Виноград

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 02:36, 10 грудня 2013; Лавренюк (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Виноград, -ду, м. 1) Виноградъ. По садочку хожу, виноград сажу. Нп. Сад-виноград. Виноградникъ. Ой у саді, садівинограді, стояв кінь вороний у наряді. Мет. 98. Ум. Виноградочок. Ти мій таточку, мій виноградочку. Мил. 183.

Сучасні словники

Виноград — рід рослин родини виноградових, що нараховує близько 700 видів.
Рід Винограду становить понад 60 видів рослин, з яких близько 20 використовуються людиною шляхом їх схрещування і виведення культурних сортів. Усі сорти поділяють на столові, винні та ізюмні. Виноград користується славою цілющого, високопоживного продукту. Його ягоди містять значну кількість легкозасвоюваних цукрів, вітаміни, мінеральні солі (кальцію, заліза, фосфору).

Виноград, у, чол.
1. Південна витка кущова рослина з широким листям та вусиками, з плодами, зібраними в грона. Цупкі, покручені кущі винограду безладно розповзлись по вогкій землі, спутались гіллячками і напнули над землею гарний намет густого листя та великих, важких грон (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 277); Узгір'я в садах, в виноградах яри (Максим Рильський, Дал. небосхили, 1959, 13).

  • Дикий виноград — дикоростуча і декоративна витка кущова рослина з широким листям та вусиками. Ґанок і невелику веранду рясно оповили стебла дикого винограду (Анатолій Шиян, Гроза.., 1956, 44).

2. Ягоди цієї рослини. — Йду он там до саду їсти винограду (Іван Франко, IV, 1950, 76); Він спинився біля куща і зірвав укрите синім пилом темне гроно винограду (Олесь Досвітній, Вибр., 1959, 431).

Виноград. Орфографічний словник української мови

  • виногра́д, іменник чоловічого роду

Виноград. Універсальний словник-енциклопедія

  • багаторічні деревні ліани, рідше кущі родини виноградових, поширені в районах з помірним субтропічним і частково тропічним кліматом; бл. 60 видів; в. культурний вирощують з давніх часів у Середземномор'ї, теп. численні сорти (бл. 8 тис.) - на усіх континентах; плоди - круглі ягоди жовто-зеленого, пурпурового або темносинього кольору, зібрані в грона; споживають свіжими, використовують для виготовлення вина; сушені ягоди - родзинки.

Виноград. Словозміна

Відмінок Однина Множина
Називний виногра́д виногра́ди
Родовий виногра́ду виногра́дів
Давальний виногра́ду, виногра́дові виногра́дам
Знахідний виногра́д виногра́ди
Орудний виногра́дом виногра́дами
Місцевий на/у виногра́ді на/у виногра́дах
Кличний виногра́де виногра́ди

Ілюстрації

Виноград 1.jpg Виноград 2.jpg Виноград 3.jpg Виноград 4.jpg

Медіа

Див. також