Річка Либідь

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 22:39, 12 грудня 2018; Yomyshko.gi15 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук
Kyiv vidom ta nevidom.png
Либідь 2010.jpg

Опис

Либідь — річка, права притока Дніпра на території Києва. Довжина — 17,1 км. Площа басейну — 67,8 км². Ріка Либідь, мабуть, є найбільш відомою річкою, оскільки вважається сестрою трьох основних київських гір - Замкової, Щекавиці та Хоревиці. Колись річка Либідь протікала південними схилами Києва та була найкрасивішою річкою. За часів Київської Русі річка Либідь слугувала південним рубежем Києва. Саме Либідь приводила в дію водні млини, які належали в основному монастирям.

Довжина сучасної річки становить 16 км., площа водозбору - 66 кв.м., висота над рівнем моря - 185 м. Либідь впадає у Дніпро трохи нижче ТЕЦ-5, приблизно за 100 м. від високовольтної лінії електропередач. Либідь має кілька притоків в Солом'янському районі, але всі вони взяті в колектори. Відрадний - це перша притока річки Либідь. Він впадає з правого боку, а з лівого з річкою з'єднується Волочаєвський струмок. Протікаючи по колектору, річка Либідь виходить на волю лише біля меблевої фабрики Лагода. Саме тут в неї впадає притока Вершинка, яка перетинає залізницю в трубі під землею. Від Повітрофлотського проспекту Либідь знову йде під землю.

Струмок Піщаний впадає в Либідь з лівого боку від РАГСу. Біля універмагу України з річкою з'єднується ліва її притока Скоморох. Далі річка підходить до вулиці Льва Толстого, де в неї впадає струмок Ботанічний, трохи далі - притока Мокра. У районі вулиці Федорова сходяться два колектори: Кловський та Хрещатицький. Таким чином, річки Клов й Хрещатик теж впадають у Либідь. Від Протасового Яру в річку впадає притока Ямка. А ось найбільша притока Совка з'єднується з річкою Либідь за сто метрів від бульвару Дружби народів. Останній великий приток Оріхуватка впадає в Либідь з правого боку від маргаринового заводу. На цьому місці в Голосіївському парку облаштовані Оріхуватські ставки, останній з яких розташований поблизу Голосіївської площі. З боку вулиці Кіквідзе впадає остання ліва притока Бусівка. Вона починається біля Печерського мосту й далі проходить під вулицею Кіквідзе. Річка Либідь має єдину ділянку з природним руслом, протяжність якої всього 350 м., а ширина 9-10 м. Розташована вона перед Наддніпрянським шосе. За шосе річка знову тече у бетонному колекторі, ширина якого складає 3,5 м., а висота - 1 м.

Цікавий той факт, що взимку Либідь не замерзає. Пов'язано це, перш за все, з надходженням води з-під землі. Певну роль також відіграють викиди теплої води. Загалом водозбір річки Либідь відрізняється досить обширним господарським освоєнням. У межах його кордонів живуть близько мільйона киян, що не могло не позначитися на санітарному стані річки. Дощові та талі води, залишки нафтопродуктів, всіляке сміття - все це стікає в Либідь. Не менш забруднені й її береги, адже саме в районі водозбору розташовані авто- та залізничний вокзали, численні промислові підприємства, в числі яких Перший Київський молокозавод, кондитерська фабрика, маргариновий завод, ТЕЦ-5. Також у районі водозбору розташовані й природні об'єкти: Ботанічний сад імені О. Фоміна, зоопарк та кілька парків.

Оцінка рівня забрудненості води в річці Либідь, проведена співробітниками інституту гідробіології, показала, що річка належить до групи дуже забруднених річок. Відповідно до проведених аналізів у воді виявлено патогенні стеробактеріі, зокрема сальмонели, що викликають спалахи небезпечних кишкових інфекцій. Беручи до уваги той факт, що Либідь впадає в Дніпро, питання про екологічну ситуацію постає дуже гостро.

Вид ресурсу

Фото/2010

Автор(и)

Етнографія

Краєзнавчі об’єкти

Установи, заклади, організації та підприємства (про них)

Персоналії

Хронологічні рубрики

Систематичні рубрики

Вулиці. Площі. Парки. Озера

Відомості про ресурс

Підготував(ла)

Мишко Юлія Олексіївна