Щиток

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Щиток, -тка, м. Ум. отъ щит. Въ 3-мъ значеніи употребляется и самостоятельно. Вирубується щиток з дубка і сучки на йому обрубуються. Черниг. у. От яка шкода: щиток у вишеньці зломився. Черниг. у.

Сучасні словники

Щиток

  • Елемент герба.
  • Захисний пристрій, що закриває обличчя, очі.
  • Пристосування, що надягається гравцями в футбол, хокей на гомілку для запобігання від ударів. | Дод. щитковий, -ая, -ое.
  • Тверда пластинка у підстав крил жука (в зоології).

Щиток, Зменш. до щит 2, 4, 5, 8. Хлібороби проявляють ініціативу й винахідливість. На площі, де не вистачило щитків, завезли хмиз, зібраний після розчистки лісосмуг (Радянська Україна, 16.I 1971, 1); Осадчий розпорядився поставити з обох боків греблі указки, фанерні щитки, на яких чорною фарбою писалося про заборону переїзду (Михайло Чабанівський, Тече вода.., 1961, 167); [Волошин:] Де ж ви підключите? [Наташа:] А ми тут спеціальний щиток приладнали (Яків Баш, Дніпр, зорі, 1953, 69); Комоподібна щитівка.. Дорослі комахи вкриті твердим щитком (Шкідники і хвороби .. рослин, 1956, 349); // спец. Прикриття, що захищає частини тіла гравця в футбол, хокей, мотоцикліста тощо від ударів. Для власників мотоциклів важкого типу стане у пригоді новий виріб мотозаводу — колінозахисні щитки (Вечірній Київ, 21.II 1967, 1);

Ілюстрації

Щиток.jpg Щиток2.jpg Щиток3.jpg Щиток4.jpg

Медіа

монтаж щитка

Див. також

  • [ http://dic.academic.ru/dic.nsf/brokgauz_efron/146007/ Щитком (Corymbus) називається таке багатоквіткове суцвіття деяких рослин, схоже на кисть (racemus), у якого на головній квітконіжці знаходиться ще кілька квітконіжок другого порядку, послідовно відходять одна за одною, причому кожна наступна квітконіжка коротше попередньої, так що всі квітконіжки закінчуються квітами завжди на одній і тій же висоті].
  •  : Таким чином , Щ. є проміжним суцвіттям між пензлем , головкою і парасолькою. Щ. зустрічається у яблуні , груші , сливи і у деяких інших рослин. Крім щойно описаного простого Щ. , у деяких рослин зустрічається ще складний Щ. , що відрізняється від простого тим , що у нього квітконіжки другого порядку самі ще гілкуються , так що на кожній квітконіжці Щ. знаходиться за кілька квітконіжок , в свою чергу зібраних Щ. такий складний Щ. ми знаходимо у деревію ( Achillea - рис . 2 ) , частухи і у інших рослин . Щ. називається також сім'ядоля зерна злаків , пристосована для всмоктування води з грунту , а тому й залишається в землі при проростанні зерна.І . Л. С.II ( Corynchus ) - див Суцвіття .
  • [ http://ru.wiktionary.org/wiki/%D1%89%D0%B8%D1%82%D0%BE%D0%BA Щиток(ч)], матеріал з Вікіпедії
  • [ http://dic.academic.ru/dic.nsf/polytechnic/10827 Щиток аеродинамічний(словник синонімів)],
  • Щиток, Матеріали з сайту Мухін,