Бібліотека

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 17:53, 16 листопада 2018; Nsfedorenko.if18 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

БІБЛІОТЕ́КА, и, жін. 1. Установа, культосвітній заклад, де зберігаються і видаються читачам книжки, журнали і т. ін., а також здійснюється популяризація і пропаганда літературних творів. Розвиток темних мас не робиться за якийсь десяток років, .. коли немає доброї національної школи, ні народних бібліотек, ні читалень, ні піддержання й ініціативи зверху (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 70); Вона згадала, що їй треба здати кілька книжок до клубної бібліотеки (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 173).

Бібліотека-читальня — бібліотека, в приміщенні якої є зал або кімната, де можна одержувати й читати книжки, журнали, газети і т. ін.; Публічна бібліотека див. публічний.

2. Більш або менш значна кількість книжок, спеціально підібраних для читання, наукової роботи, з метою колекціонування і т. ін. Перша бібліотека [в Київській Русі] була створена князем Ярославом Мудрим у 1037 р. при Софійському соборі (Нариси стародавньої історії УРСР, 1957, 503); Любов до книжки виявляється і в тому, що з шостого класу Франко починає збирати свою бібліотеку — за три роки заповнює велику шафу європейськими класиками (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 28).

Бібліотека-пересувка — комплект книг, спеціальний фонд стаціонарних бібліотек для обслуговування населення за місцем роботи або проживання. Ми завжди налітали на нову бібліотеку-пересувку, наче голодні оси на мед (Іван І. Волошин, Дні.., 1958, 87).

3. Приміщення, кімната для зберігання книжок; книгосховище. В бібліотеці, повній старих книжок, висять портрети поважних предків (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 154); — Це наша державна бібліотека, — сказав він.. — Її будував архітектор академік Бекетов (Іван Багмут, Опов., 1959, 75); Другий будинок за рогом — була Громадська бібліотека (Андрій Головко, II, 1957, 538). 4. кого, яка. Назва споріднених за темою серійних видань або книжок чи журналів, призначених для певної категорії читачів. Цікаві факти:Не секрет, що перші бібліотеки створювалися при храмах релігій. І тоді були бібліотеки — сховища манускриптів, і тільки після того як в життя втілилася мрія про книгу і книгодрукування, з’явилися перші бібліотеки в звичному для нас вигляді. Цікаво, скільки томів в найбільшому виданні? Багато хто думає, що це кілька сотень, але виявляється, що найбільша кількість томів — це 1112, і входять всі вони в парламентські документи Британії. І важить вони більше трьох тонн.Багато забобонів породжують різні чутки про бібліотеки. Є міфи та історії про поселення привидів в різних історичних бібліотеках. Адже їм більше тисячі років. Але є і вираз «помилки диявола». Це висловлювання з’явилося ще в періоди, коли вся історія написання книг була при церквах. І при виданні божественних книг з’явилися усіма ненависні помилки. Так як це вважалося неприйнятним, то не можна було списувати їх присутність на людський фактор, а єдиним виправданням могло послужити проявом диявола.Ще цікаві факти про бібліотеки. Угорець Джозеф Тарі, наприклад, створив колекцію книг, довжина яких не перевищує 76 міліметрів. Такі мініатюрні книжечки виготовлялися на замовлення і були великою рідкістю. Однак, в них можна було перегорнути сторінки і побачити тексти книги. Частенько книгами є біографії. І найдовшою і об’ємною з них є історія життя сера Уїнстона Черчилля. Вона займає більше 22 томів книг. Багато історичних бібліотек створювалися сотнями років. І цінність деяких екземплярів таких книг оцінюється дуже високо. Для збереження їх всі книги були закріплені ланцюгом, щоб не можна було винести книгу з будівлі.












Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання