Грибуль Катерина Олексіївна-ПВ(ф)

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 23:03, 12 грудня 2022; Kohrybul.fitu21 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Грибуль Катерина Олексіївна

Вчитель англійської мови

СПЕЦІАЛІЗОВАНА ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ №277 З ПОГЛИБЛЕНИМ ВИВЧЕННЯМ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ ДЕСНЯНСЬКОГО РАЙОНУ МІСТА КИЄВА

k.hrybul@gmail.com

Використання МВОК як складової корпоративного навчання

Анотація:

В статті розглядаються мета, завдання, компоненти, ефективне використання МВОКів як складової корпоративного навчання.

Ключові слова:

МВОК, корпоративне навчання, підвищення кваліфікації, самоосвіта, андрагогіка, навчання дорослих


В сучасному освітньому середовищі набирають популярності Масові відкриті онлайн курси - ресурси, які надають можливості пройти онлайн навчання з будь-якої теми як платно, так і безкоштовно. Такий інструмент може бути використаний як для індивідуальної самоосвіти та підвищення кваліфікації, так і для чітко організованого та якісного корпоративного навчання. Ефективне корпоративне навчання дуже важливе, адже користь від нього отримує як компанія в цілому, так і кожний співробітник. Очевидно, що без сильної команди висококваліфікованих співробітників неможливе успішне функціонування та конкурентоспроможність бізнесу на ринку.

Український дослідник університетської освіти, філософ та культуролог С. Курбатов відмітив, що «перші спроби цілеспрямованої інституційної інтеграції освітніх структур у бізнесове середовище відбуваються майже сторіччя тому: в 1914 році провідні американські компанії Дженерал Електрікс і Дженерал Моторс започаткували для власних співробітників систему внутрішніх тренінгів, метою яких було вдосконалення професійної майстерності». Тобто історія корпоративного навчання вже достатньо чимала і за цей час довела свою ефективність. Корпоративне навчання - це сукупність різних форм та засобів навчання, направлених на підвищення кваліфікації працівників відповідно до актуальних потреб організації. Зазвичай воно проходить у вигляді семінарів, тренінгів, воркшопів, кількаденних інтенсивів тощо. Щодо нормативно-правової бази у цьому питанні, в Україні визначає правові, організаційні та фінансові засади функціонування системи професійного розвитку працівників Закон України «Про професійний розвиток працівників» від 12 січня 2012 р.

Масові відкриті онлайн курси стали певною чарівною паличкою для корпоративного навчання. Адже завдяки ним тепер є два варіанти організації підвищення кваліфікації. Найпопулярніші МВОКи пропонують корпораціям замовити у них “навчання під ключ” - від керівництва потрібно буде лише сформулювати завдання та мету, все інше організують спеціалісти з навчання - складуть індивідуальні курси, спланують час та передбачать результати такого навчання. Такий варіант дуже зручний для охоплення великої кількості матеріалу та практики.

Але бувають і випадки, коли немає необхідності в таких масових заходах. Наприклад треба нагадати співробітникам про основи безпеки життєдіяльності чи посприяти ознайомленню працівниками з техніками боротьби із стресом та професійним вигоранням. В таких випадках в нагоді стануть готові універсальні курси, які є у доступі на подібних платформах. Наприклад Prometheus, EdEra та Coursera пропонують безліч, як безкоштовних так і платних курсів в загальних категоріях та вузькоспеціалізованих направленнях.

Такі курси є дуже ефективними, адже вони базуються на принципах андрагогіки - науки навчання дорослих. У 1984 Малкольм Ноулз запропонував 4 основних принципи успішного навчання дорослих:

  1. Люди можуть самостійно контролювати свій розвиток;
  2. Дорослим потрібно чітко розуміти, навіщо вони чогось навчаються;
  3. Найефективніше навчання — це практика;
  4. У дорослих є досвід, яким вони керуються.

Навчання не матиме сенсу без результативності. Щоб оцінити ефективність навчання експерти з корпоративної освіти радять скористатися моделлю Кіркпатріка. Ця модель оцінює ефективність навчання за чотирма рівнями: враження, результати, зміна поведінки, вигода для бізнесу. Було б корисно продумати ці фактори ще до організації навчання.

Якщо підсумувати, то безсумнівно навчання важливе, особливо якісно організоване. Корпоративне навчання - це надзвичайно важливий елемент функціонування будь-якої компанії та установи. Сучасний високотехнологічний світ дає безліч варіацій форм та інструментів для організації освіти та підвищення кваліфікації працівників. Як ми розглянули в цій статті, МВОКи - є одним із зручних і ефективних інструментів. Їх використання є легким та корисним в корпоративному навчанні.


Джерела:

1. Курбатов С. Корпоративний університет як продукт взаємодії бізнесового та освітнього середовища в сучасних умовах / С. Курбатов // Вища освіта України. – 2014. – № 3. – С. 44–49.

2. Збрицька Т.П. Переваги створення корпоративного університету як інструмент розвитку персоналу / Т. П. Збрицька // Вісник соціально-економічних досліджень. – 2013. – Вип. 1. – С. 354–358.

3. Кир’янова О.В., СУЧАСНІ ПІДХОДИ ДО ОРГАНІЗАЦІЇ КОРПОРАТИВНОГО НАВЧАННЯ В УКРАЇНІ - С. 175-181

4. Закон України «Про професійний розвиток працівників» від 12.01.2012 р. – http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/4312-17

5. How to Master Kirkpatrick model of training evaluation, електронний ресурс https://kodosurvey.com/blog/how-master-kirkpatrick-model-training-evaluation

6. Анна Ляшенко, блог Корпоративне навчання, яке працює: три принципи, електронний ресурс https://dou.ua/lenta/columns/principles-of-corporate-training/