Арніка
А́рніка, -ки, ж. Раст.: баранникъ горный, Arnica montana. Шух. І. 21.
Сучасні словники
Словопедія - словник іншомовних слів
арніка; ж.
(лат.)
рід трав'янистих рослин родини складноцвітих. Поширені в Північній Америці, Європі й Азії. Суцвіття А. гірської використовують у медицині.
Академічний тлумачний словник
1. Висока багаторічна трав’яниста рослина з жовтими квітками; широко використовується в медицині. Тут виростала поміж.. камінням висока пишна арніка (Коб., І, 1956, 470); Майже двісті видів лікарських рослин входить до місцевої флори [Українських Карпат], серед них арніка гірська, тирлич жовтий, чемерник червонуватий (Наука.., 10, 1961, 36).
2. фарм. Ліки, виготовлені з квітів цієї трави.
Публічний електронний словник української мови
а́рніка — висока багаторічна трав’яниста рослина з жовтими квітками; широко використовується в народній медицині; у народі її називають а́рником, скусівнико́м, ча́рником, а́нгельським зіллям; горілчаний настій квіток арніки використовують для швидкого загоювання ран, а також при лікуванні серцевих хвороб; за легендою, за допомогою цієї рослини князь Данило Галицький вилікувався від «дихавиць» за 40 днів і ночей; князь хотів щедро нагородити цілителя, але коли кинулися його шукати, то не знайшли (очевидно, пішов у гори чарівне зілля збирати, адже арніка водиться перев. в Карпатах).
Ілюстрації
Медіа
Цікаве
1. Арніка у стародавніх алхіміків завжди вважалася символом сонця.
2. Потрібно бути дуже обережним, так як арніка - отруйна рослина.
3. Цікаво походження назви цієї рослини. Вважають, що ще Діоскорид назвав його "ptarmica", що грецькою означало "чхальний", оскільки квітки і листя арніки викликали чхання. Пізніше назва, яке дав Діоскорид, спотворили і з'явилося слово "арніка". Проте ймовірно і друroe походження назви. У народі арніку називали баранячої травою, через волосків на квітках. Висушені, вони в масі нагадують баранячу шерсть. Баран по-грецьки - arnos, звідки, можливо, і пішла назва. Видова назва від латинського montanus - гірський.
4. Арніка, яка має яскраво виражену тонізуючу дію на спинний мозок, в цей же час пригнічує дію кори головного мозку. Тому потрібно пам'ятати, що в невеликих дозах препарати з арніки стимулюють ЦНС, а великі дози пригнічують судоми.
Джерела та література
Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 1. — С. 61.
Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 17-18.
Зовнішні посилання
Арніка гірська у Вікіпедії
Арніка в біологічному словнику
"Арніка" в орфографічному словнику
"Арніка" в Мегаенциклопедії Кирила та Мефодія