Яворець

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 11:18, 16 листопада 2015; L.varchenko (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Яворець, -рця, м. Ум. отъ явір.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЯВОРЕ́ЦЬ, явірця, чол. Зменш.-пестл. до явір. Під явором, яворцем [явірцем] Стоїть дівка з молодцем (Українські народні пісні, 1, 1964, 115); Я додому рушив низом, Полем, яром, лугом, лісом; В лісі зрізав яворець Та зробив собі корець (Леонід Первомайський, Райдуга.., 1960, 173).

"Словопедія"

ЯВОРЕЦЬ-яворе́ць іменник чоловічого роду

УКРЛІТ.ORG_Cловник

ЯВОРЕ́ЦЬ, явірця́, ч. Зменш.-пестл. до я́вір. Під явором, яворцем [явірцем] Стоїть дівка з молодцем (Укр. нар. пісні, 1, 1964, 115); Я додому рушив низом, Полем, яром, лугом, лісом; В лісі зрізав яворець Та зробив собі корець (Перв., Райдуга.., 1960, 173).

СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO

Яворець, -рця, м. Ум. отъ явір.

«Словники України on-line»

яворе́ць – іменник чоловічого роду 
відмінок	 однина	 множина
називний	 яворе́ць	 явірці́
родовий	 явірця́	 явірці́в
давальний	 явірцю́, явірце́ві	 явірця́м
знахідний	 яворе́ць	 явірці́
орудний	 явірце́м	 явірця́ми
місцевий	 на/у явірцю́, явірці́	 на/у явірця́х
кличний 	 явірцю́	 явірці́

Словник української мови онлайн

Яворець явірця, ч. Зменш.-пестл. до явір.

Український орфографічний словник

яворець - іменник, чоловічий рід, неістота, II відміна

Іноземні словники

українська-англійська Словник

яворець Переклад на англійську: sycamore maple Acer pseudoplatanus

ЯНДЕКС словари

яворець перевод с украинского на русский Существительное,м(род. явір -явірця) — уменьш. от явор

Словари и энциклопедии на Академике

яворець явірця́, ч. Зменш.-пестл. до явір.

Ілюстрації

Яворець.jpg Явір1.jpg Явір2.jpg

Медіа

Цікаві факти

Яворець у природі

Рід клен об'єднує близько 150 видів листопадних дерев і чагарників, з яких на території Росії можна зустріти близько 25,на території України 32. Найбільш поширений в європейській частині клен гостролистий, або платановидний. Це дерево висотою до 25 метрів і діаметром стовбура до метра. Коріння у клена потужні, глибоко які у грунт. Крона густа, розлога, куляста. Кора буро-сіра або майже чорна, розтріскується. Листя великі, на довгих тонких черешках, пальчатолопастние, із закругленими виїмками між лопатями, з довгими гострими зубцями на загострених лопастях.Трі верхні лопаті рівні між собою, нижні значно дрібніше їх. Квітки дрібні, зеленувато-жовті, зібрані в прямостоячі щитковидні суцвіття.

Плоди блідо-зеленуваті, дробові (розпадаються на односемянние орешковідниє плодики), з крилоподібними виростами, тому їх називають двукрилатка. Крило на плодах є пристосуванням для їх розповсюдження. Крилатка, падаючи і обертаючись навколо свого центру ваги, окреслює гвинтову траєкторію. Практично всі клени - листопадні рослини, проте в тропічному поясі і субтропіках зустрічаються вічнозелені види, але вирощувати їх у нас можна тільки в оранжерейних умовах. З видового різноманіття роду Acer в середній смузі у відкритому грунті можна культивувати близько 30 видів, і це не враховуючи декоративних форм, створених руками людини. Клен гостролистий (Acer platanoides) - найвідоміший і найпоширеніший з своїх побратимів. Велике листопадне дерево висотою до 20-30 м. У дикому вигляді росте в Європі, на Кавказі та Балканах в змішаних насадженнях. Досить вимогливий до поживності і вологості грунту. На бідних кам'янистих грунтах, пісках, солончаках росте погано і рано відмирає. Не переносить застою вологи. Морозостійкий, витримує температуру до -40 °, не пошкоджується пізніми весняними і ранніми осінніми заморозками. Особливо швидко росте в перші 10 років. Дає приріст пагонів 30-60 см за сезон і рясну поросль від пня. Теневинослів, особливо в молодому віці.

Селекціонери вивели ряд декоративних різновидів клена гостролистого. Так, форма Друммонда (f. Drummondii) - це дерево до 10 м заввишки. Цього розміру воно досягає до 30 років. Володіє дуже барвистими листям. Їх край окреслено нерівномірної облямівкою кремового кольору. А молоді пагони і листя - іноді з рожевим відтінком. На відміну від багатьох інших форм з кольоровими листям, в тіні вона не зеленіє, а зберігає незвичайне забарвлення листя. У форми Кримсон Кінг (f. Crimson King) листя при розпусканні криваво-червоні, потім стають темнішими, майже бордовими, а восени верхня сторона листа набуває фіолетовий відлив. Дерево виростає до 20 м, але для цього йому буде потрібно 20-30 років.

Клен татарський (Acer tataricum) в природі поширений в південних районах європейської частини Росії, на Кавказі і в гірському Криму. Крупний чагарник або невелике дерево до 10 м висотою з майже чорною корою. Теневинослів, дуже посухостійкий, зимостійкий і невибагливий до грунту. Добре переносить стрижку. Витривалий в міських умовах. Особливо швидко росте в перші 5-7 років. Ця рослина, що покращує грунт. Родина Клена Гиннала, або надрічкового (Acer ginnala) - Далекий Схід, Китай, Японія. Невелике дерево до 6 м заввишки або чагарник. Морозостійкий. До грунту маловимогливий. Добре переносить міські умови, обрізання і формовку. У молодості росте швидко. Особливо декоративний восени, коли його листя стають вогненно-червоними. Клен ложноплатановий, або явір (Acer pseudoplatanus) в дикому вигляді зустрічається в Західній Європі, Карпатах, Малій Азії, на Кавказі. Листопадне дерево до 40 м заввишки. Доживає до 300 років. Росте швидко. Погано мириться з сухими і надлишково вологими ґрунтами, не переносить засолення, досить теневинослив. Теплолюбний, але кліматичні умови середньої смуги витримує. Володіє цінною деревиною. Має багато декоративних форм з листям різного забарвлення.

Клен форми Пурпуролістная (f. Purpurea) - дуже декоративне дерево висотою до 25 м з красивим листям. Верхня частина листа звичайного зеленого кольору, а нижня - бордова, іноді з фіолетовим відтінком. Клен ясенелистний, або американський (Acer negundo) - листопадне дерево до 20 м у висоту, родом з центральних і східних районів США. У нього складні листя, що складаються з 3-5-ти листочків, що нагадують листя ясена. Морозостійкий. Светолюбив, грунту воліє зволожені і дренованих.

Добре виносить міські умови. Недовговічний, живе не більше 80-100 років, у вуличних посадках - не більше 50 років. Дуже ламкий. Росте швидко, особливо у молодому віці, досягаючи до 3-4 років 1-1,5 м. Завдяки своєму швидкому зростанню і невибагливості широко застосовувався, поряд з тополями, в озелененні міст. Однак його недовговічність і невисокі декоративні якості змушують застосовувати його як тимчасову породу для швидкого досягнення озеленювального ефекту в поєднанні з Високодекоративні, але повільно зростаючими породами. Має ряд садових форм, що значно перевершують декоративністю основну форму.

Клен польовий (Acer campestre) - листопадне дерево до 25 м у висоту, іноді високий кущ, родом з Європи, Криму, Кавказу і Малої Азії. Морозостійкий, теневинослив. Росте повільно. Добре переносить міські умови. Доживає до 150 років. Клен сріблястий, або цукристий (Acer saccharinum) зустрічається в південно-східній частині Атлантичного узбережжя Північної Америки. Листопадне дерево до 30 м заввишки. Його різьблені листя зверху зелені, знизу - сріблясто-білі. Кора на стовбурах світло-сірого кольору. Волого-і світлолюбний, кращого розвитку досягає на добре дренованих багатих грунтах, газо-, пило- та димоустойчив. Росте швидко. Морозостійкий. Цукровий клен є офіційним деревом-символом штатів Вісконсін, Вермонт, Нью-Йорк і Західна Вірджинія.

На півночі США, коли настає час теплих днів і холодних ночей пізньої зими, кленові дерева надрізають, щоб отримати сік, що містить сахарозу і є джерелом для кленового сиропу. Для того щоб отримати один галон сиропу необхідно тридцять галонів соку. Одне дерево клена виділяє 12 галонів соку на рік. Перші американські поселенці використовували золу клена при виробництві мила, індіанці виготовляли з цукрового клена свої списи. З перших днів колонізації клен став широко використовуватися у виробництві меблів. Цукровий клен є стандартом деревини для обробних дощок, оскільки не надає їжі присмаку і має хорошу зносостійкість. Клен зеленокорий, або покривальна (Acer tegmentosum) - листопадне дерево до 15 м заввишки, в дикому вигляді росте на Далекому Сході. Красиве рослина з декоративним стовбуром, покритим гладкою зеленої корою з поздовжніми білими смужками у молодих рослин і сіркою - у дорослих. Зимостійкий.

Теневинослів. Росте відносно швидко. Вологолюбний. Вимогливий до родючості і вологості грунту. З деревини клена в старовину для вичісування пряжі робили гребінь, на якому нарізана більше двохсот дуже тонких і довгих зубів. Вимагалося велике мистецтво і найбільша обережність. Гребінь скребли, чистили і шліфували, а потім просочували для міцності лляною олією і сушили. У сучасному виробництві деревину клена використовують для виготовлення лиж і рушничних лож, декоративної дерев'яної скульптури з тонкою моделировкой, в ксилографії.

Більше читайте тут: [посилання http://sitefaktov.ru/index.php/home/3388-o-klenakh]