Погода

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Пого́да' - стан нижнього шару атмосфери в конкретній місцевості в конкретний час, або протягом тривалого часу (година, доба, декада, місяць). Характеризується рядом метеорологічних елементів, таких як вітер, температура, тиск, вологість, видимість та ін.


Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках - за допомогою Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ПОГО́ДА, и, жін. Стан атмосфери (хмарність, вологість, опади, температура повітря і т. ін.) у даному місці, в даний час. Еол, оставшись на господі, Зібрав всіх вітрів до двора, Велів поганій буть погоді... (Іван Котляревський, I, 1952, 67); Погода була по-серпневому тиха й сонячна (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 278); * Образно. — Газета, моє серце, — найтонший барометр, що визначає політичну погоду (Яків Качура, Вибр., 1953, 191); * У порівняннях. Життя, кажуть, зжити — не поле перейти. Життя — що погода (Панас Мирний, I, 1949, 239); // Спокійний стан атмосфери (без хмар, опадів, вітру і т. ін.). В сльоту чи погоду маленькою лажу було за гусьми на пашу, діти бавлю (Іван Франко, XIII, 1954, 435); Знову розвіхолилось. Кілька днів стояла погода.., а це піднялося таке, що й світу не видно (Валентин Речмедін, Весняні грози, 1961, 40); // діал. Негода, сльота. Погода у вікно б'є, — зачиніть (Словник Грінченка).

Зведення погоди — дані про стан атмосфери в певному місці, в певний час. За зібраними на них [метеорологічних станціях] відомостями складаються зведення погоди, які передаються по радіо в Центральний інститут погоди (Фізична географія, 5, 1956, 95). 

♦ Робити (зробити) погоду — вирішально впливати на що-небудь, мати вирішальне значення. [Петерсон:] Якщо я досі терпів деякі ваші вибрики, то лише тому, що ви не належите до людей, які роблять -погоду (Ярослав Галан, I, 1960, 396); — Яким би не був голова колгоспу, без вас, люди, без ваших рук, душевності і великодушності він погоди не зробить (Михайло Стельмах, Правда.., 1961, 309); Стає (стане) на погоді (на погоду) — встановлюється добра погода. — Може, на погоді стане, — подумав Тамара (Колгоспник України, 9, 1956, 31); У Забужжі було повно сонця, воно бриніло, тремтіла далека лісосмуга, і хотілось вірити, що стане на погоду (Радянська Україна, 29.VII 1962, 2); Чекати (ждати) коло (з) моря погоди див. море.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, 1975. — Стор. 715.

Основна інформація

Погода залежить від багатьох чинників. Сучасні прогнози ґрунтуються на збиранні даних про погодні умови рл всьому світу і на методах комп'ютерного моделювання.


Ілюстрації

Літак.jpg Метеосат.jpg Прилади.JPG Метеролог.jpg

Див. також

Прогноз погоди

Циклони

Меторолог

Синоптична карта

Геостанція

Джерела та література

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980) Вікіпедія) "Велика ілюстрована енциклопедія ерудита, видавництво "Махаон""

Зовнішні посилання

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B0