Очерет

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Очерет, -ту, м. Камышъ. Бодай тая річка очеретом заросла. Чуб. III. 123. Чорт сидить в очереті та полохає жабів. Чуб. І. 106. Ум. Очерете́ць.


Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ОЧЕРЕ́Т, у, чол. (Phragmites). Багаторічна водяна або болотна трав'яниста рослина родини злакових з високим стеблом і розлогою пірамідальною волоттю. Отже, вони вже й під Хмарищем.. Кругом обняла його річка з зеленими плавами, лозами й очеретами (Пантелеймон Куліш, Вибр., 1969, 49); Сула вилася нанизу срібною стрічкою по зелених лугах, по сіножатях, по густих очеретах (Нечуй-Левицький, VII, 1966, 20); Шаланда пройшла поза купою очерету й випливла на Кардашинський лиман (Юрій Яновський, І), 1958, 198); // збірн. Стебла цієї рослини. Тоненькі, штучно виплетені з очерету тини відділяли Замфірів виноградник від сусідніх (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 189); В кожному садку біліла хата, вкрита гонтом або очеретом (Петро Панч, Гомон. Україна, 1954, 143). ]===

"Словопедія" 

ОЧЕРЕТ поширена на всій земній кулі кореневищна рослина родини злакових; стебла товсті, вис. до 4 м; суцвіття волотеподібне; на мілководді, вологих луках утворює зарості; використовується в будівництві як ізоляційний матеріал.]=== ===[http://ukrlit.org/slovnyk УКРЛІТ.ORG_Cловник ОЧЕРЕ́Т, у, ч. (Рhrаgтіtеs). Багаторічна водяна або болотна трав’яниста рослина родини злакових з високим стеблом і розлогою пірамідальною волоттю. Отже, вони вже й під Хмарищем.. Кругом обняла його річка з зеленими плавами, лозами й очеретами (П. Куліш, Вибр., 1969, 49); Сула вилася нанизу срібною стрічкою по зелених лугах, по сіножатях, по густих очеретах (Н.-Лев., VII, 1966, 20);Шаланда пройшла поза купою очерету й випливла на Кардашинський лиман (Ю. Янов., II, 1958, 198); // збірн. Стебла цієї рослини. Тоненькі, штучно виплетені з очерету тини відділяли Замфірів виноградник від сусідніх (Коцюб., І, 1955, 189); В кожному садку біліла хата, вкрита гонтом або очеретом (Панч, Гомон. Україна, 1954, 143).]===


РУпедия Этимологический русскоязычный словарь

ОЧЕРЕТ очерет "тростник, камыш". От черет; см. Бернекер 1, 150; Маценауэр, LF 11, 343. Неприемлемо сближение с лат. aсеr (см. острый) и лат. cerrus "вид ...


українська-англійська Словник

• (through: ru:камыш pl:trzcina ru:тростник ) cane • (through: ru:камыш ru:тростник ) rush • (through: ru:камыш ) bulrush • (through: ru:камыш ) sedge • (through: ru:тростник ) thatch • (through: ru:камыш ) Amur silvergrass • (through: pl:trzcina ) reeve

Цікаві факти

Очерет – один із найдавніших будівельних матеріалів. В якості покрівельного матеріалу він чудово зарекомендував себе в будь-яких кліматичних умовах. У сучасному будівництві покрівля з очерету широко використовується та надає колориту і неповторності будівлі.

Очеретяна покрівля має ряд переваг серед інших покрівель. Очерет це:

– екологічно чистий матеріал; – підкреслює естетику та неповторність дерев’яних будівель та кам’яниць; – має відмінні теплоізоляційні якості; – термін експлуатації понад 50 років.

Очерет має найбільший вміст кремнію серед інших рослин в нашому регіоні. Кремній надає очерету стійкість до ураження бактеріями та комахами, але водночас робить його швидкозаймистим. Склад кремнію також впливає на міцність очерету та його водостійкість: кремній будує дуже довгі та міцні молекулярні ланцюжки.

В Німеччині, де очеретяні покрівлі зустрічаються набагато частіше, ніж в Україні, цьому матеріалу присвоєно пожежний ступінь «В2 – добре займистий».

У зв’язку з тим, що очеретяні стебла мають крупнопористу структуру, а самі стінки стебла досить щільні, очеретяний мат, плита або крівля мають високі тепло- та звукоізоляційні властивості.

Еластичність, міцність, стабільність форми – основні механічні властивості очерету, обумовлені розташуванням його комірок. Розташовані по колу шари клітин з високим вмістом лігніну, якби армованих волокнами целюлози, визначають високу міцність очерету на згин при зберіганні жорсткості та міцності.

Очерет позитивно впливає на якість води, в якій він проростає. У воді, що протікає крізь його зарослі, кількість патогенних бактерій (віруси інфекційних хвороб, таких як холера та тиф) знижується вдесятеро від початкового значення, ця властивість очерету обумовлюється тим, що він виробляє антибіотик у воду та ґрунт.

Сухий очерет витримує необмежену кількість циклів заморожування-танення. Мокрий очерет не піддається руйнівній дії замерзлої води, оскільки структура стебла крупнопориста, і стінки пор достатньо міцні.

Очерет використовують як покрівельний матеріал, а також плетуть з нього стіни і перегородки в невеликих господарських будівлях, тини, плотики для переправи через тихі протони в дельтах річок і багато інших виробів. З нього виготовляють циновки для вигодовування червів шовкопряда, мати для парників, у степових районах використовують на паливо.


Що можна робити з очерету?, - Більше читайте тут: http://znayka.org.ua/scho-mozhna-robyty-z-ocheretu.html

Матеріал з Вікіпедії

Материал из Википедии

Ілюстрації

Завантаження.jpg Цук.jpg Ролор.jpg

Медіа