Крейда

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Крейда, -ди, ж. Мѣлъ. Побілів як крейда. Ном. крейда

Сучасні словники

СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO

Крейда, -ди, ж. Мѣлъ. Побілів як крейда. Ном.

СЛОВОПЕДІЯ Універсальний словник-енциклопедія

КРЕЙДА

обтира́ти / пообтира́ти спи́ною сті́ни (кре́йду, гли́ну і т. ін.), несхв. Стояти або сидіти без діла у приміщенні чи біля нього; гуляти. Хлопці й дівчата обтирають у фойє спинами крейду, плюхають насіння (Ю. Мушкетик); Старші жінки сидять на призьбі, обтираючи спинами глину (З журналу). Ще трохи — і всі рушать до клубу .. пообтирають спинами стіни і розбредуться (Ю. Мушкетик).

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

КРЕЙДА, и, жін. М'який білий вапняк, що використовується в хімічній, паперовій та ін. галузях промисловості. Крейда, пісок, червонясте та сіре каміння Скрізь понад шляхом нависло, неплідне та голе (Леся Українка, І, 1951, 151); Крейда є найбільш цінною породою для вапнування (Добрива та їх використання, 1956, 118); // Грудка такого вапняку, порошок або їх розчин, що вживається для білення, писання тощо. Стеля вибілена крейдою з чорними мережками по краях (Олекса Стороженко, I, 1957, 234); В напівпіднятій руці вона все ще тримала грудочку крейди (Леонід Смілянський, Сашко, 1954, 228); * У порівняннях. Карпо.. став непорушно.., білий, як крейда (Нечуй-Левицький, II, 1956, 299).

«Словники України on-line»

кре́йда – іменник жіночого роду

відмінок	 однина	 
називний	 кре́йда	  
родовий	  кре́йди	  
давальний	 кре́йді	  
знахідний	 кре́йду	  
орудний	  кре́йдою	  
місцевий	 на/у кре́йді	  

кличний кре́йдо*

[1]

крейда іменник жіночого роду

ТЛУМАЧ

КРЕЙДА

біла, м'яка, вапнякова осадова порода; складається з уламків скелетів дрібних морських організмів (водоростей і форамініферів); застосовується у будівництві та керамічній продукції; в Україні - Донбас, Придніпров'я, Придністров'я.

РІДНА МОВА

КРЕЙДА мел; мелок (для письма, рисования и т.п.)

Матеріал з Вікіпедії

Кре́йда (рос. мел, англ. chalk, whiting; нім. Kreide f) - складна речовина як і вапняк належить до осадових гірських порід. Загальний опис Крейда – осадова напівзв'язна мазка малозцементована гірська карбонатна порода, що на 90-99 % представлена кальцитом, який складається з кальцитових залишків морських планктонних водоростей та дрібних частинок черепашок найпростіших організмів. Утворюється на дні морів внаслідок нагромадження органічних решток (переважно черепашок) і осадження СаСО3 з морської води. Колір білий. Крейда містить значно менше домішок і значно м'якша за вапняк. Розглядаючи порошок крейди під мікроскопом, можна легко спостерігати окремі дрібнесенькі черепашки. Виділяють також крейду бріансонську (стеарит), іспанську (стеарит), озерну (гажа), французьку (тальк), червону (суміш гематиту з глиною) та інш. Крейда зустрічається в багатьох місцях і утворює великі поклади. Крейду розробляють на Донбасі, у Придніпров’ї, Придністров’ї та в інших районах України.

Розчин крейди, який використовується у будівельній справі

Використання Використовують у сільському господарстві, паперовій і гумовій промисловості, у будівництві тощо. Застосовується також як малярна фарба для побілки приміщень, для виготовлення замазок, зубних паст і порошків, як наповнювач ґуми і паперу (зокрема так званого крейдового паперу) тощо. Значні кількості її йдуть для виробництва вапна.

Онлайн словник українських рим

Рими до слова "крейда" зайда знайда найда офсайда слайда хвойда їзда Ізольда інваліда ірода Ісламабада авіаторпеда австралоїда автопоїзда аденоїда алебарда Альфреда амбасада амплітуда анаконда Андромеда

Іноземні словники

Російсько-українські словники

Мел – кре́йда, ум. кре́йдка. • Белый, как мел – бі́лий, як кре́йда, як стіна́, як сніг. [Обли́ччя в не́ї бі́ле, як кре́йда (Мирний). Вид йому́, як сніг, збілі́в (Л. Укр.)]. • Из -лу – з кре́йди, кре́йдяни́й. [Змо́ршки на ши́ї білі́ли як крейдяні́ (Коцюб.)]. • Красный мел – черво́на кре́йда, бо́люс (-су), (вульг.) лю́брика. Побледне́ть – зблі́днути, поблі́днути, збілі́ти, побілі́ти; (сделаться ещё более бледным) поблідні́шати. • -не́ть как полотно – сполотні́ти, пополотні́ти, (образно) взя́тися кре́йдою, побілі́ти, як стіна́ (як смерть). • Он -не́л с испугу как полотно, как смерть – він зблід (поблі́д) з переля́ку як стіна́ (як кре́йда), він сполотні́в (пополотні́в) з переля́ку, як смерть. [Оле́ся зблі́дла, аж пополотні́ла як смерть (Н.-Лев.)]. • Отчего ты так -не́ла – чого́ ти так зблі́дла (збілі́ла)? • Несколько -не́ть – приблі́днути (тро́хи). • Он похудел, -не́л в лице – він схуд і зблід (зблякні́в) на виду́. • Небо ещё более -не́ло перед рассветом – не́бо ще поблідні́шало перед сві́том. Побледне́вший, см. Побледне́лый. Поглоща́ть, поглоти́ть – поглина́ти, погли́ну́ти, пожира́ти, поже́рти, зажира́ти, заже́рти (срв. Глота́ть); (вбирать в себя) вбира́ти, увібра́ти и убра́ти, втяга́ти и втя́гувати, втягти́ що, срв. Вбира́ть. [І мені́ тру́дно погоди́тися з ду́мкою, що того́ всього́ нема́ вже, що все те поглину́ла земля́ (Коцюб.). Щоб тебе́ сира́ земля́ поже́рла (Номис). Оце́й млин таку́ си́лу дров зажира́є (Звин.)]. • Время всё -щает – час усе́ поглина́є. • Мел -ща́ет влагу – кре́йда вбира́є во́гкість. • Песок -ща́ет воду – пісо́к втя́гує в се́бе во́ду. • -ща́ть внимание – захо́плювати, захопи́ти ува́гу, забира́ти, забра́ти (всю) ува́гу. [Пра́ця захопи́ла всю його́ ува́гу]. • Поглощё́нный – погли́нутий и погли́нений, поже́ртий; уві́браний, втя́гнений. • -ный чем – захо́плений чим. [Був я ввесь захо́плений своє́ю пра́цею]. • -ться – поглина́тися, пожира́тися, бу́ти погли́нутим, поже́ртим; вбира́тися, втяга́тися, бу́ти уві́браним, втя́гненим. • Всё -ща́ется вечностью – усе́ пожира́є ві́чність.

Мел – кре́йда, -ди.

Мел – кре́йда; • м. красный – бо́люс (-су), к. черво́на; • м. кусковой – к. грудкова́; • м. молотый – к. ме́лена; • м. отмученный – к. відму́лена; • м. тертый – к. те́рта; • м. черный – к. чо́рна. Плавленый – то́плений; • п. мел, отмученный – відму́лена кре́йда.

Кре́йда – мел.

кре́йда, -ди, -ді

Кре́йда, -ди, ж. Мѣлъ. Побілів як крейда. Ном.

  • Мел — кре́йда, -ди.
Мѣлъ, Creta — кре́йда (С. З. Л.), здр. кре́йдочка. — А сам білий, білий, як крейда. Мир. — Кра́сный мѣлъ = лю́брика. С. З.

Поблѣднѣ́ть = зблїднути (С. Л.), зблїднїти, побліднути, побілїти (С. Л.), як полотно — пополотнїти (С. Л.). — Поблїдла на виду. К. Ч. Р. — Побілїв, як крейда, як стіна. н. пр. — Вона вся пополотнїла з ляку. Поглоща́ть, поглоти́ть = глита́ти, гли́мати, ковтати, погли́нути (С. З. Л.), ковтну́ти, проковтну́ти; втя́гувати, вбіра́ти. — Згинули, мов їх земля погли́нула. М. В. — Щоб мене земля поглинула! Зїньк. — Крейда вбірає вохкість. Кр. — Пісок втягує в себе воду. Кр.

Classes.RU Украинский язык для абитуриентов, студентов

крейда -и, ж.

М'який білий вапняк, що використовується в хімічній, паперовій та інших галузях промисловості. || Грудка такого вапняку, порошок або їх розчин, що вживається для білення, писання тощо.

Ілюстрації

Крейда1.jpg [ukrainemade.com] Крейда2.jpg [uno.te.ua] Крейда3.jpg [www.ua.all.biz] Крейда4.jpg [www.latoro.ru] Крейда5.jpg [uno.te.ua] Крейда 6.jpg [www.apis.dp.ua]

Медіа

Книжковий світ. Сінкен Гопп. Диво-крейда