Булат
Булат, -ту, м. 1) Булатъ, узорчатая сталь. 2) Булатная сабля. Посік же тебе булат вражий. Стор. II. 267.
Зміст
Сучасні словники
Булат — сталь, яка завдяки особливій технології виготовлення і обробки тиском відрізняється своєрідною внутрішньою структурою і виглядом («візерунком») поверхні, високою твердістю і пружністю. Перші згадки про неї зустрічаються ще в Аристотеля, використовується для виготовлення холодної зброї — мечів, шабель, кинджалів, ножів та ін.
Сучасна енциклопедія. 2000.
БУЛАТ (булатна сталь) (від перського Пуладі - сталь), лита вуглецева сталь зі своєрідною структурою і візерунчастою поверхнею, що володіє високими твердістю і пружністю. З булату виготовляли холодну зброю винятковій стійкості та гостроти. Згадується ще Аристотелем. Секрет виготовлення булату, загублений в середні століття, розкрив у 19 в. П.П.Аносов.
Толковый словарь Даля. — 1863—1866
БУЛАТ м. азіатська узорочаста сталь ; червоний або травчатий уклад ; дамаск . Червоне , вите , узорочасте залізо, не булат , що не сталь , а м'яке залізо , на кращі рушничні стовбури . | | У казках , це прізвисько богатирів ; | | на півдні Росії , ловчий , який б'є вовка з коня кистенем або кулаком ; зав'язавши в довгий рукав чавунну картечин . Булат ріже і залізо , і кисіль . На булаті ні написати , ні стерти . Шовк не рветься , булат не гнеться , червоне золото не іржавіє. Булатова , до булату відноситься . Булатний , з нього зроблений . Булатка ж. булатна шабля. Булатчік м. булатний майстер , який робить булат . Булат сталь , перетворювати на булат , в узорочние уклад . У нас Булат сталь в Златоусті .