Хазяйський

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Хазяйський, -а, -е. 1) Хозяйскій. Хазяйське око товар живить. Ном. № 9972. 2) Хазяйський син, хазяйська дочка́. Сынъ, дочь уважаемаго хозяина, уважаемыхъ родителей.

Словник Грінченка

Хазяйський, -а, -е. 1) Хозяйскій. Хазяйське око товар живить. Ном. № 9972. 2) хазяйський син, хазяйська дочка́. Сынъ, дочь уважаемаго хозяина, уважаемыхъ родителей.

Словник української Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ХАЗЯ́ЙСЬКИЙ, а, е.

1. Прикм. до хазяїн 1—4. Сомко почав саджати гостей своїх за довгий стіл. Шрама й Череваня посадив на покуті, сам сів на хазяйському місці, кінець стола (Пантелеймон Куліш, Вибр., 1969, 89); Двір заріс густою зеленою травою; не топче його хазяйська худоба та птиця (Нечуй-Левицький, I, 1956, 108); Гостей сливе нема. Тільки хазяйський син з кимсь розмовляє в кутку (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 242); // Який походить із заможного роду; багатий, заможний. Старі відбивали його, щоб не женився на наймичці, а взяв собі хазяйську дочку, щоб і за нею було що-небудь (Панас Мирний, IV, 1955, 355); Перша красуня на ввесь двір, біля якої упадало немало гожих хлопців, навіть і хазяйських синів із села, вона обрала собі до пари немолодого вже (років на десять старшого за неї) парубка (Андрій Головко, А. Гармаш, 1971, 386); // Повен достатків, добре збудований, опоряджений. На Западинцях не видно було ні однієї хазяйської, доброї хати (Нечуй-Левицький, II, 1956, 317); // Добре опоряджений. Один квартал села має вже тротуари, а вся центральна вулиця — акуратну хазяйську бруківку (Юрій Яновський, I, 1958, 575). ♦ Діло хазяйське — діло твоє (ваше і т. ін.), тобі (вам і т. ін.) видніше, роби, як знаєш (хочеш і т. ін.), робіть, як знаєте (хочете і т. ін.). — Прошу вас! З чого ж почнемо? — То вже діло хазяйське. — Почнемо ми, значить, із борщу! Ходімо до вашого ресторану... (Остап Вишня, I, 1956, 370).

2. Власт. хазяїнові (у 1—4 знач.); такий, як у хазяїна. Червоногарячий гарний одеський пояс одрізняв його од простих рибалок, та гордий, сміливий вид і темні розумні очі виявляли щось хазяйське, отаманське (Нечуй-Левицький, II, 1956, 221); Він був тихий, неговіркий, завжди заклопотаний своєю зброєю, яку полюбив, мабуть, справжньою хазяйською любов'ю, як любив дома косу, заступ, граблі, все, чим мав трудитися (Юрій Бедзик, Полки.., 1959, 188); Вживаючи заходів для прискорення науково-технічного прогресу, треба зробити все, щоб він поєднувався з хазяйським ставленням до природних ресурсів (Матеріали XXIV з'їзду КПРС, 1971, 65). ♦ Хазяйське око — пильний, господарський нагляд. Пропадало добро без хазяйського ока (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 83); Хазяйським оком оглянути (окинути) — уважно, по-господарському оглянути що-небудь. Хазяйським оком Віктор оглянув кімнату, придивляючись, чи все на місці, потім звернувся до братів: — Корові давали жому? (Павло Автомонов, Коли розлучаються двоє, 1959, 151); Ціла зграя псів і вороння з гарчанням і моторошним кряканням кинулася врозтіч, побачивши на дорозі вершника, що під'їхав до воріт, спішився і хазяйським оком окинув пусте подвір'я (Петро Колесник, На фронті.., 1959, 68); Хазяйські руки — дбайливі, роботящі руки господаря. Хата хоч старенька, та чепурна, біла, — видно, біля неї ходили хазяйські руки (Панас Мирний, II, 1954, 35).

3. Пов'язаний з діяльністю хазяїна (у 1—4 знач.), з хазяйством (у 3 знач.). Довгенько ще вони стояли, судачили, рахували, поки не перевели розмову на врожаї, на посіви та на другі хазяйські турботи (Панас Мирний, I, 1949, 414); [Любов:] Я ж сказала, що даю хату на вечірку, значить, хазяйська частина справи вся на мені, а решта ваше діло (Леся Українка, II, 1951, 19); Ми увійшли до ванькирчика, бідно вмебльованого двома топчанами [тапчанами], сільської роботи ослончиками і великим столом, один кінець якого служив для писання, а другий призначався для всяких хазяйських потреб (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 254); Грабарі збиралися біля вогнища і варили кашу. Старші, повечерявши, ще деякий час гомоніли про хазяйські справи та згадували старовину (Сава Голованівський, Тополя.., 1965, 53).

Словник синонимів

ГОСПОДА́РСЬКИЙ (пов’язаний із веденням господарства), ХАЗЯ́ЙСЬКИЙ. - Маруся в мене всю господарську роботу робить (І. Нечуй-Левицький); Люди були такі спокійні, наче прийшли порадитись тільки в звичайних хазяйських справах (М. Коцюбинський). ЗАМО́ЖНИЙ (який живе в достатку, має достатки), ЗАБЕЗПЕ́ЧЕНИЙ, СТАТЕ́ЧНИЙ, БАГАТЕ́НЬКИЙрозм.,ДОСТА́ТНІЙдіал.,МАЮ́ЧИЙрідко;ХАЗЯ́ЙСЬКИЙ (про дітей заможних батьків). Хоча батько її був заможною людиною, але достатки їм приносили не наймити, а тютюн - бакун і турецький гостролист.., біля яких змалечку вчилися ходити діти (М. Стельмах); Так стало Чіпці весело, немов справді земля вже його, і він вертається додому забезпечений (Панас Мирний); Не шанували нікого вони із людей.., Хто б не зайшов до них - злидень який чи людина статечна (переклад Бориса Тена); Особливо галасували багатенькі слободяни... (А. Шиян); На все достатній, а на лихо не жаден (прислів’я); А що би то було, якби я був учений та й маючий господар? (Лесь Мартович). - Пор. 1. бага́тий.

Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Джерела та література

http://sum.in.ua/s/chervonistj http://hrinchenko.com/slovar/z uk.worldwidedictionary.