Подвір’я
Подвір’я, -р’я, с. = Підвір’я. Чуб. VII. 391. Як твоя, доню, доля, то накупить чоловік і поля; а як безділля, то продасть і подвір’я. Ном. № 1661. А що ж мені по худобі, що все подвір’я заляже? негідная дружиночка молодому світ зав’яже. Чуб. V. 31. У новее подвір’є в’їжжаю, на подвір’ї пана зустрічаю. Чуб. V. 729. Ум. Подвіренько, подвіронько. Грин. III. 138. Подвір’ячко. Чуб. V. 245, 130. Вийди, дружбонько, на подвіренько, подивися на сонечко. О. 1862. IV. 33.
Визначення
1. Обнесена огорожею або оточена будівлями ділянка землі коло хати, дому і т. ін.; двір. Ходить він по подвір'ю, никає, то в садок подасться, постоїть під деревом і знов у двір (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 301); В хмурих думах він підходить до просторого подвір'я Омеляна Шмалія, огородженого дощаним.. парканом (Михайло Стельмах, I, 1962, 111).
2. Хата разом з усіма господарськими, будівлями; індивідуальне селянське господарство. Як твоя, доню, доля, то накупить чоловік і поля, а як безділля, то продасть і подвір'я (Номис, 1864, № 1661).
3. Приміщення для тварин, реманенту, різних матеріалів і т. ін. Я обережно постукав у темне вікно. За всіма ознаками, це було колгоспне подвір'я. Воно стояло скраю мальовничого села Н. Над річкою Пслом (Юрій Яновський, I, 1958, 303).
Подвір'я, двір — «обнесена огорожею або оточена будівлями ділянка землі коло хати, дому і т. ін.; двір». Двори найчастіше зустрічаються в історичних будівлях і палацах, у звичайних житлових будинках і господарських будівлях внутрішній простір ми називаємо подвір'ям, задвірком і т.д. Подвір'ям може бути будь-яка частина власності, що оточує або пов'язана з будинком або іншою житловою спорудою, і, зазвичай (хоча і не обов'язково) окремо від саду (де догляд за рослинами є більш формалізованим). Подвір'я зазвичай складається з газону або ігрового майданчика. Подвір'я перед будинком називають переднім двором, а ділянка ззаду — заднім двором. Задні двори, як правило, більш приватні, тому є більш поширеним місцем для відпочинку. Розмір двору залежить від щільності населення. У міських центрах багато будинків мають дуже маленькі двори або взагалі їх немає. У передмістях двори, як правило, набагато більші та мають місце для таких зручностей, як патіо, ігровий майданчик для дітей або басейн.
Актуальність
Все більше архітекторів досліджують шляхи того, як двори можуть відігравати певну роль у розвитку сучасних будинків та міст. У густонаселених районах внутрішній дворик будинку може забезпечити приватне життя сім’ї, відпочити від шаленого повсякденного життя та забезпечити безпечне місце для ігор дітей. Архітектори експериментують із внутрішніми дворами, щоб забезпечити відкритий простір для невеликих спільнот людей одночасно. Наприклад, внутрішній дворик, оточений 12 будинками, забезпечив би спільний парковий простір для тих сімей, які матимуть право власності на цей простір. Хоча це може звучати як сучасне розв'язання міської проблеми, групування будинків навколо спільного внутрішнього дворика було звичайною практикою інків ще в 13 столітті.
У Сан-Франциско в планах будинків "у стилі гавані" часто є центральний внутрішній дворик, мініатюрна версія відкритого внутрішнього дворика, іноді покрита склом або напівпрозорим матеріалом. Центральні внутрішні дворики забезпечують природне освітлення місць загального користування та місця для рослин у горщиках. У Гілгіті/Балтістан, Пакистан, двори традиційно використовувались для публічних зборів, де обговорювались питання, пов’язані із селом. Вони відрізнялися від джирги, що є традиційним для племінних регіонів Пакистану.