Цукар

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 14:54, 22 січня 2014; Dashka Vo (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Цукар, цукер, цукор, цукур, -кру, м. Сахаръ. Котл. Ен. Од. 490. Чужая біда за цукар. Ном. № 2341. Масненький та солоденький, гадав би сь з меду та цукру. Гн. II. 27. Солодке, як цукор. Ном. № 7809 (одм.).

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЦУКОР, кру, чол.

1. Продукт харчування, солодка на смак біла кристалічна речовина, що виготовляється з цукрових буряків, цукрової тростини та ін. Дарка ж приходила додому з порожніми руками, хіба що грудочку цукру Прісьці принесе (Леся Українка, III, 1952, 640); Жовтавий цукор розсипався в склянці І осідав, мов паморозь, на дні (Микола Бажан, Нашому юнацтву, 1950, 80); Отут, біля грабини, і залишилася неширока мережка дивовижно буйних кленів. Колись кріпаки Стадницького з їхнього соку добували собі кленовий цукор (Михайло Стельмах, Хліб.., 1959, 77); * У порівняннях. Бортрадист широко посміхається, показуючи зуби, білі, як цукор (Леонід Первомайський, Дикий мед, 1963, 4). ♦ Цукром не годуй — те саме, що Хлібом (медом) не годуй (див. годувати).

2. перев. мн. цукри, ів, спец. Назва ряду органічних сполук перев. з групи вуглеводів. В місцях відкладання, залежно від виду рослин, у тій чи іншій кількості утворюються крохмаль, інсулін та інші форми, які називаються складними цукрами (Добрива та їх використання, 1956, 13). Солодовий цукор див. солодовий; Фруктовий цукор див. фруктовий.

Матеріал з Вікіпедії

Цу́кор — солодкий продукт харчування.

  Це загальна назва групи простих вуглеводів, які використовуються в повсякденному приготуванні їжі. Ця група складається з моносахаридів і дисахаридів і включає в себе:

-моносахариди (прості цукри): -глюкоза (виноградний цукор, декстроза) -фруктоза (фруктовий цукор) -галактоза -дисахариди (що складаються із залишків двох моносахаридів): -цукроза (сахароза, «звичайний цукор») = фруктоза + глюкоза -мальтоза (солодовий цукор) = глюкоза + глюкоза -лактоза (молочний цукор) = глюкоза + галактоза -олігосахариди, що молекули яких містять 3—6 залишків моносахаридів (тріози, тетрози, пентози, гексози). Містяться у топінамбурі, цибулі і часнику.

У повсякденній мові слово "цукор" переважно застосовують до цукрози, яка виробляється промисловим способом з цукрового буряка або цукрової тростини. В цукровому буряку її вміст становить від 16 до 20%, а в цукровій тростині — 14-26%. Для використання в приготуванні їжі цукроза продається в наступних варіантах: цукор-пісок. Білі зернисті кристали розміром від 0,2 до 0,5 мм. кусковий цукор цукрова пудра — порошок, отриманий шляхом подрібнення цукру-піску, які використовується, зокрема, для глазурі. цукрова вата. коричневий цукор — коричневі гранули, часто вологі. Часто отримують шляхом змішування попередньо очищеного гранульованого цукру з патокою. цукрові кульки-перлини (Демерара) — великозернистий цукор з розмірами кристалів близько 3 мм. цукерки — великі, неправильної форми, коричневого до янтарного кольору кристали, часто розміром від 2 до 3 см. Продають в основному в музейних магазинах.

Цукор-пісок, коричневий цукор і цукор-кулька мають аналоги у формі органічних продуктів цукру (мед в тому числі штучний, фруктові сироп тощо), рафінованих та нештучно вибілених продуктів цукру.

Завдяки цінним харчовим, смаковим і фізичним властивостям цукор віднесено до продуктів першої необхідності. Всі інші речовини, які використовуються для підсолоджування, вважаються замінниками цукру — речовинами, які мають близьку до солодкості цукру солодкість і виконують в продукті роль наповнювача маси.

Ілюстрації

Цукар.jpg Пачка цукра.jpg Cukor 1.jpg Цукор.jpg

Медіа

Як виробляють цукор
Сучасні дива: Цукор

Цікаві факти

Сладов

Цукор - це харчовий продукт, який ми використовуємо для підсолоджування їжі і напоїв. На Землі неможливо відшукати людину, яка не знає про цукор. Однак є кілька цікавих фактів про настільки звичний продукт, які Ви до сьогодні могли і не знати...

З історії цукру

Тростинний цукор є одним з найстаріших інгредієнтів їжі, згадки про нього починаються з 326 р. до н.е. У Новий Світ цукрова тростина була ввезена Христофором Колумбом в 1493 році

В кінці 16-го століття в Лондоні вартість простої чайної ложки цукру була еквівалентною п'яти доларам.

У 1899 році була вперше використана картонна коробка для упаковки цукру. Це зробило революцію в цукровому бізнесі, оскільки така упаковка перевершувала дерев'яні бочки, з яких цукор продавався спочатку. Про користь цукру

Цукор є 100% натуральним продуктом, абсолютно не містить жиру. Також цукор не містить добавок і консервантів.

Застосування цукру

Цукор зміцнює асфальт. Також він уповільнює застигання готового бетону і клею.

Цукор використовується при виготовленні чорнила і фарб для принтерів.

У медицині цукор використовується для вирощування пеніциліну.

Цукор був одним з перших фармацевтичних інгредієнтів, які використовуються і сьогодні, щоб замаскувати гіркий смак ліків.

Цукор є хорошим консервантом.

Деякі люди вважають, що сухе ковтання 1 чайної ложки цукру може вилікувати гикавку.

Наукові дослідження цукру

Середньостатистичний американець споживає 175 фунтів (80 кг) цукру на рік. Тобто 300000 калорій на рік, 800 калорій на день.

Коли сонце вибухне, воно буде стискатися і стане настільки щільним, що частина його розміром з кубик цукру буде важити 1 тонну.

У 2001 році вчені виявили цукор в космічному просторі.

"Звичайно" (Sure) і "Цукор" (Sugar) є єдиними двома слова в англійській мові, які пишуться через «Су», а вимовляються - «Шу»

Крупинки цукру під мікроскопом мають вигляд напівпрозорих кристалів, що відображають світло від своїх 14 граней, як дорогоцінний камінь.

Цікаво

Цікаві факти про цукор

У Індії ще 2000 років тому виробляли кристалічний цукор з очерету. Коли Олександр Македонський дістався до індійської території, він був здивований процесом отримання меду без використання бджіл (тобто, штучного меду з цукру).

У 1747 році німецький хімік Андреас Маргаф (Andreas Marggraf) виявив, що цукор в цукровому буряці ідентичний такому в цукровій тростині. Це відкриття відкрило дорогу виробництву цукру в північних регіонах – перший цукровий завод, одержуючий цукор з буряка, запрацював в 1802 році.

Вживання зайвої кількості цукру може привести до появи зморшок через те, що цукор відкладається про запас в колаген шкіри, роблячи її менш еластичною. Хороша новина – якщо зменшити споживання цукру, то цей процес звертається назад.

Ви можете за один присід з’їсти 16 кубиків цукру? А знаєте, що в 500 мл кока-коли знаходиться еквівалент 16 кубиків цукру, і при її вживанні увесь цей цукор в розчиненому виді потрапляє у ваш шлунок.

Напої з використанням синтетичних підсолоджувачів (не натурального цукру) можуть привести до ожиріння, оскільки відсутність в них цукру "обманює" наш організм, спонукаючи його поглинати більший об’єм напоїв.

Штучні підсолоджувачі – аспартам (Е951) і сахарин – були отримані випадково. Перший в процесі окислення 2-толуолсульфонаміда, а другий – в ході дослідів по отриманню ліків від виразки. Вчений Джеймс Шлаттер випадково вмочив палець в отриману речовину, і облизавши його, виявив, що вона солодка.

Хіміки – відчайдушні хлопці, вони усі пробують на смак! Ще один замінник цукру – сукралоза (sucralose) був спочатку розроблений як інсектицид, проте асистент хіміка вирішив спробувати його на смак.

Найсильніший замінник цукру – лугдунам (lugduname), він майже в 300 000 разів солодший цукру. Це означає, що для того, щоб підсолодити, наприклад, чашку чаю, замість двох чайних ложок звичайного цукру (близько 10 г) досить одного кристала цієї дивної речовини (30 мільйонних доль грама). А кілограмовий пакет лугдунама може "підсолодити" цілий олімпійський басейн на 10 доріжок.

Один з видів цукру – гліколевий альдегід був знайдений навіть в скупченнях міжзоряного пилу за мільярди кілометрів від нашої планети. При його реакції з іншими видами цукру утворюється рибоза – основа ДНК і РНК, речовин, які є в будь-якому живому організмі. З цього можна зробити два припущення. Перше – життя на Землі могло зародитися саме при взаємодії компонентів такої пилової хмари, і друге – можливо, життя є не лише на Землі.

Якщо змішати глюкозу, кукурудзяний сироп і селітру, вийде один з видів ракетного палива, яке використовується любителями модельного ракетобудування.

Цукор взагалі є паливом у прямому розумінні слова – для багатьох організмів на Землі перетворити в енергію найпростіше який-небудь різновид цукру. Вже створені органічні паливні елементи, які готують на заміну звичайним акумуляторам в ноутбуках, мобілках тощо, і вони використовують саме солодкий розчин. Можливо в найближчому майбутньому ви зможете заправити мобільник кока-колою в будь-якому магазинчику.

У США випускаються цікаві ліки в пігулках під назвою Obecalp. Основним його компонентом є цукор, а призначають такі пігулки дітям при несуттєвих скаргах на здоров’я. У чому особливість цих ліків? Прочитайте назву навпаки.

Глікозамід (знову ж таки один з видів цукру) працює як імунодепресант в дослідах на мишах, а ксилітол (цукровий алкоголь) може попереджати інфекції у дітей.