Зола

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Зола, -ли́, - пилоподібний або шлакоподібний залишок, що утворюється з мінеральної частини палива, коли воно повністю згоряє.

Зола вугільна - мінеральна речовина, що залишається після спалювання вугілля при температурі біля 800 0 С при доступі повітря.

Склад і властивості

Зола складається з продуктів окиснення і випалення золотвірних компонентів мінеральної частини і органічних сполук палива і деякої кількості невигорілих його органічних компонентів (недопал). В промислових умовах зола утворюється у вигляді тонкодисперсного порошку — золи-уносу і шлаку — сплавленого уламкового матеріалу. При спаленні палива з рідким шлаковидаленням в осн. утворюється шлак, при сухому — на 80% зола-унос.

За плавкістю (температурі початку плавлення) золу поділяються:

  • легкоплавкі (менше 1200С)
  • середньоплавкі (1200—1350С)
  • тугоплавкі (1350—1500С)
  • неплавкі (більше 1500С)

Хім. склад золи при згорянні вугілля, горючих сланців і торфу залежить від умов утворення даного палива, технології його спалення тощо.

Зола низькозольних торфу, бурого і окисненого вугілля і горючих сланців має підвищений вміст CaO, кам. вугілля - переважно алюмосилікатний склад.

Зола вугільна має основні компоненти:

  1. оксиди кремнію
  2. оксиди алюмінію
  3. оксиди заліза
  4. оксиди кальцію
  5. оксиди магнію
  6. оксиди натрію
  7. оксиди калію

Вторинне значення мають оксиди титану, фосфору, марганцю.За складом золи поділяються на кременисті (вміст SiO2 40-70%), глиноземні (Al2O3 30-45%), залізисті ( Fe2O3 20%), вапнисті (СаО 20-40%).

Крім того, зола вугілля містить понад 40 різних елементів. Це:

  • мікроелементи з вмістом 0,1-0,001% (B, F, P, Cl, Ti, V, Ni, Cu, Zn, As, Ba, Pb);
  • рідкісні елементи з вмістом 0,001-0,00001% (Li, Be, Ce, Co, Go, Ge, Se, Sr, Pb, Nb, Mo, Cd, Sn, Sb, I, Cs, La, W, Bu, V),
  • ультрарідкісні елементи з вмістом менше 0,00001% (Ag, In, Re, Pt, Au, Ir, Hg).

Хімічний склад та мікроелементи вивчаються для встановлення можливості їх попутного вилучення та використання, а також для оцінки токсичності золи.