Сонливий
Сонливий, -а, -е. Сонливый. Сонливого добудишся! Ном. № 10398.
Зміст
Сучасні словники
Тлумачення слова у сучасних словниках
Академічниий тлумачний словник 1970-1980
СОНЛИ́ВИЙ, а, е. 1. Який любить багато спати, схильний до сну. Хто лінивий, той і сонливий (Українські народні прислів'я та приказки, 1955, 201); Схопився Тугокопилий.. та мерщій до вікна, чи світає? Чи пора у двір гукати, сонливих робітничків на вправляння з худобою підіймати? (Олександр Ковінька, Кутя.., 1960, 115); // Який хоче спати, охоплений сном; сонний. Після вечері посадила Явдоха Павла на покуті, вимитого, чистого і сонливого (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 132); * Образно. Конем скрадався парубок, обминаючи людні місця, чвалуючи.. манівцями, по сонливих степах та дрімливих лісах (Олександр Ільченко, Козацькому роду.., 1958, 319); // Власт. тому або який буває в того, хто хоче спати. Спершись щокою на кулак, Таубенфельд сонливими, скаламученими очима дивився у вікно (Юрій Бедзик, Полки.., 1959, 169). 2. Який викликає, навіває сон. Чути музику, що помалу стихає і переходить у тихий, одноманітний, сонливий шум старого лісу (Степан Васильченко, III, 1960, 244); На хуторі П'ятигори стояла сонлива тиша. В розпеченому повітрі дзвеніли тільки комахи, та на ставку часом скидалась риба (Петро Панч, Гомон. Україна, 1954, 22).
Ілюстрації
Файл:36369755 irasindromustalosti.jpg | Файл:Cropira.jpg |
Медіа
Див. також
8 способів позбутися сонливості Зарядка
Легке фізичне навантаження після сну допоможе вам відновити здатність до концентрації і поліпшить увагу. Якщо в сон вас хилить після роботи, а додому ще треба доїхати, причому за кермом, пробіжіться пару разів по сходах або зробіть кілька піших кіл навколо парковки. Зосередитися на водінні буде простіше, а нічний сон стане міцніший.
Зміна розкладу
Сонливість може бути наслідком неспівпадання вашого розпорядку з вашими біоритмами. Можливо, прокидаючись на півгодини пізніше або на 20 хвилин раніше, ви відчуватимете себе набагато краще - тому що потрапите в швидку фазу сну, коли функції організму активізовані на повну. Спробуйте "зловити" цей ідеальний для себе час і підстроїти під нього свій розклад. Можна, наприклад, раніше лягати спати або домовитися з начальством про зрушення робочого дня на півгодини вперед.
Світло
Як тільки ви прокинулися, відразу вмикайте в кімнаті світло - як би не хотілося посидіти у пітьмі і не травмувати свої очі. Не переживайте: очі швидко звикнуть, зате світло допоможе мозку швидше відійти від сну і краще концентруватися. Щоб ефект продовжився на весь робочий день, постарайтеся використовувати останні сонячні дні осені і більше ходити пішки вранці.
Перерви на сон
У Японії багато крупних компаній завели у себе спеціальні кімнати відпочинку. Це невеликі темні звуконепроникні приміщення, де будь-який бажаючий може сісти в крісло і поспати, а через 45 хвилин крісло розбудить його невеликою вібрацією. Таким чином роботяги-японці продовжують свою працездатність на 3-4 години. До нас це благо цивілізації поки не дійшло, але ви самі можете влаштовувати собі перерви на сон. Навіть 15 хвилин дрімоти допоможуть вам відчути себе свіжіше і бадьоріше. Якщо усамітнитися на робочому місці немає можливості, спробуйте подрімати в транспорті по дорозі на роботу.
Чай і кава
Це найпоширеніші і найбезпечніші напої, що борються з сном. Але з ними краще не переборщувати. Випийте чашку міцного зеленого чаю, коли відчуєте, що вам вже зовсім не під силу. А так, 3-4 чашки звичайного чорного чаю, щоб підтримувати нормальний стан весь день, цілком достатньо.
Відеоплеєр
Багато людей жертвують сном заради вечірніх і нічних телесеріалів. Якщо вже вам приперло дізнатися всі подробиці долі улюблених героїв, будь-який серіал зараз можна купити на DVD, CD або викачати в Інтернеті. В крайньому разі, можна купити відеоплеєр або відеомагнітофон і записати улюблену передачу, а запис дивитися вранці під час сніданку.
Запах
Деякі різкі запахи діють на наш організм аналогічно чашці кави. Запах лимона і будь-якого іншого цитруса, за свідоцтвами вчених, сприяє кращій концентрації і прискорює процес мислення. Та і запах самої кави (без вживання) відмінно бадьорить. Отже якщо не хочете зіпсувати зуби або боїтеся серцевого нападу, каву можете не пити, а просто нюхати.
Візит до лікаря
Якщо сонливість не покидає вас більше 3 тижнів, пора задуматися про відвідини фахівця. Можливо, це просто стрес або авітаміноз, а можливо - хронічні порушення сну. Наприклад, нарколепсія - коли людина може заснути в абсолютно будь-який момент, навіть знаходячись на піку активності. Або так звана сонна задуха - зупинка дихання під час сну, для людини часто непомітна, але вона сильно псує якість її відпочинку.
Джерела та література
Сонливий 8 способів позбутися сонливості