Пуп’янок

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Пуп’янок, -нка, м. 1) Бутонъ; почка. Квітки роскручували свої пуп’яночки. Левиц. ПЙО. І. 500. 2) Завязь огуречныхъ растеній. Сквир. у. Маленькій огурчикъ. Дам тобі угірок і пуп’янок. Ном. № 566. З) З пуп’янку. Сызмала. Він і з пуп’янку такий був: ще років п’ять йому було, то все по сусідських городах крав. Волын. г. Ум. Пуп’яночок. Нехай я собі огірочкапуп’яночка знайду. Ном. № 566.

Ілюстрації

2 Colchicum Autumnale.jpg Cloves-735w.jpg Квіточка.jpg

Медіа

В тег EmbedVideo введен неверный id "Ry0_n1FF-78#" видео для сервиса "youtube".

Цікаві факти

Чому квіти закривають пуп’янки на ніч?

Міу.jpg

Якщо ви коли-небудь гуляли по нічному саду, ви напевно помічали, що деякі квіти в темний час доби закривають свої пуп’янки.

Існує кілька версій, чому так відбувається.

Насправді тюльпани, гібіскуси, і інші рослини, що закривають пуп’янки після заходу сонця, мають складну природну організацію. За закриття і відкриття пуп’янка відповідають дорсовінтральні органи рослин, які створюють так звані настичні рухи або просто настии — руху, викликані загальною зміною якого-небудь фактора (світла, температури і ін). Тюльпани та інші квіти ростуть, коли світло і тепло, тому з настанням темного часу доби та зниженням температури відбуваються термонастії.

Вважається, що таким чином квіти захищаються від нічної прохолоди, яка може бути згубною для розвитку і зростання цих ніжних рослин: такої позиції, зокрема, дотримувався Чарльз Дарвін, проте в науковому середовищі немає єдиної думки на цей рахунок.

Інші ботаніки вважають, що завдяки термонастіям квіти просто зберігають енергію і аромат для денного періоду, коли комахи-запилювачі більш активні. Є й третя точка зору: нібито закритий пуп’янок не дозволяє пилку намокнути від роси, а суху пилок комах легше переносити, отже, процес розмноження рослин буде швидше.

І, нарешті, остання теорія полягає в тому, що настичний рух — це захисна реакція: квіти закриваються, щоб заховати свої бутони від нічних хижаків, наприклад, сов, що виходять на полювання з настанням темряви і здатних випадково пошкодити їх.

Складно сказати, яка з цих версій ближча до істини, проте очевидно, що в природі не буває нічого випадкового, і якщо квітки змикаються на ніч свої бутони, значить це необхідно.

Що робити, щоб пуп’янки розкрилися швидше?

Якщо вам хочеться, щоб пуп’янки розкрилися швидше, додайте у воду камфорний спирт — не більше 0,5 чайної ложки на 1 л води.

Див. також

Посилання на споріднені слова зі словника Бориса Грінченка

ПУП’ЯШЕЧОК

ПУП’ЯШОК

Сучасні словники

Український тлумачний словник

Офіційний сайт Української мови

Академічний тлумачний словник

Іноземні словники

Биологический энциклопедический словарь Гилярова

"Словарь Ушакова", "Архитектурный словарь", "Словарь Ожегова"