкуйте на вершковому маслі до м'якості, разом з грибами. Вимочіть печінку 1.5-2 години в молоці або воді, пропустіть з овочами і грибами через м'ясорубку, додайте яйця, розсипчасту гречану кашу, сіль, спеції, вимісити. 6.Викладіть у форму для запікання смужки бекону рівним шаром, на них - печінковий фарш, щільно загорніть вільними кінцями смужок бекону, накрийте фольгою, готуйте 40 хвилин в духовці при температурі 180-200оС, зніміть фольгу, готуйте ще 10 хвилин.

Зовнішні посилання

1. Академічний тлумачний слоник (1970-1980)

2. Медичний портал

3. Рецепт сальників