Валява
Валява, -ви, ж. Множество. Лубен. Александр. у. Валява жидів іде з школи. Залюбовск. Валявою йдуть люде. Чер. у. Снігу валява. О. 1861. V. 71. Такого валява риби. Мнж. 176.
Зміст
Сучасні словники
Тлумачення слова у сучасних словниках
село в Україні, в Городищенському районі Черкаської області, центр сільської ради. Розташоване за 7 км на захід від районного центру — міста Городище, 3 км від залізничної станції Завадівки та за 159 км від столиці — міста Києва.
Етимологія назви Походження назви села Валява точно не встановлено, але найімовірніше утворилось воно від «валежу», тобто вирубування лісу, який використовували для будівництва домівок перші поселенці. Існує також версія, що ця назва могла залишитися нам в спадок від германських племен готів. Назва «Валява» в такому випадку, імовірно, походить від словосполучення готських слів Walhoz (волохи) та Ahwa (вода) [4].
Село Валява є і в Чернівецькій області, але там його назву виводять від молдавського слова «валява», що означає долина. Етимологічний словник української мови має й інші значення слова «валява», зокрема - «купи», «руїни» та «поле битви вкрите трупами» [5]. Село Валява (Walawa) є і в Польщі, цю назву також можна часто зустріти серед топонімів Індії. Населення Дослідження чисельного та релігійного складу населення Валяви є досить складним адже не всі історичні джерела є точними та вірогідними. Свідчення, подані Лаврентієм Похилевичем, є чи не першими відомостями про населення Валяви, у своєму описі села він вказує, що у 1741 р. в селі нараховувалося 100 дворів, кількість жителів, на жаль, невідома. Цікавим джерелом інформації про мешканців Валяви є зібрання історичних документів «Архив Юго-Западной России», в другому томі п'ятої частини цього видання опубліковано переписи єврейського населення на території Київського воєводства, які відбулися в 1765-1791 рр. Перший перепис був проведений в 1765 р. тоді у Валяві проживало 11 євреїв [6][7], в 1778 - 5 [8], в 1784 - 8 [9], в 1787 - 10 в селі та ще 2 осіб у Валявській корчмі
Ілюстрації
Медіа
Див. також
Джерела та література
Зовнішні посилання
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/{{{підрозділ}}}]]