Чорногуз

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Чорногуз, -за, м. Листъ. Чуб. І. 63. Вх. Пч. І. 16. См. Бузько. А горобець впився, з чорногузом бився, як ударив чорногуза, чорногуз звалився. Чуб. V. 1124.

Сучасні словники

Чорногу́з — те саме, що Лелека, а також: бусол, бузько, бусьок, боцюн, гайстер — птах родини лелекових, ряду лелекоподібних.

Лелеки – високі птахи з довгою шиєю, довгими червоними ногами і прямим червоним дзьобом. Біле оперення голови, шиї та тіла контрастує з чорним оперенням крил, що має пурпуровий і зелений полиск. Їх карі очі оточує вузька смужка оголеної чорної шкіри.

Чим живляться.

Лелеки живляться гризунами, дощовими черв’яками, пуголовками та всіма видами дрібних земноводних і плазунів. Не надають переваги якомусь одному типу їжі, адже можуть живитися тими живими істотатми, яких найбільше в місцевості, де мешкають лелеки.

Лелеки зустрічаються на всіх континентах. Щоправда, у Північній Америці їх поширення обмежене територією крайнього півдня. В Австралії ж лелеки живуть тільки в північно-східній частині материка. На території Російської Федерації гніздиться три види цих птахів. В Європейській частині Євразії гніздяться всього два види лелек.

Лелеки — моногамні птахи, живуть парами. Зимують вони в Африці (на південь від Сахари) та в Азії (Індія, Пакистан, Індокитай тощо). Додому повертаються досить рано: у кінці березня — на початку квітня. Гніздяться поблизу вологих лук, боліт та стоячих водойм. Гнізда влаштовують на стріхах, на деревах поблизу осель, водонапірних баштах тощо. Гнізда лелек великі, самець і самиця будують їх разом. Трапляється, що під час побудови гнізда лелеки використовують прутики та головешки, що жевріють. Іноді це призводить до пожежі. Чим викликана така увага лелек до предметів, що жевріють — невідомо, але саме з цим пов'язане повір'я, що лелеки можуть підпалити оселю господаря, який зруйнував їхнє гніздо.

Гнізда лелек громіздкі, мають поперечник звичайно не менш метра а якщо займається старе гніздо, яке підновляється і добудовується лелеками, то поперечник може досягати і півтора метрів. Спорудження нового гнізда триває приблизно 8 днів. Будують його обидва члени пари. Зрідка білі лелеки будують і друге гніздо, яке служить їм для сну або як вартовий пост. Роблять гнізда й молоді, ще не гніздяться птахи.

У кладці — від 1 до 7 яєць, частіше 4—5. Іноді трапляється, що батьки викидають одне пташеня з гнізда. Хоча, з людської точки зору, це може здаватися жорстоким, у птахів інша логіка: це пташеня, мабуть, хворе або вражене паразитами і все одно не зможе вижити.

Живляться білі лелеки, як і інші лелекоподібні, тваринною їжею: жабами, ящірками, комахами, рибою та дрібними ссавцями.

Взагалі, з лелеками пов'язано багато легенд: вони і щастя приносять тій оселі, де гніздяться, і дітей. Лелека — символ родинного добробуту, його вважали священним птахом. Лелек не можна було тривожити. Ще одна легенда стверджує, що у лелек є свої «суди». За легендою, «винних» на цих судах засуджують до страти. Ця легенда також має біологічну підставу: восени лелеки дійсно можуть вбивати слабких птахів, нездатних витримати тривалий переліт.

Ілюстрації

Чорногуз.jpg Лелеки.jpg Лелека в гнізді.jpg

Медіа

Джерела та література

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D1%83%D0%B7_(%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F)

http://svit-tvarin.net.ua/leleki.htmlпідрозділ=Інститут філології