Судак
судакСудак, -ка, м. Рыба судакъ, Lucioperca sandra. Браун. 22. Ой знати, знати рибку щуку меже судаками. Чуб. V. 998. Ум. Судачо́к.
Зміст
Словник української мови
СУДА́К, а, чол. Велика хижа риба ряду окунеподібних зеленувато-сірого кольору з темними смугами на боках і світлим черевцем, що живе в прісній і морській воді
Цікаві факти і корисні властивості
Судак - смачна «благородна» риба, що живе в річках і озерах Європейської частини Росії. У Каспійському морі водиться його морська різновид, а на Волзі - близький родич судака берш. Здавна судак був одним з найбільш популярних видів промислової риби, за сотні років склалася безліч смачних і оригінальних кулінарних рецептів. Крім того, судак знайшов відображення у фольклорі, наприклад: «То не лід тріщить, так не комар пищить - то кум до куми судака тягне». А ось ще кілька цікавих фактів про цю рибу.
Дурний хижак
Судак є однією з найбільших риб сімейства окуневих, зустрічаються навіть особини зростанням до метра і вагою до 30 кілограм! Ці риби люблять чисті водойми і не переносять каламутній заболоченій води. Зазвичай вони мешкають на дні галькових або піщаних водойм, поблизу корчів або великих каменів, за якими можна сховатися під час полювання: судак - хижак, що харчується дрібною рибкою зразок бичків, пічкурів, тюльки. В азарті погоні за видобутком судак може навіть вискочити на берег - саме тому в народі склалася приказка: «Дурний, як судак».
Сновидіння
Багато сонники пропонують тлумачення снів, в яких привидівся судак. І всі автори цих сонників сходяться на думці, що сни про судака - до гарних подій. Бачити судака, є судака, чистити судака обіцяє прибуток, здійснення намічених цілей, поява в житті покровителів і помічників. У Сонник цілительки Килини дається наступну пораду: якщо ви бачили у сні судака, на ранок уявіть собі, що чистите велику і жирну рибу, а потім готуєте її цілком - це принесе матеріальне благополуччя.
Місто Судак в Криму
Назва кримського міста не має ніякого відношення до назви риби - це слова-омоніми, тобто однакові за звучанням і написанням, але різні за змістом. У етимологів кілька варіантів походження цих слів: риби - або від давньоруського «судок», або польського «sandacz»; назви міста - або від скіфського слова «Сугда», що означає «чистий», «святий», або, як стверджують кримські татари, від «су» - «вода» і «даг» - «гора».
Особливості будови
М'ясо судака має благородний білий колір і ніжну консистенцію. Ця риба практично не має міжм'язових кісток, тому готувати і є філе судака - одне задоволення. Однак при його чищенні та обробленні необхідно дотримуватися обережності, так як зяброві кістки і плавники судака мають дуже гострі колючки.
Корисні властивості
Судак - цінний дієтичний продукт. Жиру в ньому дуже мало, а білка - цілих 18%. Калорійність порадує всіх сидять на дієті: всього 84 кілокалорії на 100 грам. І прекрасний хімічний склад: всі амінокислоти, в тому числі 8 незамінних (які організм людини не синтезує), і такі необхідні мінеральні речовини, як фосфор, йод, молібден, калій, марганець тощо
Більше читай тут
Ілюстрації
Медіа
Дивись також
СУДАК, ЗАПЕЧЕННЫЙ С ЛУКОМ В СМЕТАНЕ
СУДАК, ФАРШИРОВАННЫЙ СЁМГОЙ "ЕГО ВЕЛИЧЕСТВО СУДАК"