Боз
Боз, -зу, м. = Бузина. Вх. Пч. II. 36. Під бзом сидить нечистий. ЕЗ. V. 246. Від бзу болить голова. ЕЗ. V. 246.
Сучасні словники
Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)
БОЗ, у, чол., діал. Бузок. — По-моєму, поберіться навесні. Це найкращий час, як усе зачне розцвітатися. Буде боз, будуть уже конвалії, будуть уже лілеї (Ольга Кобилянська, III, 1956, 268); * У порівняннях. Лице.. було синє, як боз (Іван Франко, III, 1950, 46).
УКРЛІТ.ORG_Cловник
БОЗ, у, ч., діал. Бузок. — Панна Маня зірвала гілочку бозу, що цвів понад ослоном (Мак., Вибр., 1954, 34); * У порівн. Лице.. було синє, як боз (Фр., III, 1950, 46).
СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO
Боз, -зу, м. = бузина. Вх. Пч. II. 36. Під бзом сидить нечистий. ЕЗ. V. 246. Від бзу болить голова. ЕЗ. V. 246.
«Словники України on-line»
боз – іменник чоловічого роду
(бузок)
відмінок однина множина називний боз родовий бо́зу давальний бо́зу, бо́зові знахідний боз орудний бо́зом місцевий на/у бо́зі, по бо́зу кличний бо́зе*
РУпедия Этимологический русскоязычный словарь
"Sambucus, бузина", укр. боз, болг. бъз, сербохорв. баз м., база ж., бзова, зова (из *бъзова), словен. bz, род. п. bza, чеш. bez, род. п. bza, польск. bez, род. п. bzu "сирень", в.-луж. boz, н.-луж. bez, baz. Другая ступень вокализма: бузина.
Іноземні словники
ЯНДЕКС словари
Боз перевод с русского на английский Существительное ж. 1. elder-berry2 источника 2. elder2 источника 3. elder grove, elder bush
Словари и энциклопедии на Академике
боз -у, ч., діал. Бузок.
Ілюстрації
Медіа
https://www.youtube.com/watch?v=UuKgvv5PIV8
ЦІКАВІ ФАКТИ
Це рослина, що володіє потужними цілющими властивостями, потрапило в фольклор практично всіх країн, де воно виростає. Одна з численних легенд, пов’язаних з бузиною, свідчить, що Іуда, незабаром після того як зрадив Ісуса Христа, повісився саме на цьому дереві. Так, звичайно бузина росте кущем, і гілки її недостатньо міцні, щоб витримати вагу людини, однак вона буває і досить великим, розлогим деревом.
У легендах багатьох народів розповідалося про живуть в бузині відьом і фей; спати під нею вважалося небезпечним — і тому, що сплячого можуть зачарувати феї, й тому, що запаху, витікаючого від листя бузини, приписувалося м’яке наркотичну дію.
В той же час в дуже багатьох країнах, в тому числі і в Росії, бузину садили поруч з будинками, щоб захиститися від впливу темних сил. Крім того, запах листя бузини відганяв мух. Букети з гілок бузини вішали на двері комор, прикріплювали до упряжі коней, особливо якщо відправлялися в далеку дорогу. Вважалося також, що бузина захищає молоко від прокисання.
Поруч з пекарнями обов’язково повинна була зростати бузина, а якщо ні, вінки з гілок бузини слід було повісити на двері. Захищалися не від кого-небудь, а від самого диявола — за повір’ями, йому подобається бувати там, де багато печей і спека. При цьому вносити бузину в будинок було небажано, за винятком ягід і квіток, які використовувалися в лікувальних цілях. Більше читайте тут: [посилання http://agronomist.in.ua/sad/likarski-roslini-ukraini/buzina-chorna-zastosuvannya-i-likuvalni-vlastivosti.html