Важка атлетика

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Історія

Важка атлетика з'явилася ще в давні часи. Жителі сучасної Греції впевнені, що саме греки є родоначальниками силовий атлетики. Відомо, що на центральній площі в Афінах лежало залізне ядро, і кожен бажаючий міг спробувати свої сили, піднявши його, показавши оточуючим свою силу.

Учасники перших Олімпійських Ігор піднімали такі тяжкості, як знайдений в Олімпії кам'яний блок розміром 68 х 39 х 33 см і масою 143 кг. Саме греки першими взяли в руки кам'яні і металеві ядра, з'єднані ручками - так звані гальтереси, аналог сучасних гантелей.

За часів світового панування Римської імперії імператори продовжували славні традиції Еллади з підняття важких речей, оскільки потребували фізично сильних воїнів. З падінням Риму інтерес до важкої атлетики згас, а відновився тільки кілька століть тому в епоху Відродження.

У країнах Центральної Європи важка атлетика формувалася протягом всього 19 століття. У той час ще не було суворих правил проведення змагань і розділення спортсменів на вагові категорії. Атлети піднімали штангу з порожніми гирями, в які була насипана дріб.

Становлення і формування важкої атлетики як самостійного виду спорту доводиться на період 1860-1920 рр.. Саме в ці роки в багатьох країнах організуються атлетичні клуби, виготовлялися і удосконалювалися типові снаряди, формувалися правила підйому тяжкості і умови проведення змагань.

У 1896 році в Роттердамі (Голландія) відбувся перший чемпіонат Європи з важкої атлетики. Переможцем став 120 кілограмовий пивовар з Баварії Ганс Бек. У тому ж 1896 році цей вид спорту вперше дебютував на Олімпійських Іграх в Афінах. Тоді важка атлетика була ще однією з різновидів атлетики. За медалі боролися шість претендентів з п'яти країн. Виконувалося дві вправи - підняття штанги однієї і двома руками. Першими олімпійськими чемпіонами стали англієць Л. Елліот, який підняв однією рукою 71 кг. і данець В. Єнсен, що підняв обома руками 111,5 кг.

У 1898 році у Відні пройшов перший чемпіонат світу з важкої атлетики. Учасники цієї світової першості виконували вже 14 вправ. Чемпіоном став австрієць Вільгельм Тюрк. Третє місце отримав російський атлет Георг Гаккеншмідт.

У 1912 році був створений Всесвітній важкоатлетичний союз, під патронажем якого стали проводитися головні світові першості. Світові рекорди реєструвалися в 11 вправах. З-за Першої Світової війни Всесвітній важкоатлетичний Союз розпався і 1920 році на зміну йому була створена Всесвітня організація важкої атлетики. У 1946 році була утворена Міжнародна федерація важкої атлетики, під егідою якої до сьогоднішнього дня проводяться чемпіонати світу.

Важкоатлетичні снаряди також змінювалися з часом. Колишні снаряди змінили розбірні штанги зі знімними дисками діаметром 45-55 см. з тонким що обертається на втулках грифом довжиною 187 см. У кінці 60-х років 20 століття з'явилися безшумні штанги з дисками, обтягнутими каучуком.

З 1924 року переможців міжнародних турнірів стали визначати за системою п'ятиборства, що складається з ривка і поштовху різними руками, жиму, ривка і поштовху двома руками. На Іграх IX Олімпіади вправи, що їх однією рукою, скасували.

З 1930 року було запроваджено обов'язкове зважування для спортсменів перед виходом на поміст і повторне зважування після встановлення рекорду. У 1977 році обидва зважування скасували.

Наприкінці 1940 років ХХ століття п'ятиборство було замінено триборством, що складався з ривка, жиму і поштовху двома руками. Спортсмени мали по три спроби в кожній вправі. У 1972 році на зміну триборства прийшло двоборство, через що число підходів до снаряда зменшилася, замість дев'яти стало дорівнює шести. "Ривок" виконується одним рухом. Спортсмен рве штангу від підлоги в позицію над головою. У "поштовху" зазвичай піднімається більшу вагу. Підйом штанги здійснюється у два етапи: спочатку атлет з невеликим стрибком, присідаючи, піднімає штангу на груди, потім встає і виштовхує її вгору. Переможцем вважається атлет, який підняв найбільшу вагу за сумою двох рухів - ривок і поштовх. У випадку, якщо два атлети покажуть однаковий результат, перемагає той, чий власний вага менша. Якщо атлет не піднімав первинна вага в ривку, він вибуває з боротьби. По ходу турніру спортсменам дозволялося перезаказивать вага в кожній спробі, тобто вести тактичну і психологічну боротьбу.

У п'ятдесятих роках в Радянському Союзі для участі в міжнародних турнірах за приз Москви (Кубок Дружби) збиралися кращі штангісти світу. Ця добра традиція зародилася в 1958 році. Радянський поміст послужив багатьом зарубіжним атлетам відмінним стартовим майданчиком для виходу на світову і олімпійську арену.

Після Олімпіади в Римі і тріумфу радянського штангіста Юрія Власова, який встановив світовий рекорд, авторитет радянської важкоатлетичному школи став такий великий, що всі світові держави охоче відгукувалися на запрошення взяти участь у змаганнях на приз Москви. Це був, можна сказати, малий чемпіонат світу. Було встановлено вісім світових рекордів і десятки національних.

Протягом тривалого часу на світовому важкоатлетичному помості панували США. Цьому значною мірою сприяв мільйонер і найбільший спортивний менеджер Роберт Гофман.

Перший чемпіонат AAU ("Аматорський атлетичний союз") відбувся в Нью-Йорку. Основні учасники і переможці цього чемпіонату - представники цього клубу. Саме з цього клубу вийшли такі гранди світового помосту, як: Артур Левен, Томі Коно, Стенлі Станчик, Норберт Шеманскій та інші. Приємно підкреслити, що в цій компанії почесне місце займає і наш співвітчизник, неодноразовий чемпіон і призер Олімпійських ігор і чемпіонатів світу Ісаак Бергер.

Правила

У важкій атлетиці змагання проводяться серед чоловіків і жінок. Учасники змагаються у вагових категоріях та вікових групах, зазначених в правилах і позначеному положенням про змагання, згідно віку й вазі тіла.

До участі в змаганнях серед чоловіків допускаються:

юнаки молодшої вікової групи до 14 років; юнаки середньої вікової групи до 16 років; юнаки старшої вікової групи до 18 років; юніори вікової групи до 20 років; дорослі - старше 20 років. До участі у змаганнях серед жінок допускаються:

дівчата молодшої вікової групи до 14 років; дівчата середньої вікової групи до 16 років; дівчата старшої вікової групи до 18 років; юніорки вікової групи до 20 років; дорослі - старше 20 років.

Видатні особи

У світі

Олексій Торохтій

В Україні

Олексій Торохтій

Цікаво знати

Див. також