Цмок
І. Цмок, -ка, м. 1) = Смок. 2) Радуга (согласно повѣрью, по которому радуга тянетъ изъ морей, рѣкъ и озеръ воду, необходимую для дождя). Чуб. I. 26. 3) Поцѣлуй. Захоч і вродиться все зразу, все в світі жде твого приказу за твій смачний і ласий цмок. Котл. Ен. VI. 35.
ІІ. Цмок, меж. 1) Чмокъ. От так цмок! Поцілуй же ще. Маркев. 52. Протиус в двері та цмок його. Рудч. Ск. І. 129. 2) Отъ гл. цмокоті́ти. Така мокра нива, як ідеш, то цмокотить: цмок, цмок. Лебед. у.
Зміст
Сучасні словники
Словник української мови Укрліт.org
ЦМОК1, ЦМОК-ЦМО́К, виг., розм.
1. Звуконаслідування, що означає уривчастий звук від хлюпання. Радість, радість у корови Лиски — Народився в неї син — бичок. Молоко він п’є уже із миски І так смішно цмокає: «Цмок-цмок» (Позн., Ми зростаєм.., 1960, 57).
2. Уживається як присудок за значенням цмо́кати і цмо́кнути. Він мерщій рукою квітку Витяг з пазухи й віддав Та у тую саму мітку Цмок її — й поцілував! (Щог., Поезії, 1958, 248); — Їй-богу, правду кажу,— цілуються: є такий французький танець — як скомандує один, то всі дами кидаються на шию своїм кавалерам та цмок їх у губи! — сказав Казанцев (Н.-Лев., III, 1956, 140); По обіді з третьої різи біжить стернею смуглява дівчина.. —Здорова, Настуню! —Прибігла, обнялися. Цмок, цмок… (Вас., II, 1959, 169).
ЦМОК2, а, ч.
1. розм. Те саме, що поцілу́нок. — Захоч — і вродиться все зразу.. За твій смачний і ласий цмок… Сказавши, стиснув так Юнону, Що трохи не скотились з трону, А тільки Зевс набив висок (Котл., І, 1952, 261); Цмок його вийшов ще гучніший, ніж у його секретарки: професор давно забув цілуватись (Смолич, Мир.., 1958, 111).
2. заст. Насос.
Украинский-русский словарь
Цмок - це вигадана істота.
Іншомовні словники
Онлайн словарь русского язіка
Значение слова цмок: и смок м. зап. змей; летучий змей, огненный; сказочный. Домовой и лесной цмок, почти то же, что у нас домовой и леший.
Цікаві факти
- Цмок- дух, що охороняє будинок, житло і господарство людини. Це рід домовика, але цмок живе не в будинку, а прилітає до свого господаря під виглядом курей, крилатих ящірок або змеек і що відкривають скарби. Він носить своєму господарю гроші, робить його ниви родючими, а корів - дойними. За такі турботи цмока-домовика господар, зі своєї сторони, зобов'язаний ставити йому на покрівлі будинку або на току сковороду яєчні. У іншому випадку цмок разгневается і спалить весь будинок.
Бувають лісові цмоки, які не так прихильні до людини. Він більш капризний, безсердечний. Він може ні з того, ні з цього напасть на худоба і уморити його, щонайбільше, видоїти молоко і з'їсти молодняка, зашкодити посівам. Лісових цмоков треба старатися улещувати.