Корсет

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
Файл:Korset.jpg
Корсет «пісочний годинник» зразка 1878

Шнурі́вка, шнурови́ці або корсе́т (фр. corset) — предмет, головним чином, жіночого одягу у вигляді широкого поясу з ушитими пружними пластинками, що туго охоплює нижню частину грудної клітки та живіт для додання фігурі необхідного виду (горда постава, струнка талія) та м'якої підтримки грудей. Зазвичай із одного або декількох боків зроблено шнурування, нерідко з іншого боку роблять застібки або вставляють блискавку.

Історія 1468 — іспанська королева Хуана Португальська наказує створити для неї одяг, який би приховував випуклості фігури. Її майстри створюють першу в історії шнурівку. Він складався з металевих пластин, з'єднаних між собою болтами, і важив понад 25 кілограмів. Вважається, що королева завагітніла від коханця і за допомогою шнуровиць хотіла приховати цю вагітність від чоловіка. кінець 1470-х років — наступна іспанська королева Ізабелла I Кастильська зобов'язала всіх своїх служниць носити шнуровиці. В її указі йшлося, що ідеальною є жіноча талія, яку може обхопити руками 12-річна дівчинка. Талії жінок із оточення правительки не мали перевищувати 32,5 см. протягом XV-XVI ст. інквізиція зобов'язувала жінок носити шнурівки, аби приховувати принади свого тіла. Дівчаток у віці 8-9 років теж одягали в металеві корсети, аби перешкодити росту грудей і зробити їх максимально пласкими. Адже пишний бюст в ті часи був ознакою гріховності. у середині XVI ст. французька королева Катерина Медичі запровадила моду на шнурівки, який не приховував, а навпаки підкреслював і частково оголював груди. Відтепер шнуровиці робили з пружного китового вуса, який обтягували тканиною. наприкінці XVI ст. лікарі вперше заговорити про шкоду, якої завдають здоров'ю жінки затісні шнуровиці. Ті деформували ребра, зміщували положення внутрішніх органів. 1908 р. французький модельєр Поль Пуаре створив колекцію суконь вільного крою. Після цього корсети вийшли з моди.

Застосування Найбільш часто шнурівка використовувалася для створення бажаного силуету. Він підкреслює стрункість постави, зменшуючи талію та візуально збільшуючи плечі, підтримує груди, роблячи її пружнішою на вигляд, створює потрібну (чи модну) поставу. Плечові ремені на деяких версіях корсетів розгортали плечі подібно до сучасних ортопедичних реклінаторів для підтримки гордої постави.

Зазвичай шнурівка охоплює торс починаючи або на рівні пахв, або безпосередньо під грудьми і закінчуючись над стегнами, іноді заходячи на них і, в особливо рідкісних випадках, доходячи до колін. Також був відомий більш короткий вид шнуровиць, що охоплює тільки талію, під назвою «waist cincher» (поясна підпруга). На деяких корсетах кріпилися підв'язки для панчох.

Нерідко шнурівка підтримувала пишну сукню, розподіляючи по всьому тілу вагу криноліну або турнюра.

Вплив на здоров'я Носіння корсета являє собою один з шкідливими і небезпечними для здоров'я звичаїв. Стягування грудної клітки, особливо нижньої, найбільш піддатливою її області, тягне за собою порушення правильної діяльності органів грудної та черевної порожнин. Внаслідок стиснення нижніх часток легенів, кров недостатньо окислюється і в результаті виходить недокрів'я і неправильна діяльність серця. Разом з тим стискаються і зміщуються печінка, шлунок і кишковий канал, причому перша нерідко зазнає місцями рубцеве переродження, а інші органи, відтиснутих вниз, тиснуть на органи тазової порожнини і на великі черевні судини. Посилені руху (танці, їзда на велосипеді), при туго стягнути корсеті, нерідко бували причиною раптової смерті. У величезній більшості випадків туге стягування корсета служить причиною розвитку найрізноманітніших жіночих страждань, а, здавлюючи соски і самі грудні залози, позбавляли жінок можливості годувати своїх дітей грудьми.Однак слід зауважити, що жінки, що носили корсети, були досить багаті, щоб найняти годувальниць для своїх дітей.

Пристрій Корсети шиють з м'якого матеріалу (тканини, шкіри, і т. П.) З жорсткими пружними вставками з дерева, китового вуса чи сталі в спеціально створюваних кишенях.

З одного боку корсета (зазвичай зі спини, також може бути спереду і з одного або обох боків) робиться шнурівка. З її допомогою регулюється талія корсета. Для корсетів зі шнурівкою ззаду нерідко роблять спереду два жорсткі планшетки з дерева або сталі з застібками для більш зручного зняття і надівання - бюском.