Калюк Катерина Андріївна-ПВ(ф)
Калюк Катерина Андріївна
Завдання, функції та компоненти цифрового середовища закладу загальної середньої освіти
Анотація: В статті розглядаються мета, завдання,компоненти, ефективне використання цифрових технологій в освітньому процесі, створення цифрового середовища закладу освіти, яке б відповідало сучасним потребам учасників освітнього процесу.
Ключові слова: цифрове інформаційне середовище,цифрові технології, інтеграція, цифровізація,цифрова грамотність, цифрова компетентність,цифровий інтелект.
Формування цифрових навичок вважається необхідним для сучасного життя у зв’язку з тим, що в кожній сфері людської діяльності широко впроваджуються цифрові технології. В свою чергу, необхідність впровадження цифрових технологій в освітній процес нашого закладу освіти зумовлює потребу створення цифрового інформаційно-освітнього середовища. Цифрове інформаційне середовище – це інтеграція інформаційно освітніх ресурсів, що дозволяє здобувати сучасні знання, уміння і навички. Зважаючи на зазначене, за твердженням Г. Генсерук і С. Мартинюк, «освіта людини має протікати в умовах цифрового освітнього середовища, метою якого є розвиток цифрової компетентності особистості », що є ключовим завданням ефективної розбудови інформаційного суспільства в Україні.
З метою інтеграції освітньої системи України у світові процеси «цифровізації» у 2016 році Кабінет Міністрів України презентував проєкт «Цифровий порядок денний України 2020». Серед першочергових сфер та ініціатив цифровізації України поширення цифрової освіти. У названому документі широко вживано поняття «цифрова грамотність», «цифрова компетентність», «цифровий інтелект», зокрема вказано на актуальність формування наскрізної цифрової компетентності, коли вивчення предметів відбувається через використання «цифрових технологій». У 2019 році постали нові виклики, які спонукали до змін та впровадження сучасних технологій навчання. Педагогічні працівники закладу почали працювати на освітній платформі «Human», використовувати широкий спектр інформаційних технологій, що дає можливість провести будь-який урок на вищому технічному рівні, насичує урок інформацією, допомагає швидко здійснити комплексну перевірку засвоєння знань, вести електронний журнал.
З 2022 року розпочали роботу в Google Suite E ducation за допомогою якого створили корпоративну пошту для кожного учасника освітнього процесу, налаштували курси, що дає змогу розподілити завдання, у тому числі індивідуальні, практичні роботи, тестування, навчальні відео та посилання на різноманітні сервіси, що дозволяє зробити процес навчання багатостороннім. Вважаю, що компонентами цифрового середовища закладу освіти є:управлінський компонент (Державний стандарт початкової освіти, Державний стандарт базової середньої освіти, Державний стандарт базової середньої освіти НУШ Державний стандарт базової та повної загальної середньої освіти, освітні програми, електронне керування); змістовний компонент (навчальні ресурси, інформаційно-методичні ресурси)організаційний компонент (організаційна структура, нормативна база)результативно-діагностичний компонент (анкетування, тести, опитування, моніторинг і т.д.).
Використання цифрових технологій та моделей навчання дозволить побудувати для кожного учасника освітнього процесу індивідуальні траєкторії навчання з урахуванням індивідуально-психологічних особливостей та готовності до навчання, тим самим забезпечуючи формування необхідних компетенцій XXI століття/
Джерела:
1.Закон України «Про оcвіту», URL:https://www.kmu.gov.ua/bills/proekt-zakonu-pro-profesiynu-osvitu
2.Нова українcька школа. Концептуальні заcади реформування cередньої школи// МОН, 2016. - 40 c.
3.Нова українcька школа: порадник для вчителя / Під заг. ред. Бібік Н. М. —К.: ТОВ «Видавничий дім «Плеяди», 2017. — 206 c.
4.Проєкт «Цифрова адженда України»// Концептуальні заcади// Грудень, 2016 Жук Ю.О. Оcобиcтіcний проcтір учня в комп’ютерно-орієнтованому навчальному cередовищі. //Інформаційні технології і заcоби навчання// 2012. № 3 (29).
5.Биков В.Ю. Хмарні технології, ІКТ-аутсорсинг і нові функції ІКТ підрозділів освітніх та наукових установ//Інформаційні технології в освіті//2011. №10 с.8-23
6.Литвинова С.Г. Проектування хмаро орієнтованого навчального середовища загальноосвітнього навчального закладу//Монографія// - К.: ЦП «Компринт», 2016. 354 с.
https://drive.google.com/file/d/1YvXh0qjqjrhFdBD3RiByV99D-0RUPgh5/view?usp=share_link