Темрява

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 19:24, 3 листопада 2015; Tonovikova.is15 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Темрява, -ви, ж. Мракъ, темнота, тьма. Роскинеш темряву і ніч настане. К. Псал. 237. Очі згасли, і всю душу темрява окрила. К. Псал. 92. Тьма-те́мрява. Безчисленное множество. Там він бачив, крий Боже, яку тьмутемряву всякої, превсякої птиці. Стор. М. Пр. 167.

Сучасний словник

ТЕ́МРЯВА, и, жін. 1. Відсутність світла, освітлення пітьма, темнота. А на світ насувала темрява. Зайшло сонце за обрієм, покинуло землю (Борис Грінченко, II, 1963, 431); Панько вийшов на двір, а там така темрява, хоть око виколи: носа свого не видко (Лесь Мартович, Тв., 1954, 158) Галли повзли по кущах, добиралися вже до фортеці Маючи добру заслону у темряві чорної ночі (Микола Зеров, Вибр., 1966, 256); // Темне, не освітлене або погано освітлене місце, не освітлений простір. Із темряви раптом виринула жіноча постать (Андрій Головко, II, 1957, 575); Комвзводу побіг у темряву (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 528). ♦ Кромішня темрява див. кромішній. 2. перен. Щось незрозуміле, невідоме. Перші кроки українського театру, як і слід чекати, поки що для нас оповиті темрявою (О. І. Білецький, Від давнини до сучасності, I, 1960, 159). 3. перен. Відсталість, некультурність, неписьменність. Я завжди був великим оптимістом і дотепер не втратив віри у людей, у перемогу всього світлого над темрявою і злом (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 281); У Мар'янівці ми тяжко бідували, жили в найманій хаті, на чужій садибі — поміщика Бредюкова. У самому селі — злидні, темрява, варварство, з горілкою, бійкою (Минуле українського театру, 1953, 11); Народ потягся до книжки, до світла, прагнучи якнайшвидше покінчити.. з неписьменністю і темрявою (Іван Цюпа, Україна.., 1960, 66); Безпросвітня темрява тяжіла над трудовим людом. Можливість вчитися мали лише діти заможних (Комуніст України, 6, 1968, 24).


Словник синонімів

ТЕМРЯВА пітьма, морок, мряка, жм. потемок, потемки, (напівморок) стума; П. відсталість, некультурність, неписьменність; темнота, темінь, тьма.

Загальний опис

Темрява, темнота, пітьма — відносна відсутність видимого світла, що сприймається як чорний колір в колірному спектрі. Коли світла немає, палички та колбочки всередині очей не стимулюються, а це означає, що клітини фоторецепторів не посилають в мозок жодних сигналів, як вони це роблять при подразненні їх світлом певної частоти та довжини хвилі. При поганій освітленості сприйняття очей стає ахроматичним, а в разі темряви — чорним. У багатьох культурах емоційна реакція на темряву має важливе метафоричне значення.


У науці

Темний об'єкт поглинає фотони, і тому виглядає неяскравим порівняно з іншими об'єктами. Наприклад, матова чорна фарба не відображає видиме світло та здається темною, а біла фарба відображає все видиме світло, тому здається яскравою. Детальніше див. у статті колір.

Однак світло не може просто поглинатися нескінченно. Будь-яка енергія, в тому числі й енергія видимого світла, не може бути створена з нічого або знищена, можливе лише перетворення енергії з одного виду в інший. Більшість об'єктів, які поглинають видиме світло, втрачають енергію через випромінювання в інфрачервоній області спектру. Таким чином, хоча об'єкт виглядає темним, цілком ймовірно, що він є яскравим на частоті, яку людина не може бачити. Додаткові відомості див. у статті абсолютно чорне тіло.

Темна область простору має обмежені джерела світла, через що предмети стає важко побачити. Поперемінний вплив світла та темряви (дня і ночі) викликав декілька видів еволюційних адаптацій до темряви. Коли хребетна тварина, зокрема й людина, входить у темний простір, її райдужна оболонка розширюється, що сприяє потраплянню в очі більшої кількості світла та покращує нічне бачення. Крім того, при еволюційній адаптації до темряви клітини-детектори світла ока (палички та колбочки) містять більше родопсину, який відповідає за чорно-білий зір.

Однією з наукових мір темряви є шкала темряви неба Бортля, за якою вимірюють яскравість нічного неба та окремих зірок на певних ділянках небосхилу і за якою можна порівнювати спостережуваність небесних об'єктів на цих ділянках.

Етимологія

Українське слово «темрява» етимологи розглядають, як похідне від праслов'янського tьma «пітьма» й спордінене з давньоіндійським tamráh «який затемнює» та давньоверхньонімецьким dëmar «морок» (пор. з сучасним німецьким Dämmerung «сутінки»).

У давньоанглійській мові було три слова, що означають темряву: heolstor,genip та sceadu. Heolstor означало також «тайник» та перетворилося на «holster» (кобура).Genip означало «туман» та вийшло з ужитку, як і багато «строгих дієслів». Проте нідерландською мовою досі говорять «in het geniep», що означає «таємно». Sceadu перетворилося на «shadow» (тінь) і залишилося у використанні. Слово dark (темрява) еволюціонувало зі слова deorc.


Ілюстрації

Tem1.jpg Tem6.jpg Tem3.jpg Tem4.jpg