Телячий

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Телячий, -а, -е. Телячій. Теляча головка. Шейк. Телячий кожух. Ном. № 8121. Ум. Телячі зуби. Молочные зубы. Вх. Лем. 473.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ТЕЛЯ́ЧИЙ, а, е. 1. Прикм. до теля 1. Готова страва вся стояла.. Юшка з хляками, з кишками, Телячий лизень тут лежав (Іван Котляревський, I, 1952, 205); Він поклав у торбу дві товстенні книги, телячою шкурою обшиті (Олександр Ільченко, Козацьк. роду.., 1958, 417); // Признач. для теляти, телят. Телячий хлів; // З роб л. із шкіри теляти. Ось він, круглоплечий, невисокий, стоїть зараз перед парубком в рябій телячій шапці, в селянській свитці й чоботях (Михайло Стельмах, I, 1962, 126); // Пригот. з м'яса теляти. Теляча ковбаса; Телячі котлети.

Телячий вагон — вагон товарного поїзда для перевезення худоби. [Ганна:] Загнали їх [бранців] у телячі вагони, мов скотину, і повезли... (Захар Мороз, П'єси, 1959, 21).

2. перен., розм. Такий, як у теляти (у 1 знач.). — І поб'ють! А ти терпи та знось мовчки, бо ти наймичка? — перекривила Пріська Степана. — ..Коли б'я знала вашу телячу вдачу, то я б вас і до порога свого не допустила (Любов Яновська, I, 1959, 234); // Бурхливий, нестримний (про вияв радісних почуттів тощо). Вутанька внесла знадвору в язку свіжої соломи,.. з радісними вилясками став [Василько] товктися в ній та перекидатися, тішачи дорослих своїми телячими пустощами (Олесь Гончар, II, 1959, 161). ♦ Телячі ніжності див. ніжність; Телячі радощі див. радощі. ♦ Моє (твоє, наше і т. ін.) діло теляче — мене (тебе, нас і т. ін.) це не стосується, я (ти, ми й т. ін.) не повинен (не повинні) втручатися. — Нехай про це, пане підполковнику, думає політичний відділ, а наше діло — теляче (Михайло Стельмах, II, 1962, 54).

Фразеологічний словник української мови

ТЕЛЯЧИЙ ді́ло мале́ньке (зневажл. теля́че) чиє. Що-небудь не стосується когось; хто-небудь не повинен втручатися в якісь справи. — А твоє діло маленьке,— сердито озвався хтось із .. кутка (Ю. Збанацький); — А чого мені радіти..,— огризнувся старий Кажан .. — Моє діло маленьке, мірошницьке,— підкрути та й сядь (І. Цюпа); — Нехай про це, пане підполковнику, думає політичний відділ, а наше діло — теляче (М. Стельмах). як з соба́чого (теля́чого) хвоста́ си́то, зневажл. Зовсім поганий, ніякий. — Так,— грубо перебив його Філіпчук.— Ви, Пєрожек, прекрасний робітник, але оратор і організатор з вас, прошу я вас, як з телячого хвоста сито (Ірина Вільде)

Словник синонімів

телочний, безглуздий, безпричинний

Орфографічний словник української мови

теля́чий прикметник

Ілюстрації

50.jpg Fresh meat-500x500.jpg Nw telya.jpg