Молодик

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Молодик, -ка, м. 2) Молодой мѣсяцъ, первая четверть луны, новолуніе. На молодику. Въ новолуніе. Треба на молодику вийти на двір і говорить до місяця тричи. Чуб. І. 92.

Молодик — фаза Місяця, за якої екліптичні довготи Сонця і Місяця збігаються. Тобто, Сонце, Місяць і Земля знаходяться приблизно на одній прямій, причому Місяць розташований між Землею і Сонцем. Якщо вони розташовані точно на одній прямій, настає сонячне затемнення.

Під час молодика Місяць не видно, однак через кілька годин після або до молодика (темний Місяць) при дуже ясній атмосфері іноді все-таки можна помітити диск, слабко освітлений відбитим від Землі світлом (попелясте світло Місяця).

Слід зазначити, що Місяць під час молодика ніколи не буде на тлі нічного неба. Через кілька діб (не більше трьох) з'являється серп нового Місяця (неоменія).

Інтервал між молодиками становить в середньому 29,530589 діб (синодичний місяць).

Молодик на календарі

Після молодика починаються єврейський Новий рік та китайський (японський, корейський, в'єтнамський) Новий рік 60-річного циклу.

Академічний тлумачний словник (1970—1980)

МОЛОДИК 1, а, чол. Народна назва однієї з фаз Місяця, коли його освітлена частина має вигляд вузького серпа. Непевний світ місяця молодика серпорогого, зорі меркаючі, і як зараз чую, як було свіжо, пахучо й тепло... (Марко Вовчок, I, 1955, 346); Якщо Місяць видно надвечір, ми бачимо його у вигляді вузького серпа у західній частині неба, на невеликих кутових віддалях від Сонця. Це з'явився молодик (Бесіди про всесвіт, 1953, 13); Дощ іде... То кажуть — молодик Умивається (Валентин Бичко, Простота, 1963, 46). ♦ На молодику — під час появи на небі місяця у вигляді серпа. Треба на молодику вийти на двір і говорить до місяця тричі (Словник Грінченка); В цьому році зима впала на молодику, тому й не має вона справжньої сили (Михайло Стельмах, I, 1962, 76).

Ілюстранція