Соболя

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Соболя, -ляти, с. Молодой соболь. МУЕ. III. 149.

Сучасні словники

ПУБЛІЧНИЙ ЕЛЕКТРОННИЙ СЛОВНИК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

СОБОЛЯ́, я́ти, с. Маля соболя. Кішки залюбки вигодовують.. соболят та лисенят у звірофермах(Знання.., 9, 1971, 29).

ПУБЛІЧНИЙ ЕЛЕКТРОННИЙ СЛОВНИК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

СО́БОЛЬ, я, ч. 1. Невелика хижа тварина родини куницевих із темно-коричневим або темно-бурим шовковистим пухнастим хутром. Останнім часом соболь так розплодився, що ріст його доводиться обмежувати. Бо соболь — хижак і знищує білок (Знання.., 9, 1969, 17); Бувало і соболя бив [Чепиж], і куницю (Нех., Хто сіє вітер, 1959, 146). 2. Хутро цієї тварини; виріб із такого хутра. — Коли слідом за мною вся жіноча половина глядачів корчилась в істеричнім нападі, то се звалося моїм «тріумфом», і сибірські багачі дарували мені соболі й самоцвіти (Л. Укр., III, 1952, 704); На гусарах були кунтуші оксамитові, підбиті шовком й облямовані дорогими соболями (Н.-Лев., VII, 1966, 218); * У порівн. В мене брови — як той соболь(Щог., Поезії, 1958, 81). 3. розм. Ласкаве називання чоловіка (перев. при звертанні). — Козаченьку, мій соболю! Візьми мене із собою — Помандрую я з тобою! (Чуб., V, 1874, 84). Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 9. — С. 433.

ПУБЛІЧНИЙ ЕЛЕКТРОННИЙ СЛОВНИК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

Соболь, ля, м. Соболь — животное, а также соболій мѣхъ. КС. 1882. IX. 416. Візьми шубу з оксамиту, соболями підшиту. Лукаш. 144. Употр. какъ ласкат. слово. Козаченьку, мій соболю, візьми мене із собою. Чуб. V. 84.

ПУБЛІЧНИЙ ЕЛЕКТРОННИЙ СЛОВНИК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

со́боль (соболи́ця — самка соболя; соболя́ — маля соболя) — 1) невелика хижа тварина родини куницевих із темно-коричневим або темно-бурим шовковистим пухнастим хутром; також хутро цієї тварини і виріб з цього хутра; водився колись в Україні; за княжих часів соболями половці брали дань (див. «Слово о полку Ігоревім); у весільних піснях соболь — молодий, а куниця — молода. Бувало, і соболя бив, і куницю (І. Нехода); Візьми шубу з оксамиту, соболями підшиту (Словник Грінченка); 2) традиційне ласкаве називання чоловіка або жінки (перев. при звертанні), характерне для народних пісень: «Не вийду, козаче, не вийду, соболю; Не буду стояли під вечір з тобою». —Козаченьку, мій соболю! Візьми мене із собою (П. Чубинський); Кохай, кохай молодицю, гарну соболицю (П. Чубинський).

Матеріал з Вікіпедії

Соболь - серія російських малотоннажних вантажних автомобілів, фургоніві мікроавтобусів, які виготовляються на Горьківському автомобільному заводі з листопада 1998 року.

Іноземні словники

українська-англійська Словник

українська англійська соболь sable

соболь zibeline

соболь zibelline


Ілюстрації

Соб1.gif Соб2.jpg Соб3.png Соб 4.jpeg

Медіа

ТВ Усадьба. Плантатор. Эпизод 09. Соболя.
Испытание Соболя "Продолжение"


Цікаві факти

Опис

Довжина тіла 34 — 52 см, вага 1,8 кг; тіло струнке, гнучке, хвіст (довжина 11 — 19 см) пухнастий, кінцівки досить короткі й товсті. Хутро від жовтобурого до чорнобурого, дуже густе, довге, шовковисте. Хутро у різних підвидів суттєво розрізняється за забарвленням і м'якістю. Найвідомішим і найкоштовнішим є хутро баргузинського соболя. Більше читайте тут: [1]

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.

Поширення та біологія

Сучасне поширення пов'язане з лісами на схід від Печори до Тихого океану. У минулому соболь був поширений значно далі на захід, зокрема й в Україні у північній частині лісової смуги (Сокур, 1961). У місцях перекривання ареалу з куною лісовою (Martes zibellina), зокрема на Уралі, часто зустрічаються гібриди, які мають назву "кідус" або "тумак" (не плутати з "тумак" як однією з поширених назв куни лісової у польській мові). Цінний мисливський звір від часів Русі до сьогодення. Також соболя розводять на звірофермах, у тому числі й в Україні.

Матеріал з Вікіпедії

Соболь (автомобіль)- Історія моделі

У кінці 1998 року Горьковський автозавод освоїв на базі агрегатів сімейства«ГАЗель» виробництво легких розвізних автомобілів «Соболь» (клас LCV-MC), що відрізняються від популярної полуторки м укороченою до 2760 мм колісною базою, незалежною передньою пружинною підвіскою і односкатним колесом заднього моста, розрахованого на меншу вантажопідйомність (до 900 кг). Сімейство включає суцільнометалевийфургон ГАЗ-2752 і мікроавтобусиГАЗ-2217 і ГАЗ-22171 («Баргузин»), а також бортову вантажівку (шасі з кабіною) ГАЗ-2310. Базовою моделлю вважається фургон ГАЗ-2752 з зсувними бічними дверима і розпашними задніми (корисний об'єм 6,86 м³ в 3-місній версії і 3,7 м³ на 7-місній вантажопасажирській «Комбі»). Мікроавтобус ГАЗ-22171 з підвищеною дахом (аналогічної по висоті «Газелі» ГАЗ-3221) у 6-ти і 10-місному виконаннях. Більше читайте тут: [2]