Опал

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Опал, -лу, м. 1) Отопленіе, топливо, дрова. Чуб. VII. 383. Там йому дають кімнату геть зовсім з опалом, з світлом. Уман. у. 2) Вспыльчивость, горячность. З Опалу. Сгоряча. Як загорілась хата, я вбіг та з опалу не знаю, за що хвататися. Міусск. окр. З опалу не. побачив, хто там був. См. З-опалу.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ОПА́Л, у, чол. Прозорий скловидний камінь різного забарвлення, деякі різновиди якого вважаються коштовними. На Волині.. зосереджені топази, гірський кришталь.., опали (Наука і життя, 8, 1961, 34); На шиї золота брошка з опалом (Іван Франко, IV, 1950, 364); * У порівняннях. Як ранок угорі засвітиться перлово І сонце, мов опал, дрімотно замигтить, — 3 криниці вмиюся, щоб серце відсвіжить, І вирушу в поля (Максим Рильський, Зим. записи, 1964, 73). Тлумачення слова у сучасних словниках

УСЕ (Універсальний словник-енциклопедія)

ОПАЛ мінеральна речовина, затверділий крем'яний гель, із змінним складом води; білий, рожевий, жовтий; благородний о. з чудовою грою кольорів використовується в ювелірній галузі; в Україні - Український щит, Закарпаття.

УКРЛІТ.ORG_Cловник

ОПА́Л, у, ч. Прозорий скловидний камінь різного забарвлення, деякі різновиди якого вважаються коштовними. На Волині.. зосереджені топази, гірський кришталь.., опали (Наука.., 8, 1961, 34); На шиї золота брошка з опалом (Фр., IV, 1950, 364); * У порівн. Як ранок угорі засвітиться перлово І сонце, мов опал, дрімотно замигтить, — З криниці вмиюся, щоб серце відсвіжить, І вирушу в поля (Рильський, Зим. записи, 1964, 73).

Ілюстрації

Опал1.jpg Опал2.jpg Опал3.jpg Опал4.jpg

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання