Інформатика (спеціальність)
Інформатика як навчальна дисципліна
Завдання науки
Основне теоретичне завдання інформатики полягає у визначенні загальних закономірностей, відповідно до яких створюється інформація. Відбувається її перетворення, передавання та використання у різних сферах діяльності людини. Прикладні завдання інформатики полягають у розробці найефективніших методів і засобів здійснення інформаційних процесів, у визначенні способів оптимальної наукової комунікації у самій науці та між наукою і виробництвом. Теоретична та прикладна (технічна, технологічна) дисципліна, що вивчає структуру і загальні властивості інформації, а також методи і (технічні) засоби її створення, перетворення, зберігання, передачі та використання в різних галузях людської діяльності.
Історія викладання дисципліни
У 1985 році уряд СРСР приймає рішення про комп'ютеризацію і впровадження нових інформаційних технологій у навчальний процес. Згідно з цим рішенням Державний Комітет СРСР з освіти надсилає в педінститути нові навчальні плани для спеціальностей 2104 і 2105, за якими шкільні вчителі математики та фізики повинні одержати додаткову кваліфікацію — учитель інформатики і обчислювальної техніки, а також директивний документ про введення на випускних курсах інституту 120-годинного предмета «Основи інформатики і обчислювальної техніки». З 1985 р. в фактично починається ера комп'ютеризації шкіл. Обов'язковий курс «Основи інформатики та обчислювальної техніки» у 9-х та 10-х (на той час) класах загальноосвітніх шкіл був обсягом 102 години. Навчання здійснювалося за двома варіантами: машинним та безмашинним і відбувалося фактично за єдиною навчальною програмою й за єдиним навчальним посібником. Головною метою курсу декларувалося забезпечення комп'ютерної грамотності учнів, а основна увага приділялася алгоритмізації та програмуванню. Оволодіння програмуванням вважалося другою грамотністю. Наприкінці 80-х років з'являються перші альтернативні навчальні програми, підручники та посібники. Згідно з проектом школи» починається оснащення шкіл IBM-сумісними комп'ютерами. В Україні було створено 160 пілотних шкіл, які виконували роль експериментальних майданчиків та впроваджувачів педагогічних інновацій. У 2009 році у більшості шкіл України розпочинається вивчення інформатики за програмою для профільної 12-річної школи. Цією програмою передбачено викладання значної частини навчального матеріалу у формі курсів за вибором.
Навчання на спеціальності
Нині отримати освіту з даної спеціальності можна у багатьох університетах.
Зокрема, вона передбачає такі особливості:
- Вивчення математичних наук
- Вивчення комп'ютерних наук (програмування, комп'ютерна графіка, архітектура, тощо)
- Вивчення іноземних мов (англійської)
Базовими предметами у навчанні є:
- Математичний аналіз
- Математична логіка та теорія алгоритмів
- Теорія ймовірностей та математична статистика
- Архітектура обчислювальних систем
- Організація та обробка електронної інформації
- Паралельні та розподілені обчислення
- Алгоритми і структури даних
- Дослідження операцій
- Теорія обчислень
- Програмування
- Операційні системи та системне програмування
- Бази даних та інформаційні системи
- Інтелектуальні інформаційні системи
- Інформаційні мережі
- Обробка зображень та мультимедіа
- Методика навчання інформатики
Основні переваги та недоліки
До більшості професій, пов’язаних з інформаційними технологіями, можна віднести декілька плюсів і мінусів:
Переваги:цікава робота, кар’єрний ріст, висока заробітна плата, можливість працювати та навчатися одночасно.
Недоліки:ризик професійних захворювань, що пов’язані з малою рухливістю, робота в режимі навчання: велика кількість різних технологій та постійна поява нових змушує відволікатися на їх опанування.
Основні вимоги до спеціаліста в області інформаційних технологій
- Розуміти принципи роботи обчислюваної техніки, та її окремих частин
- Орієнтуватися в різних операційних системах
- Вільно орієнтуватися в мережі Інтернет
- Орієнтуватися в різному програмному забезпеченні та вміти його використовувати
- Розуміти принципи інформаційної безпеки
- Знати іноземні мови, особливо англійську
Кваліфікація спеціаліста відповідно до диплому
Бакалавр інформатики, вчитель інформатики, вчитель економіки, вчитель математики, адміністратор системи, фахівець з інформаційних технологій. Але, звичайно, у реальності можна знайти куди більше можливостей власної реалізації.
Вступникам
Інформатика цікава
Сучасні мови програмування та технології, які вивчає та використовує спеціаліст
Ruby, та ін..
Цікаві факти з інформатики
- Перша ЕОМ була сконструйована в 17 столітті французьким математиком , фізиком , філософом і письменником Блезом Паскалем.
- У 1994 році сенсаційну перемогу над шахматистом Гаррі Каспаровим здобув комп'ютер.
- В Італії за відправку електронних листів без згоди одержувача можна «заробити» 3 роки в’язниці.
- Мало кому відомо ім’я Дугласа Карла Енгельбарта , проте це не заважає практично 1 мільярду людей щодня користуватися його винаходами , найпопулярніше з яких — комп’ютерна миша. Зараз Дуглас Енгельбарт — один з найбільш високооплачуваних співробітників « мишачого магната » Logitech . І хоча він так і не став бізнесменом , зараз про нього практично не згадують і його гонорари не вимірюються шести- або семизначними числами , ми то знаємо , хто випередив свій час і першим створив те , що приписують собі хитрі магнати. Це геніальне пристосування , без якого зараз гальмується будь-який робочий процес на комп’ютері , розробили випадково. Просто існуючі маніпулятори ( джойстики , світлові пір’я і клавіатура ) уповільнювали процеси віконними середовища , і Дуглас оперативно придумав додаток , здатний полегшити вже існуючі процеси . Пристосування виявилося геніальною знахідкою!
- Згідно з рейтингом WWW.top500.org, найпотужнішим на сьогодні суперкомп’ютером є японський Earth Simaulator. Як можна здогадатися з назви, він призначений для досліджень в області метеорології, океанології та інших наук про Землю. Його 5120 процесорів можуть виконувати до 36 трильйонів операцій в секунду — це майже втричі більше по продуктивності від найближчого конкурента з Америки.
- Чарльз Беббідж — Творець аналітичної лічильної машини , він витратив на її розробку 10 років , але не побачив своє дітище у дії. Наприкінці 20 століття її відтворили — і вона запрацювала.
- С. А. Лебедєв — Перший творець комп’ютера в нашій країні.Під його керівництвом в 50 -х роках були побудовані серійні лампові ЕОМ БЕСМ- 1 , БЕСМ- 2 , М- 20 . У той час ці машини були одними з кращих у світі.
- Найбільш інформаційноємними є молекули ДНК , які мають дуже малий розмір і щільно упаковані. Це дозволяє зберігати величезну кількість інформації (до 1021 біт в 1 см3) , що дає організму розвиватися з однієї єдиної клітини, що містить всю необхідну генетичну інформацію. Сучасні мікросхеми пам’яті дозволяють зберігати в 1 см3 до 1010біт інформації , проте це в 100 млрд. раз менше, ніж в ДНК. Можна сказати , що сучасні технології поки програють біологічній еволюції.
- Сучасні мишки для компютера мають інші механізми зчитування ніж їх попередники, і тому компанії,які їх випускають, вільні від будь-яких зобов’язань перед винахідником.
- П’ять років розробляли програму для суперкомп’ютера Токійського університету. По ній він за 400 годин обчислив майже півтора трильйона цифр цього числа після коми.Це число П-3.14.
- І останній, не менш цікавий факт про інформатику: У листопаді 1962 через дефіс, який був пропущений в комп’ютерній програмі, довелося підірвати ракету, що стартувала з мису Канаверал до Венери.