Ворона

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Ворона, -ни, ж. 1) Ворона. Ворона маненька, та ріт великий. Ном. 2) — морська. Пт. = Синьоворонка. Вх. Пч. II. 9.

Словники

СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO

Ворона, -ни, ж. 1) Ворона. ворона маненька, та ріт великий. Ном. 2)— морська. пт. = синьоворонка. Вх. Пч. II. 9.

Літературне слововживання

ВОРОНА , ВОРОН , ҐАВА , ГАЛКА

       ВОРОНА – ВОРОН – ҐАВА – ГАЛКА 
       Ворона, р. мн. -он. Хижий птах із чорним або сірим пір’ям, що живе на деревах поблизу населених пунктів, а також переносно. Якщо в день святого Юрія сховається в житі ворона, то буде врожайне літо(О.Воропай). 
       Ворон, -а. Великий хижий птах із блискучим чорно-синім пір’ям, що живе якомога далі від осель, переважно в лісі. 
       Ґава. Те саме, що ворона. – Збираю новини сумлінно, щоб була з того якась користь, а не так, аби подивитись, ґав половити (М.Лазорський). 
       Галка. Птах родини воронових з чорним пір’ям, блискучим на спині.

Фразеологічний словник української мови

ВОРОНА

воро́н (га́лки́, га́ло́к і т. ін.) лічи́ти, зневажл. Нічого не робити, не працювати, ледарювати. — Матері можна й .. галки лічити, бо вона стара та підтоптана, а дочка повинна працювати. Роби, бо ти ще молода (І. Нечуй-Левицький).

ґав (ґа́ви) лови́ти, фам. 1. Марно витрачати час, нічим не займатися; нічого не робити, байдикувати. Сама працювала не розгинаючись і других підганяла, щоб ґав не ловили, не байдикували (В. Кучер); — Спасибі вам за гостину! — Дасть Бог, віддячиш тим же… Якщо не будеш ловити ґав… (Василь Шевчук); Цілу чвертьловив наш Петя в класі ґав (Д. Білоус); — Вона (дочка) в тебе увесь день Божий сидить та ґави ловить, і за холодну воду не візьметься (Марко Вовчок). граки́ (воро́н) лови́ти. — Наймичка й небога тут рвуться, а він стоїть, да (та) .. граки ловить (Ганна Барвінок); (Халява:) Одначе чого це я ворон ловлю? (М. Кропивницький); // Тинятися без діла, перебувати де-небудь без потреби. — Слухайте, Павле,— ..мабуть, нічого тут усім ґав ловити (І. Головченко і О. Мусієнко). 2. Розглядати все навколо з зайвою цікавістю. (Виборний:) Та що його питати: він по городу ґав ловив та витрішки продавав

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ВОРОНА, и, жін. 1. Хижий птах із чорним або сірим пір'ям, що живе на деревах поблизу населених пунктів. На шлях дивлюся та на поле, Та на ворону на хресті (Тарас Шевченко, II, 1963, 279); Пролетіла ворона і сіла на тину (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 410); Вітер ворону вгорі забивав, і вона мимоволі боком летіла та крякала (Павло Тичина, I, 1957, 236). ♦ Біла ворона див. білий; Лякана (полохана і т. ін.) ворона й куща (й тіні, й пня) боїться — про того, хто раз перелякався і потім усього боїться; дуже обережний; Ні пава ні ворона див. пава; Пізнати ворону по пір'ю — видно справжню суть людини з її поведінки. 2. перен., зневажл. Про неуважну людину; ґава, роззява. — Дітей малих за що посадив? — По приказанію вашому, за бунт. — Ворона! — крикнув на його, — по приказанію вашому!.. — затвердив та кажеш одно (Панас Мирний, I, 1954, 284).

Іноземні словники

Російсько-українські словники

Російсько-український академічний словник 1924–33рр. (А. Кримський, С. Єфремов)  

Воро́на, зоол. (и о людях) – ґа́ва, воро́на, соб. вороння́ (ср. р.), вороня́ччя; (только о человеке) – розшеле́па, розя́ва. • Воро́н ловить (ротозейничать) – лови́ти ґа́ви (ви́порожні, ви́трішки).

Російсько-український словник 1930р. (О. Ізюмов)  

Ворона – 1) ґа́ва, -ви, воро́на, -ни; 2) (о человеке) роз(з)я́ва, -ви.

Російсько-український словник сталих виразів 1959р. (І. О. Вирган, М. М. Пилинська)  

Ворона • Белая ворона (перен.) – біла ворона (ґава); білий грак. • Ворон считать (разг.) – ґави (виторопні, випорожні, витрішки) ловити; витрішки їсти (ловити, купувати, продавати); ґавити. • ‘‘‘ворона’’’ в павлиньих перьях – ворона в павлиному пір’ї. [Убрався в жупан і дума, що пан. Пр. Голе і босе, а голова в вінку. Пр. Красне пір’я на одудові, але сам смердить. Пр. Пані на всі сани, тільки хвіст волочиться. Пр.] • Ворона за море летала, да вороной и вернулась – ворона і за море літала, та все чорна вертала. Пр. Крукові й мило не поможе. Пр. • Вороне соколом не быть – сова хоч би літала попід небеса, та соколом ніколи не буде. Пр. Коли замолоду ворона попід неба не літала, то не полетить вона туди й під старість. Пр. Хто родився вовком, тому лисицею не бути. Пр. • Из-за куста и ворона востра – на печі то й баба хоробра. Пр. • Ни пава ни ворона – ні пава ні ґава. Пр. Ні рак ні риба. Пр. Ані риба ані рак. Пр. • От ворон отстала и к павам не пристала – від ворон відстала, до пав не пристала. Пр. У розумні не попав, а з дурнів не вийшов. Пр. Від одного відстав, до другого не пристав. Пр. Від поганих утік, до гарних не пристав. Пр. • Подстреленного сокола и ворона носом долбит – підбитого сокола і ворона (ґава) дзьобає. Пр. • Попался, как ворона в суп – упав у біду, як курка в борщ. Пр. • Пуганая ворона и куста боится – лякана ворона й куща боїться. Пр. Полоханий заєць і пенька боїться. Пр. Кого гад укусив, той і глисти боїться. Пр. Налякав міх, то й торби страшно. Пр. Кого міх налякав, тому і торба не дасть спати. Пр Битому і різку покажи, то він боїться. Пр. Битому собаці кия не показуй. Пр

Словарь росийсько-український 1893–1898рр. (М.Уманець, А.Спілка.)  

Воро́на = 1. пт. Corvus cornix — воро́на, ґа́ва, га́ва. (С. Аф.). — Як ґава у житї до Юр’я сховаєть ся, буде добре жито. Ман. — Нї пава, нї гава. н. пр. 2. роззя́ва, ґа́ва, га́ва (про чоловіка). Корга́ = 1. д. Воро́на. 2. стара́ ба́ба, ба́ба-яга́, ві́дьма.

Ілюстрації

Слово1.jpg [http URL адреса картинки] Слово2.jpg [http URL адреса картинки]

Медіа

Ворона катается с горки Crowboarding

Цікаві факти

Матеріал з Вікіпедії

Ряд Горобцеподі́бні (Passeriformes) — найчисельніший (понад 5 000 видів) ряд птахів[1]. Мають невеликі розміри (за винятком родиниВоронові). Найбільший представник — крук (маса тіла до 1,6 кг), а найдрібніші — нектарки (маса тіла 3-4 г). Ворона (Corvus) — рід великих чорних птахів родини воронових (Corvidae) ряду горобцеподібних (Passeriformes). Складається із близько сорока видів, поширений по всій північній півкулі. В Європі існують два підвиди ворони: Чорна ворона та Сіра ворона. Нерідко їх розглядають як самостійні види. Ареал чорної ворони складається з двох незв'язних частин — вона поширена на заході Європи і в Азії а у проміжку між ними живе сіра ворона. Там де зустрічається два види ворон можливі змішування. Нащадки змішаних пар мають більше чорного забарвлення ніж у звичайної сірої ворони. Ворона чорна (Corvus corone) — вид птахів роду ворон (Corvus). Часто чорну і сіру ворон розглядають як підвиди одного виду — в цьому випадку чорну ворону називають Corvus corone corone, а сіру — Corvus corone cornix. Оперення чорне. Довжина тіла біля 50 см. Її ареал складається з двох незв'язних частин — вона поширена на заході Європи і в Азії (у проміжку між ними живе сіра ворона). Існують свідчення, що ще в XIX ст. ворона чорна траплялась на території України. Джерела[ред. • ред. код] Загадка чорної ворони. В. М. Грищенко // Журнал Беркут. - Том 17 Вип. 1-2 2008 Воронасіра Ворона сіра, або ґава[1] (Corvus cornix L.) — вид або підвид птахів роду ворон. Часто чорну і сіру ворон розглядають як підвиди одного виду — в цьому випадку чорну ворону називають Corvus corone corone, а сіру — Corvus corone cornix. Голова, крила і хвіст чорні, тулуб сірий. Довжина тіла біля 50 см. Живе в Центральній і Східній Європі, Західному Сибіру, на Близькому Сході. Їжа ворон дуже різноманітна: це і рослинність, і дрібні тварини, і харчові рештки. Гніздо сіра ворона будує з дрібних гілочок і прутиків, що скріпляють глиною і дерном, в розвилці товстих гілок дерев. Зсередини вистилає пір'ям, травою або вовною. Біля гнізда поводиться обережно і непомітно. Яйця синьо-зелені в темних плямах. Насиджує їх одна самка, самець годує її в період насиджування. Через 30 днів вилуплюються пташенята, годують їх обидва батьки. Ворона (приток Хопра) У этого термина существуют и другие значения, см. Ворона Воро́на — средняя река в Пензенской, Тамбовской и Воронежской областях России, правый приток реки Хопёр (бассейн Дона).