Дихання
Диха́ння, -ня, с. Дыханіе. К. Псал. 329. І создав Господь Бог чоловіка із пилу і ввітхнув йому в ніздра дихання жизні; і став чоловік душа жива. К. Св. П. І. кн. М. II. 7.
Зміст
Сучасні словники
Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)
ДИ́ХАННЯ, я, сер. 1. Процес поглинання кисню і виділення вуглекислоти живими організмами; газообмін. Одним з основних життєвих процесів є дихання, завдяки якому організм одержує кисень іззовні і видаляє вуглекислоту, що утворюється в тканинах (Загальний догляд за хворими, 1957, 93); Рослини [томатів], починаючи з перших днів штучного зараження збудником чорної бактеріальної плямистості, ..змінюють характер інтенсивності дихання (Мікробіологічний журнал, XXII, 5, 1960, 40); // Вбирання і випускання повітря органами дихання; вдих і видих. Лікар сказав, що в легких [легенях] нема хрипу, тільки ще певна слабкість дихання (Леся Українка, V, 1956, 421); Дихання.. ставало рівнішим, а на щоках виступали легкі рум'янці (Талан, Гори.., 1950, 8); * Образно. Свиснув поїзд, дихання прискорив .. і летить вдалині Повз зелені вогні семафорів (Леонід Первомайський, І, 1958, 272); // Повітря, пара від видиху; подих. Нема чим дихать. Вітер заганяє дихання назад у груди (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 408); — Не тікай, пане, не втечеш! ..Гаряче дихання повстанського коня вже обпікало йому спину (Олександр Довженко, Зач. Деспа, 1957, 93); * У порівняннях. На.. корі топиться рожева паморозь, і незабаром дерева огортаються парою, мов теплим диханням (Михайло Стельмах, Кров людська.., I, 1957, 250); * Образно. І дихає гаряче море й дихання своє шле назустріч його [сонця] золотим бризкам... (Остап Вишня, I, 1956, 201); // Шуми, утворювані вдиханням і видиханням повітря. Раптом до його вуха долетіло тихеньке, ледве вловиме дихання (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 350); З натугою дихає кінь.. Він вибивається з останніх сил. Уже не дихання, а якесь хрипіння виривається з грудей скакуна (Олесь Донченко, I, 1956, 178); * Образно. Ніна виходить на кам'яний берег і стоїть на високій скелі, слухаючи рівне дихання турбіни(Василь Кучер, Засвіт. вогні, 1947, 62), ▲ Штучне дихання — заходи, які застосовують з метою поповлення самостійного дихагшя, що припинилося. Ознайомлюючи учнів з прийомами штучного дихання, суть яких зводиться до розширення і стиснення грудної клітки в певному ритмі, вчитель ще раз підкреслює, що зміна її об'єму є причиною вдиху і видиху (Методика викладання анатомії.., 1955, 119).
"Словопедія"
ДИХАННЯ подих, вдих, видих; У ФР. дух <н. сперло дух>; (вітру) шепіт, зідхання; (як процес) біол. газообмін; (весни) П. наближення; (волі) віяння, повів; (часу) ознака; жм. ДИХАННЯ, жива істота.
ди́хання іменник середнього роду
диха́ння іменник середнього роду те ж, що 'диха́ння' діал. ДИХАННЯ складний фізіологічний процес; полягає у поглинанні кисню і виділенні двоокису вуглецю; здійснює газообмін (у легенях, бронхах, поверхнею тіла), транспортування дихальних газів та процеси, що відбуваються у клітинах (клітинне дихання). відкрива́ється / відкри́лося дру́ге ди́хання у кого і без додатка. Відчувається приплив нових сил. І сам працює, й іншим дає викластися сповна .. В такій атмосфері .. відкривається друге дихання (З журналу); У мене друге дихання відкрилось — ледь пошивочну майстерню не проскочив (А. Крижанівський).
забива́ти / заби́ти дух (ди́хання) кому і без додатка. Заважати вільно дихати (про вітер, запахи і т. ін.). Небо заволоклося сніговими хмарами, рвачкий вітер забивав дух (М. Коцюбинський); Руки їй боліли від важких ножиць, сморід овечого поту, гною і бруду з дрібним сухим пилом від вовни забивали їй дух (З. Тулуб); // Спричиняти важке дихання (від надміру почуттів або через певний душевний стан). Яресько ще дужче пустив коня і чув, як лють забиває дихання, чув, як біль і сльози клекочуть у грудях (О. Гончар).
затаї́ти (рідше притаї́ти) дух (ди́хання). Принишкнути, завмерти. Христя аж дух затаїла, щоб не пропустити і слова, що про неї будуть казати (Панас Мирний); Теодосій переминався з ноги на ногу, затаїв дихання, тихо ковтав повітря (А. Хижняк); Увійшов Прокіп. Микола й дух притаїв. Сів і то почервоніє, то побіліє (А. Тесленко); Всі попадали на землю, притаїли дух (Григорій Тютюнник).
на єди́ному (одному́) ди́ханні. Не відволікаючись, швидко, при повній узгодженості всіх ланок, компонентів. Режисер побудував спектакль на єдиному диханні (З журналу)
УКРЛІТ.ORG_Cловник
ДИ́ХАННЯ, я, с.
1. Процес поглинання кисню і виділення вуглекислоти живими організмами; газообмін. Одним з основних життєвих процесів є дихання, завдяки якому організм одержує кисень іззовні і видаляє вуглекислоту, що утворюється в тканинах (Заг. догляд за хворими, 1957, 93); Рослини [томатів],починаючи з перших днів штучного зараження збудником чорної бактеріальної плямистості, ..змінюють характер інтенсивності дихання (Мікр. ж., XXII, 5, 1960, 40); // Вбирання і випускання повітря органами дихання; вдих і видих. Лікар сказав, що в легких [легенях] нема хрипу, тільки ще певна слабкість дихання (Л. Укр., V, 1956, 421); Дихання.. ставало рівнішим, а на щоках виступали легкі рум’янці (Галан, Гори… 1956, 8); * Образно. Свиснув поїзд, дихання прискорив .. і летить вдалині Повз зелені вогні семафорів (Перв., І, 1958, 272); // Повітря, пара від видиху; подих. Нема чим дихать. Вітер заганяє дихання назад у груди (Коцюб., II, 1955, 408); — Не тікай, пане, не втечеш!..Гаряче дихання повстанського коня вже обпікало йому спину (Довж., Зач. Десна, 1957, 93); * У порівн. На.. корі топиться рожева паморозь, і незабаром дерева огортаються парою, мов теплим диханням (Стельмах, Кров людська.., 1, 1957, 250); * Образно. І дихає гаряче море й дихання своє шле назустріч його [сонця] золотим бризкам… (Вишня, І, 1956, 201); // Шуми, утворювані вдиханням і видиханням повітря. Раптом до його вуха долетіло тихеньке, ледве вловиме дихання (Коцюб., II, 1955, 350); 3 натугою дихає кінь.. Він вибивається з останніх сил. Уже не дихання, а якесь хрипіння виривається з грудей скакуна (Донч., І, 1956, 178); * Образно. Ніна виходить на кам’яний берег і стоїть на високій скелі, слухаючи рівне дихання турбіни (Кучер, Засвіт. вогні, 1947, 62). ∆ Шту́чне ди́хання — заходи, які застосовують з метою поновлення самостійного дихання, що припинилося. Ознайомлюючи учнів з прийомами штучного дихання, суть яких зводиться до розширення і стиснення грудної клітки в певному ритмі, вчитель ще раз підкреслює, що зміна її об’єму є причиною вдиху і видиху (Метод. викл. анат.., 1955, 119). ◊ Забива́ти (заби́ти) ди́хання див. забива́ти. 2. перен. Наближення, настання чого-небудь. В осінній пустці, що облягала село, чулось зловісне дихання якогось лиха (Коцюб., II, 1955, 97); Була пізня осінь, але тут, на березі Пропонтиди, ще не відчувалось її дихання (Скл., Святослав, 1959, 193); // Віяння, прояв чого-небудь. У ній [пісні] завжди відчуваємо пульс і дихання часу (Нар. тв. та етн., З, 1961, 86); За санітарною станцією відчувається страшне дихання фронту (Кол., На фронті.., 1959, 5).
Ілюстрації
Медіа
Цікаві факти
Чудеса Дихання Або Відомі Факти
1. Хоча дихання насичує наш організм киснем, справа не тільки в цьому. В повітрі міститься 21% кисню, а тілу потрібно всього 5%! Вся справа ще в тому, що потрібно звільняти організм від вуглекислого газу (СО2). 2. Якщо ви звикли дихати ротом, то з часом, це може привести до скорочення щелепи, що, в свою чергу, обертається кривими зубами (або поверненням кривизни зубів після того, як вам видалять скоби).
Більше читайте тут: [2]