Ластівка

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Ластівка, -ки, ж. 1) Ласточка, Hirundo urbica. Ластівки вилітають, годинку обіцяють. Ном. № 309. Употребляется какъ ласкательное слово, особенно въ формѣ уменьш., по отношенію къ женщинѣ, которая въ поэзіи постоянно сравнивается съ ласточкой. Дівчино моя, переяслівко, поцілуй же мене, моя ластівко! Нп. Челядонько, ластівонько, годуй ти дитину! Коцип. Прокинься, моя ластівочко. Шевч. 317. Ся як ластівка літала в сінцях і в коморі, прибірала коло столу, поралась на дворі. Мкр. Н. Сподівалась невісточки як ластівочки собі на втіху. МВ. II. 12. А в нашій стороні красні дівки, як ластівки, а тут як ворони. Чуб. V. 20. 2) Четыреугольный кусокъ матеріи, вставляемый въ рубахѣ или другой одеждѣ подъ мышками. 3) Одинъ изъ кусочковъ сукна, преимущественно краснаго, вшиваемыхъ въ свиткахъ у таліи вверху усів. КС. 1893. XII. 449. 4) Названіе игръ: а) дѣтской, состоящей въ попаданіи палками въ брошенную вверхъ палку. Камен. у. б) дѣвичьей, съ пѣсней. Грин. III. 115. Ум. Ластівонька, ластівочка. Да ластівочка да купалася, да на бережку да сушилася! Чуб. V. 9. Ластівка (Hirundo) — рід птахів родини ластівкових (Hirundinidae). Найпоширеніший вид — сільська ластівка (Hirundo rustica).

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЛАСТІВКА 1, и, жін. 1. Перелітний птах ряду горобцеподібних з вузькими гострими крилами, стрімкий у льоті. Ластівки вились над ставком і от-от не черкались крилом блискучої хвилі (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 40);

2. перен., розм. Ласкава назва дівчини або жінки. — Е, дочко, — каже старий, — любих гостей до хати просять, а ти тут в'єшся. Йди, моя ластівко! (Марко Вовчок, I, 1955, 72);

3. Перша ластівка — про перші ознаки появи кого, чого-небудь. Одною з перших ластівок української прози про людей комуністичної праці став роман «Серце мого друга» Д. Бедзика (Радянське літературознавство, 5, 1962, 15).

Біологічна класифікація

Домен Ядерні (Eukaryota)
Царство Тварини (Metazoa)
Тип Хордові (Chordata)
Клас Птахи (Aves)
Надряд Кілегруді (Neognathae)
Ряд Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина Ластівкові (Hirundinidae)
Рід Ластівка (Hirundo)

Опис

Невеликий птах, довжина тіла 14,6-19,9 см, розмах крил 31,8-34,3 см маса птаха 17-20 г.Ця пташка одна з найсимпатичніших перелітних птахів. Вона має довгий роздвоєний хвіст з глибоким вирізом, тонкі крила. У повітрі ця пташка здійснює запаморочливі акробатичні трюки. Ластівка має яскраве оперення — на спині блискуче пір'я, а черевце — біле.

Поширення

Сільські ластівки мешкають в усіх біогеографічних областях, за винятком Австралії і Антарктиди. Територія, де вони розмножуються, включає Північну Європу, Північну Америку, Північну і Центральну Азію, Північну Африку, Близький Схід, Південний Китай і Японію. Зимують вони в Південній Америці, Південній Азії, Індонезії і Мікронезії. Легко адаптуються до різних умов, де є корм, що добувається, джерело води і місце для гніздування, зазвичай нависаюча частина скелі або будівлі, під якою вони і будують своє гніздо в місцях, недосяжних для дощу. Часто їх можна побачити на територіях, використовуваних в сільському господарстві, де вони селяться біля комор і інших службових будівель. Вони також будують свої гнізда під мостами, під карнизами будинків (віддаючи перевагу кам'яним над дерев'яними), на човнових причалах, а також в кам'яних печерах, і навіть потягах, що повільно йдуть. Ластівку легко впізнати по яскравому, блискучому, синьо-сталевому оперенню з фіолетовим відливом і характерній формі хвоста з глибоким розрізом і довгим хвостовим пір'ям з боків. Влітку, заглянувши під дах хліва, майже завжди можна побачити приліплене до стелі характерне, схоже на чашу гніздо цієї пташки. Восени можна спостерігати за ластівками, що збираються у великі зграї перед відльотом на місця зимування її. Під час перельоту намагаються триматися відкритих просторів, часто біля води або уздовж гірських хребтів. Гніздяться зазвичай на висоті нижче 3000 м над рівнем моря.

Спосіб життя

Ластівка є перелітним птахом, тому восени вона залишає місця гніздувань і відлітає на південь. У помірному кліматі взимку цей птах не знайшов би достатньої кількості літаючих комах — свого основного корму.Прилітають біля середини травня. У другій половині місяця відбуваються спорудження гнізда і відкладання яєць. Насиджування триває 12-13 діб, вигодовування пташенят - близько 20 днів. Ластівка линяє після повернення з місць зимування. Цим вона відрізняється від більшості інших перелітних птахів, линька в яких вибувається відразу ж після гніздування. Перед осінніми перельотами сільські ластівки об'єднуються у великі зграї, які можуть нараховувати декілька сотень, а іноді й тисяч птахів.

Спів сільських ластівок нагадує щебетання, яке закінчується характерною треллю. Ведуть громадський спосіб життя, збираючись у великі групи і разом саджаючись на дроти і інші підвищення. Частіше, ніж інші ластівки, сідають на землю. Вони також гніздяться великими колоніями. Усередині колонії кожна пара захищає територію навколо свого гнізда. У Європі ця територія складає 4-8 м².

Розмноження

Ластівки вважаються моногамними, одношлюбними птахами. Проте серед них звичайне створення ще однієї пари, що робить їх генетично полігамними. Подружні пари формуються кожної весни відразу після прибуття на літнє місце проживання. Щороку пари формуються по-новому, хоча якщо до цього у них був вдалий виводок, вони можуть зберігати співжиття декілька років підряд. Самці намагаються притягнути самиць, розпускаючи свій хвіст і видаючи щебетання з розсипчастою треллю. Самці, що залишилися без пари, зазвичай часто приєднуються до іншої пари, залишаючись з ними впродовж усього сезону. Хоча ці "помічники", як правило, не годують пташенят, вони можуть допомагати будувати і охороняти гніздо, насиджувати яйця і виводити потомство. Вони також можуть зійтися з самицею, таким чином утворивши полігамну пару.

Шлюбний сезон у сільських ластівок зазвичай відбувається з травня по серпень, але сильно розрізняється залежно від місця розташування. За літо самиця, як правило, устигає вивести два виводки. Обидва батьки беруть участь у будівництві гнізда. Спочатку вони роблять каркас з бруду, а потім обвивають його травою і пір'ям. Самиця відкладає 3-7 білих з буро-червоним, сірим або фіолетовим крапом яєць, але частіше всього 5 штук. Обидва батьки насиджують яйця, чий інкубаційний період складає 13-15 днів. Пташенята з'являються голими і безпорадними. Як самець, так і самиця годують пташенят, захищають гніздо і видаляють з нього послід. Годування відбувається до 400 раз на день, перш ніж дати пташеняті комаха, батьки скачують спійману їжу в кульку. Пташенята залишаються в гнізді в течію приблизно 20 днів до тих пір, поки вони не в змозі літати. Коли людина бере їх в руки, вони намагаються злетіти, навіть якщо ще не уміють цього робити. Після того, як пташенята навчилися літати, батьки ще в течію приблизно тижня продовжують їм допомагати, годуючи їх і показуючи назад дорогу до гнізда. Почавши літати, пташенята вже через 2 тижні розсіюються геть від батьків і часто приєднуються до інших колоній птахів. Статева зрілість сільських ластівок наступає на наступний сезон після того, як вони вилупилися. Як правило, молоді птахи дають менше потомство, чим зріліші. В середньому сільські ластівки живуть 4 роки. Хоча існують документовані свідчення про восьмирічних птахів, їх все ж розглядають як виняток

Живлення

Живляться сільські ластівки комахами: мухи, коники, цвіркуни, бабки, жуки і інші літальні комахи складають 99 % їх раціону. Свою здобич вони в основному ловлять у польоті, і на льоту здатні годувати своїх пташенят.

Види

  • Сільська ластівка (Hirundo rustica)
  • Співоча ластівка (Hirundo lucida)
  • Ангольська ластівка (Hirundo angolensis)
  • Коричневоголова ластівка (H. tahitica)
  • Новогвінейська ластівка (H. neoxena)
  • Білогорла ластівка (Hirundo albigularis)
  • Низкохвоста ластівка (Hirundo smithii)
  • Синя ластівка (Hirundo nigrita)
  • Рябокрила ластівка (Hirundo leucosoma)
  • Білохвоста ластівка (Hirundo megaensis)
  • Перлогорла ластівка (Hirundo dimidiata)
  • Блакитна ластівка (Hirundo atrocaerulea)
  • Чорно-червона ластівка (H. nigrorufa)

Повір'я

Одним з найшановніших, так би мовити, в Україні птахів є ластівка. Це — Божа пташка (Київський повіт), створена вона Богом із землі (Ушицький та Латинський повіти). Благословив її Господь за те, що, коли розпинали Христа, ластівки крали цвяшки (Проскурівський повіт). Якщо ластівка в'є під чиєюсь стріхою гніздо, то це передвіщає щастя тій родині (Старобільський та Літинський повіти). Розоряти гніздо ластівки або драть їхні яєчка — гріх: все обличчя у винних всіється веснянками, подібно до цяток на ластів'ячих яєчках (Літинський, Київський та Старобільський повіти).

Цікаві факти про ластівку

  1. Ластівки здатні ловити свою здобич на льоту (навіть на льоту здатні годувати своїх пташенят).
  2. У світі існує 75 видів ластівок (найбільша кількість видів живе в Африці).
  3. Астероїд ( 706 ) Гірудо названий на честь ластівки (це пов’язано тим що, слово « ластівка» латинською буде як «Хірундо»).
  4. Самки ластівок пофарбовані менш контрастно ніж самці і у них більш короткий хвіст.
  5. Годування пташенят ластівки відбувається до 400 разів на день.
  6. Символом Естонії є — сільська ластівка. Вона зображена на платиновій монеті номіналом 100 крон. Це монета була випущена до 90-річчя незалежності Естонії. Сільська ластівка, також зображена на словенській монеті номіналом 2 толари.

Ілюстрації

Lastivka181117.jpg Lastivka2181117.jpg Lastivka3181117.jpg Lastivka4181117.jpg

Медіа

.
.

Джерела та література

Воїнственський, М. Птахи / М. Воїнственський. – К. : Радянська школа, 1984. – 303 с. : ілюстр. – (Бібліотечна серія).

Землянських, І. Наші птахи : [Оповідання] / І. Землянських ; худож. авт. – К. : Богдана, 2004. – 48 с. : ілюстр.

Левчук, Я. Пізнай і полюби : довід. юного орнітолога / Я.Левчук ; худож. О.Міщенко. – К. : Веселка, 1995. – 79 с. : ілюстр.

Dovidka.biz.ua Довідник цікавих фактів та корисних знань.

Вікіпедія-вільна енциклопедія.