Гикати

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 12:40, 21 листопада 2015; T.marchenko (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Гикати, -каю, -єш, гл. Икать.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ГИ́КАТИ, аю, аєш, недок., розм. Видавати різкі уривчасті звуки. А Грицько гика та тпрука на все поле... (Панас Мирний, II, 1954, 56). ГИКА́ТИ і ІКА́ТИ, аю, аєш, недок. Мимовільно видавати горлом короткі уривчасті звуки, що викликаються судорожним скороченням діафрагми. Почався бій. Спочатку гарматний, від якого слабші на нерви гикати почали(Іван Ле, Мої листи, 1945, 89); Дехто по перепитій ночі спльовував вбік і гикав (Мирослав Ірчан, II, 1958, 32); [Ага:] В купе проти мене сидів якийсь неприємний тип, весь час дивився на мене й ікав (Олександр Корнійчук, II, 1955, 245).

УКРЛІТ.ORG_Cловник

ГИ́КАТИ, аю, аєш, недок., розм. Видавати різкі уривчасті звуки. А Грицько гика та тпрука на все поле… (Мирний, II, 1954, 56). ГИКА́ТИ і ІКА́ТИ, а́ю, а́єш, недок. Мимовільно видавати горлом короткі уривчасті звуки, що викликаються судорожним скороченням діафрагми. Почався бій. Спочатку гарматний, від якого слабші на нерви гикати почали (Ле, Мої листи, 1945, 89); Дехто по перепитій ночі спльовував вбік і гикав (Ірчан, II, 1958, 32); [Ага:] В купе проти мене сидів якийсь неприємний тип, весь час дивився на мене й ікав (Корн., II, 1955, 245).


Ілюстрації

Ікати2.jpg Ікати.jpeg Ікати1.jpeg

Медіа

[1]

Цікаві факти

Чому люди ікають?

Установлено, що гикавка виникає за рахунок періодичного скорочення деяких дихальних м’язів, розташованих у грудях і діафрагмі. А от те, яку функцію в організмі вона виконує, науці поки ще точно невідомо. Найчастіше гикавка виникає у відповідь на якесь роздратування шлунка, коли сигнал по блукаючому нерві (вагусу) іде в мозок, а від нього по діафрагмальному нерві (френикусу) направляється до діафрагми, якраз й викликаючи її скорочення, тобто гикавку. Як правило, гикавка виникає, якщо людина довго не їла або ж погано пережовувала їжу, а також при вживанні великої кількості рідини. Ще вона може бути наслідком нервового потрясіння або загального переохолодження організму. У принципі періодично виникаюча й швидко минаюча гикавка безпечна для організму, але якщо вона стає болісною й людина подовгу не може від неї позбутися, тоді це може бути ознакою серйозного внутрішнього захворювання.