Чистилище

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 18:27, 18 жовтня 2016; Aspalochka.fpmv16 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Чистилище, -ща, с. Чистилище. Чувїм за чистилище, же то іст місци для грішників на пукуту. Гн. II. 76.

Значення

Чисти́лище — в римо-католицькій доктрині стан, у якому душі очищаються після смерті для того, щоб стати спроможними увійти до раю.

За вченням церкви літургії, молитви — а в православних церквах особливі проскомідії за померлих — скорочують чистильні страждання або полегшують жалюгідний стан душі. Догмат про чистилище був введений у католицизмі в 1439 р., і підтверджений в 1562 р. До того часу нема згадки про нього ні в Біблії, ні в писаннях святих отців.

1. Місце, де, за вченням католицької церкви, душі померлих очищаються від гріхів перед тим, як потрапити до раю. *У порівн. Він, Нестор, став, перейшовши школи, мов чистилища, якимсь дозрілим (Коб., III, 1956, 94).

2. перен., розм. Те, що служить випробуванням на силу, витримку, здібність і т. ін. Не думайте собі, ..що для вас військова служба скінчиться на цьому світі. Ми ще й по смерті побачимося., і я зроблю вам таке чистилище, що ви з того очманієте (Гашек, Пригоди.. Швейка, перекл. Масляка, 1958, 466).

Пройти́ [крізь, че́рез] чисти́лище — пройти через важкі випробування.

Різниці західної та східної концепцій

Усі давні християнські церкви моляться за мертвих із вірою, що таким чином їм допомагають; проте спосіб зображення останнього очищення набув відмінних особливостей на латиномовному Заході та грекомовному Сході. На заході термін «чистка» (лат. purgatorium) вживався для найменування цього процесу очищення — і чистилище часто описувалося як місце очищального вогню. Різниці стосовно цих недогматичних елементів обговорювалися на Флорентійському Соборі. Східна православна теологія описує процес очищення, як «жахливий стан», а не як такий, що зазвичай включає страждання — і вважає, що душі звільняються з такого ж стану до загального воскресіння та суду завдяки молитвам та добрим вчинкам живих. Таким чином, східне богослов'я не користується терміном «чистилище» — і доктрина про чистилище радше розглядається православними теологами як доктринна різниця між обома церквами.

Богословське тлумачення поняття про чистилище

За католицьким віровченням для очищення від гріха людина повинна не тільки покаятися, а й принести так зване задоволення правосуддю Божу, яке досягається милостинею, поклонами, читанням спеціальних молитов і т.п. Але вимогою такого задоволення католицькі богослови поставили себе у скрутне становище. Бо якщо людина покаялася, але ніяких справ задоволення не встигла вчинити, то виникає прямо-таки нерозв'язна колізія: її не можна послати ні в рай (оскільки вона не принесла задоволення), ні в пекло (оскільки вона покаялася). Чистилище, (це те місце) де грішник, що покаявся своїми муками ніби приносить відповідне задоволення правді Божій за свої гріхи, після чого і може бути переведений в рай.

Ілюстрації

250px-Pur 18.jpg Чистилище. Ілюстрація Густава Дора до твору Данте "Божественна Комедія"


Джерело

  • Енциклопедія Макміллан (англійською): The Macmillan Encyclopedia. Лондон: Макміллан Лондон Лімітед, 1981, 1983, 1984, 1985.
  • Осипов Олексій Ілліч