Палаш

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Палаш, -ша, м. Палашъ. О. 1862. X. 2. В правій руці, палаш держе. Гол. І. 99. Палашем посік того змія. Чуб. II. 179.Палаш ( — рубаюче-колюча клинкова холодна зброя з широким до кінця, прямим і довгим (до 100 см) клинком, який може мати двосторонню (ранні зразки), односторонню, або полуторну заточку, і зі складним ефесом. Походить від рубаючого меча. Поєднує в собі якості меча та шаблі. У порівнянні з мечем, палаш має розвинену гарду, яка зазвичай включає в себе чашку і захисні дужки. Відмінність палаша від шпаги полягає в більш важкому клинку, що має велику ширину і товщину. Багато типів палашів мають вигин руків'я або загнуте навершя. Це ріднить їх з шаблями і це, разом з наявністтю односторонньої або полуторної заточки, призводило до того, що раніше їх нерідко відносили до шабель. Зараз палаші виділені у окрему категорію клинкової холодної зброї.

Сучасні словники

Академічний тлумачний словник ПАЛА́Ш, а, чол. Холодна зброя з довгим прямим і широким двосічним клинком на кінці, яка нагадує шаблю. На себе панцир натягає [Еней], Палаш до бока прив'язав (Іван Котляревський, I, 1952, 212); Перелякані жовніри несподіваним нападком хапались за палаші, за пістолі, деякі дали драпака (Олекса Стороженко, I, 1957, 395); Хлопці в червоних — гордість душі! Блискають сріблом в бою палаші (Леонід Первомайський, З глибипи, 1956, 20).

Таланов Олег - Українсько-угорський розмовник Палаш (угор. pallos [pɒloʃ] пол. Palasz, нім. Pallasch, від тур. pala — меч, кинджал)

Российский гуманитарный энциклопедический словарь ПАЛА́Ш (от венг. pallos) — холодное колюще-рубящее оружие для рукопаш. боя с прямым обоюдоострым клинком. Длина клинка до 85 см; рукоять П. имеет предохранит. чашку — гарду или решетку для прикрытия кисти рук. П. носился в ножнах на поясном ремне или привешивался к седлу. П. появился в Европе в 16 в. и, наряду с саблей и шпагой, предназначался для замены меча. В рус. армии П. появился в кон. 17 в.; в 18—19 вв. состоял на вооружении кирасирских, драгунских и карабинерных полков тяж. кавалерии. Снят с вооружения в кон. 19 в. На флоте П. входил в состав абордажного оружия, но имел более короткий клинок. До 1917 П. являлся частью формен. снаряжения гардемаринов. В 1940 ношение П. было введено для курсантов сов. высш. воен.-мор. уч-щ, в 1958 отменено. В наст. время в ВМФ П. сохранен только как часть формен. снаряжения для ассистентов при Боевом Знамени.

Орфографічний словник української мови Палаш - іменник чоловічого роду

Ілюстрації

Рядовий Астраханського кірасирського полку з палашом.jpg Шотландськи палаш.jpg Pic4.jpg Шведський палаш 1780.jpg Палаши московского дела. Около XVII века..jpg

Документальні фільми на тему палаша

Абордажний палаш і Британський палаш. Порівняльний аналіз

Будь-яка зброя має своє призначення. І приховує в собі вікову історію. До питання створення зброї та конструювання наші предки також підходили особливим способом - вкладали знання, науку і технології. Адже під час війни важливо бути напоготові і у всеозброєнні. Попередні покоління донесли до наших днів такої клинок, як ПАЛАШ. Вже з першого погляду видно, що палаш - холодна зброя, що нагадує шаблю, але з прямим і широким лезом. В рамках наукової діяльності Школи історичного фехтування, доктор слов'янських прикладних наук, Мальцев Олег Вікторович, провів порівняльний аналіз абордажного Палазю і Палазю Британської Кавалерії. Мета дослідження: виявити, навіщо взагалі потрібен Палаш і які умови сприяли його появі. Більш того, вже на початковому етапі з'явилися цікаві моменти, які описують безпосередній зв'язок палаша та піратської традиції!

Фрагмент з передачі "Прогрес" на 5-му каналі про Черкеську шашку

Відео-фрагмент про Черкеську шашку(один із видів палаша)

Поезія

Василь Симоненко Творчість Симоненка — це крик ХХ віку, і він не пролунав, а «прогримів золотим салютом, молодим повесняним громом» (А. Малишко, «Рядок про Довженка») й відлунюватиме і в наступні віки. Прийдешні бачитимуть нас ясніше із образів Василя Симоненка: жорна, які ми крутили у переддень космічної доби, звучать негативні нотки про відгодованих демагогів і брехунів, що «крила зв’язали дядьковій вірі, пробиваючись у крісла і чини», що гноїли людську працю і нівечили душу. Усе це — крик двадцятого віку, крик душі, зболеної, зганьбленої, але не зламаної і нескореної. Де зараз ви, кати мого народу?

Де велич ваша, сила ваша де?

На ясні зорі і на тихі води

Вже чорна ваша злоба не впаде.

Народ росте, і множиться, і діє

Без ваших нагаїв і палаша.

Під сонцем вічності древніє й молодіє

Його жорстока й лагідна душа.

Народ мій є! Народ мій завжди буде!

Ніхто не перекреслить мій народ!

Пощезнуть всі перевертні й приблуди,

І орди завойовників-заброд!

Ви, байстрюки катів осатанілих,

Не забувайте, виродки, ніде:

Народ мій є! В його гарячих жилах

Козацька кров пульсує і гуде!

Зовнішні посилання

«Шаблі, палаші, шашки та зброю з вигнутим лезом» (рос.) -http://bladeist.ru/page-id-62.html

http://poiskslov.com/word/палаш/

«Палаш», Российский гуманитарный энциклопедический словарь

Джерела та література

«Палаш». Военно-энциклопедический словарь. Москва, 1984 г.

ГОСТ Р 51215-98. Холодное оружие: термины и определения.

«Палаш», Мегаэнциклопедия Кирилла и Мефодия

«Холодное оружие. Энциклопедический словарь», В. Н. Попенко. АСТ, Астрель, 2007 г.

Шпага, Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона. Санкт-Петербург, 1890—1907

Кулинский А.Н. Европейское холодное оружие. — Спб.: Атлант, 2003. — С. 81. — 552 с