Таблиця

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Таблиця, -ці, ж. 1) Дощечка, таблица. Стояла таблиця біла, а на ній були виписані мої гріхи. Гн. II. 76. 2) Классная доска. Шейк. 3) Вывѣска, доска съ надписью. На стовпі таблицю прибив і на ті таблиці написав так: хто сюдою буде їхать, то непремінно щоб сюди заїхав. Рудч. Ск. II. 92. Ум. Табличка, табличечка. Грин. I. 188.

Сучасні словники

Академічний тлумачний словник (1970—1980)

1. Відомості, цифрові дані, розташовані в певному порядку за графами. Коли цифрових даних дуже багато і їх неможливо зобразити діаграмою, вдаються до складання таблиць (Комуніст України, 2, 1966, 57); У сучасній фізиці на основі математичних методів будується щось на зразок періодичної таблиці Менделєєва: спроба розташувати відомі науці елементарні частинки в стрункій системі (Наука і життя, 11, 1962, 33); У комірчині, де звичайно стояли бідони з молоком та висіли білі халати доярок, сидів Дорош, звіряючи таблицю надоїв (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 133); // розм. Табличка множення. — А я вже перший клас закінчив. І писати вмію, і читати, і таблицю вивчив (Антон Хижняк, Тамара, 1959, 212).

▲ Математичні таблиці — математичні довідники, у яких подано сукупність значень якої-небудь функції для деяких значень змінних (напр., таблиця логарифмів і т. ін.). — Більшість, закінчивши гімназію,.. за рік-два забудуть читати по-грецьки, а на таблицю логарифмів дивитимуться, як теля на нові ворота (Петро Колесник, Терен.., 1959, 99); Таблиця множення — перелік усіх чисел у межах першого десятка, помножуваних одне на одне, із добутком від кожної пари. На останній сторінці обгортки [зошита] надруковано таблицю множення (Олесь Донченко, Ю. Васюта, 1950, 67).

2. рідко. Класна дошка. Сам [о. Телесницький] побіг до таблиці, вхопив крейду (Іван Франко, IV, 1950, 221); Вчитель почав читати якийсь уривок з книги, а школяр писав на класовій [класній] таблиці (Борис Грінченко, I, 1963, 246); Постоявши мовчки на кафедрі, учитель круто повернувся ліворуч, зробив два кроки вниз до таблиці (Петро Колесник, Терен.., 1959, 23); // заст. Дерев'яна, грифельна й т. ін. дощечка, на якій учні писали грифелем або крейдою. Отож узяв він [Тарас] свій каламар, та липову таблицю, та крейду, — пішов до школи (Степан Васильченко, Вибр., 1950, 204).

3. рідко. Те саме, що вивіска 1. — Вже то нема що казати, наш пан тою своєю коршмою [корчмою] так хвалиться! То у него [нього] не коршма, а «касино», — і таблицю таку казав прибити (Іван Франко, II, 1950, 364); З хвіртки мурованого двору, що понад нею вдень можна ледве прочитати поржавілу таблицю «Підприємство вухналів Солейль і К°», висунулось кілька постатей (Олесь Досвітній, Вибр., 1959, 163).

4. Дошка, пластина з пам'ятним написом тощо. Стрункий той міст переїздив я тихо З товаришами. Враз один із них, Підвівши руки, показав мені Таблицю й напис: Спорудили міст 3 наказу Конова бійці радянські. А нижче — місяця число і рік (Максим Рильський, III, 1961, 7); — У просторій палаті побачиш Ти незчисленні події на різьблених мідних таблицях (Микола Зеров, Вибр.. 1966, 330).

Словник іншомовник слів

Таблиця; ж. (пол., від лат., дошка) 1. Відомості, цифрові дані, розташовані в певному порядку за графами. 2. Класна дошка. 3. Вивіска.

Eкономічна енцикліяопед

Рос. таблица спосіб просторової організації тексту що передбачає внесення інформаційних показників у певні графи: по горизонталі — присудок (назва постійних явищ, фактів тощо), по вертикалі — підмет (дані у цифровому викладенні або словами).

Словник синонімів

(Грифельна) дошка; (меморіяльна) плита; Р. вивіска; (рекордів, на стадіоні) табл|ь|о; п! ПЕРЕЛІК; табличка.

Тлумачний словник з інформатики та інформаційних систем для економістів (Л. С. Козловська, Н. М. Поліщук)

Рос. таблица Англ. table розміщення даних, кожен окремий елемент яких може бути визначеним за допомогою аргументів чи ключів. таблиця електрóнна

Ілюстрації

Таблиця Мендєлєєва.jpg Nf,kbwz.jpg 1240440 w640 h640 d1.jpg

Зовнішні посилання

http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B0%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D1%86%D1%8F