Конвалія
Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 22:13, 15 грудня 2013; Лавренюк (обговорення • внесок)
Конвалія, -лії, ж. Ландышъ. Васильки, папороть, шевлію, Петрів батіг і конвалію. Котл. Ен. З великого лугу віяло холодком і пахло конвалією й барвінком. О. 1862. VIII. 16.
Сучасні словники
- Конвалія (рослина) — однодольна багаторічна трав'яниста рослина з родини лілійних.
- Конвалія (заказник) — ботанічний заказник в Краснолиманському районі Донецької області.
- Конвалія — ботанічний заказник в Рожнятівському районі Івано-Франківської області.
- Конвалія — музичний твір композитора В. Шаповаленка.
- Конвалія — самохідний 120-мм казнозарядний міномет 2С8.
- Конвалія — вірш Лесі Українки.
- КОНВАЛІЯ, ї, жін. (Convallaria, L.). Багаторічна трав'яниста рослина, що цвіте дрібними білими квітками, схожими на дзвіночки; застосовується в медицині, парфюмерії. З Великого Лугу віяло холодком і пахло конвалією (Олекса Стороженко, I, 1957, 252); Білі рухливі дзвоники конвалій висять на тонесеньких ніжках. Пахучі, чудові конвалії(Олександр Копиленко, Як вони.., 1961, 43); Цінною сировиною для виготовлення препаратів, які широко застосовуються при серцевих захворюваннях, є конвалія травнева (Наука і життя, 7, 1958, 30).
- Конвалія, -лії, ж. Ландышъ. Васильки, папороть, шевлію, Петрів батіг і конвалію. Котл. Ен. З великого лугу віяло холодком і пахло конвалією й барвінком. О. 1862. VIII. 16.
- Конвалія - лісова рослина родини лілійних, поширена в Європі й Азії; листки довгасто-овальні або еліптичні, квітки білі, зібрані на верхівці стебла в однобічну китицю, з приємним запахом; плід - червона ягода; отруйні та лікувальні властивості; потребує охорони.
- Конвалія, -ї, ж
- Багаторічна трав’яниста рослина, що цвіте білим квітами, схожими на дзвіночки; застосовується в медицині, парфумерії.
- (Convallaria) – рід багаторічних трав’янистих кореневищних рослин родини лілійних. Листки прикореневі, видовжено-або еліптично - ланцетні, з черешками. Квітки здебільшого білі, запашні, зібрані в однобічну китицю. Плід – куляста ягода. Близько 15 видів, поширених в Європі, Азії та Північній Америці. В СРСР – 3 види, з них в УРСР один – К. травнева ( С. majalis). Росте по лісах, серед чагарників. Іноді вирощують як декоративну рослину. Є сорт із повними білими і рожевими квітками та строкатими листками. Цінна лікарська рослина. Містить глікозиди конвалатосин, конва – ламарин та ін. Настої квіток, а також препарати К. використовують при порушенні серцевої діяльності.