Лазити

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Лазити, -лажу, -виш, гл. 1) Лазить, ползать. Лазять діти у запічку голодні і ті. Шевч. 532. Лазарь, що по печі лазив. Ном. № 4075. По кавуну мухи лазили. Гадина лазила. 2) Взбираться, взлѣзать, лазить. На похиле дерево і кози лазять. Ном. № 4075. Люде лазили і на такі гори, що верстов шість або сім заввишки. Дещо. 18. 3) Лазить, лѣзть, перелѣзать. Наладив дід хижку для бабки: то лазили кішки, а то й собаки стали лазити. Ном. № 7580. Через плоти лазив. Чуб. V. 79.

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЛАЗИТИ, лажу, лазиш, недок.

1. без додатка, по чому, на чому. Пересуватися по поверхні всім тілом (про плазунів); плазувати. Був у нього вуж домашній, що нікого не кусав і свобідно всюди лазив (Іван Франко, XI, 1952, 222); // Пересуватися по поверхні, майже притискуючись до неї (звичайно про дрібні живі істоти, які мають багато ніг). Позіхнула [Меланін] такеньки, що в мене рукава замаяли, а які мухи по столу лазили, то поскочувалися, як насіння од вітру (Марко Вовчок, I, 1955, 255); Назад тільки раки лазять (Михайло Стельмах, Хліб.., 1959, 157); // Пересуватися на руках і ногах, припадаючи тулубом до якої-небудь поверхні (про людину). А воно таке маленьке. Воно ще й не лазить (Тарас Шевченко, II, 1953, 195); Професор лазив тоді по палісадничку,.. ловив земляну жабку (Юрій Яновський, II, 1954, 84); // перен., розм. Ходити, долаючи перешкоди або шукаючи що-небудь. Вдень лазила [вдова] на смітниках, Черепки збирала (Тарас Шевченко, I, 1951, 236); — Каторжний промисел [сіль збирати].. Ноги тобі пороз'їдає, руки пороз'їдає, а ти все бродиш, лазиш, по багнищах та лиманах, бо це твій хліб (Олесь Гончар, II, 1959, 409); // перен., розм. Ходити без діла; тинятися. — Казала я тобі, не лазь по сонці! Так от же буде лазити, поки знов її трясця вхопить! (Леся Українка, III, 1952, 632); [Микита:] Ходять, лазять, заважають, Від роботи одривають, Хоч покинь, та з двору йди... (Олександр Олесь, Вибр., 1958, 467). ♦ Лазити [на колінах] в ногах у кого, перед ким — принижуватися перед ким-небудь. Він радніший би був просити, в ногах лазити, сльозами молити, аби тільки забути те, що було! (Панас Мирний, I, 1949, 310); [Зінька:] Перед ким я скорилася, жебрала, у ногах лазила? — Перед катом своїм!.. (Марко Кропивницький, II, 1958, 71); Лазити рачки (рака) — пересуватися на чотирьох кінцівках (про людей); рачкувати. Кілька разів так дурили хлопці Йойну, а самі сміються, аж рака лазять (Іван Франко, IV, 1950, 10); З Дем'яном Тимофій народився мало не в один день, разом рачки лазив, разом гуси пас (Юрій Смолич, Реве та стогне.., 1960, 91).

2. по чому, на чому. Хапаючись руками або чіпляючись ногами (лапами), підніматися по чому-небудь угору або спускатися вниз. Там був приставлений на горище товстий дрючок, по которому кури лазили на сідало (Нечуй-Левицький, II, 1956, 178); Прийшлося дідові драбину приставляти, по липі з у ликом лазити (Панас Мирний, I, 1954, 193); По драбині лазила в льох дівчина (Костянтин Гордієнко, Сильніше смерті, 1946, 14); // через що. Піднімаючись на що-небудь, переміщатися на інший бік; перелазити. — Чого це ти, Кайдашенку, лазиш, через наші перелази? (Нечуй-Левицький, II, 1956, 272); Ось перелаз, що хлопчиком ще лазив Він через нього (Максим Рильський, Мости, 1948, 84).

3. у що, до чого. Проникати всередину чого-небудь. — Балаш, здається, людина з достатками, але я в його скриню не лазив (Нечуй-Левицький, II, 1956, 315); Він в шахту лазив, в лунах криці, туди, де сонце тільки сниться, тому він, може, так і зблід (Сосюра, II, 1958, 345). ♦ За словом (відповіддю і т. ін.) у кишеню (до кишені) не лазити — бути дотепним, метким, добре обізнаним у розмові. Та й сам дідусь був не промах: за словом у кишеню не лазив (Олександр Ковінька, Чому я не сокіл.., 1961, 70); Парамон Пархомович насідав на сина, а той давав здачі й до кишені по відповідь не лазив (Юрій Яновський, II, 1954, 145); Степан Павлович добре обізнаний з шляховим будівництвом, за цифрами і фактами не лазив до кишені (Василь Минко, Повна чаша, 1950, 8); Лазити в (до) кишені; Лазити по кишенях — красти. — То, можег в кишені чужі лазили... (Панас Мирний, 1, 1954, 273); — Здається, довгий час ти мав справу з кишеньковими злодіями.., але ж сам по кишенях лазити не навчивсь? (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 146).

Публічний електронній словник української мови

ЛА́ЗИТИ, ла́жу, ла́зиш, недок.

1. без додатка, по чому, на чому. Пересуватися по поверхні всім тілом (про плазунів); плазувати. Був у нього вуж домашній, що нікого не кусав і свобідно всюди лазив (Фр., XI, 1952, 222); // Пересуватися по поверхні, майже притискуючись до неї (звичайно про дрібні живі істоти, які мають багато ніг). Позіхнула [Меланія] такеньки, що в мене рукава замаяли, а які мухи по столу лазили, то поскочувалися, як насіння од вітру (Вовчок, І, 1955, 255); Назад тільки раки лазять (Стельмах, Хліб.., 1959, 157); // Пересуватися на руках і ногах, припадаючи тулубом до якої-небудь поверхні (про людину). А воно таке маленьке. Воно ще й не лазить (Шевч., II, 1953, 195); Професор лазив тоді по палісадничку,.. ловив земляну жабку (Ю. Янов., II, 1954, 84); // перен., розм. Ходити, долаючи перешкоди або шукаючи що-небудь. Вдень лазила [вдова] на смітниках. Черепки збирала (Шевч., І, 1951, 236); — Каторжний промисел [сіль збирати].. Ноги тобі пороз’їдає, руки пороз’їдає, а ти все бродиш, лазиш по багнищах та лиманах, бо це твій хліб (Гончар, II, 1959, 409); // перен., розм. Ходити без діла; тинятися.— Казала я тобі, не лазь по сонці! Так от же буде лазити, поки знов її трясця вхопить! (Л. Укр., III, 1952, 632); [Микита:] Ходять, лазять, заважають. Від роботи одривають. Хоч покинь, та з двору йди… (Олесь, Вибр., 1958, .467).

◊ Ла́зити [на колі́нах] в нога́х у кого, перед ким — принижуватися перед ким-небудь. Він радніший би був просити, в ногах лазити, сльозами молити, аби тільки забути те, що було! (Мирний, І, 1949, 310); [Зінька:] Перед ким я скорилася, жебрала, у ногах лазила? — Перед катом своїм!.. (Кроп., II, 1958, 71); Ла́зити ра́чки (ра́ка) — пересуватися на чотирьох кінцівках (про людей); рачкувати. Кілька разів так дурили хлопці Йойну, а самі сміються, аж рака лазять (Фр., IV, 1950, 10); З Дем’яном Тимофій народився мало не в один день, разом рачки лазив, разом гуси пас (Смолич, Реве та стогне.., 1960, 91).

2. по чому, на чому. Хапаючись руками або чіпляючись ногами (лапами), підніматися по чому-небудь угору або спускатися вниз. Там був приставлений на горище товстий дрючок, по которому кури лазили на сідало (Н.-Лев., II, 1956, 178); Прийшлося дідові драбину приставляти, по липі з у ликом лазити (Мирний, І, 1954, 193); По драбині лазила в льох дівчина (Горд., Сильніше смерті, 1946, 14); // через що. Піднімаючись на що-небудь, переміщатися на інший бік; перелазити. — Чого це ти, Кайдашенку, лазиш через наші перелази? (Н.-Лев., II, 1956, 272); Ось перелаз, що хлопчиком ще лазив Він через нього (Рильський, Мости, 1948, 84).

3. у що, до чого. Проникати всередину чого-небудь. — Балаш, здається, людина з достатками, але я в його скриню не лазив (Н.-Лев., II, 1956, 315); Він в шахту лазив, в лунах криці, туди, де сонце тільки сниться, тому він, може, так і зблід (Сосюра, II, 1958, 345).

◊ За сло́вом (ві́дповіддю і т. ін.) у кише́ню (до кише́ні) не ла́зити — бути дотепним, метким, добре обізнаним у розмові. Та й сам дідусь був не промах: за словом у кишеню не лазив (Ковінька, Чому я не сокіл.., 1961, 70); Парамон Пархомович насідав на сина, а той давав здачі й до кишені по відповідь не лазив (Ю. Янов., II, 1954, 145); Степан Павлович добре обізнаний з шляховим будівництвом, за цифрами і фактами не лазив до кишені (Минко, Повна чаша, 1950, 8); Ла́зити в (до) кише́ні; Ла́зити по кише́нях — красти. — То, може, в кишені чужі лазили… (Мирний, І, 1954, 273); — Здається, довгий час ти мав справу з кишеньковими злодіями.,, але ж сам по кишенях лазити не навчивсь? (Гончар, Тронка, 1963, 146).

Український тлумачний словник

Лазити, -лажу, -виш, гл. 1) Лазить, ползать. Лазять діти у запічку голодні і ті. Шевч. 532. Лазарь, що по печі лазив. Ном. № 4075. По кавуну мухи лазили. Гадина лазила. 2) Взбираться, взлѣзать, лазить. На похиле дерево і кози лазять. Ном. № 4075. Люде лазили і на такі гори, що верстов шість або сім заввишки. Дещо. 18. 3) Лазить, лѣзть, перелѣзать. Наладив дід хижку для бабки: то лазили кішки, а то й собаки стали лазити. Ном. № 7580. Через плоти лазив. Чуб. V. 79.

Цікаві факти

Цікаві види лазіння людей Скелелазіння / Climbing

Різні варіанти лазіння поділяють на категорії, такі як, наприклад, вільне скелелазіння, тобто, боулдерінг або соло (без страховки), або скелелазіння (де мотузки використовуються строго для безпеки), скелелазіння за допомогою обладнання, де спортсмен підіймається безпосередньо за допомогою обладнання. У сучасну еру сходження в закритих приміщеннях дозволяє лазити на штучних стінах (скалодромах), тобто в контрольованій навколишньому середовищі, де проводяться всі професійні змагання на рівні Кубка світу. Іншим екстримом є традиційне скелелазіння і сходження по льоду, де спортсмен лицем до лиця зустрічається з природою у її природній формі і на її умовах. Зупинимося на кожному детальніше.


Вільне лазіння (Free Climbing)

Вільне лазіння - лазіння на скелях або скалодромах, при якому просування вгору здійснюється за допомогою використання чіпкості пальців, сили рук і ніг, без використання різних пристосувань і допоміжних засобів. Мотузка та інші технічні засоби служать лише для страховки від зривів і є гарантією безпеки, а не допомогою при проходженні маршруту. Вільне лазіння позначає вільний від технічних допоміжних засобів, але ні в якому разі не вільне від страховки (що в даному контексті будемо називати free solo). До вільного лазіння відносять так само спортивне скелелазіння, включаючи боулдерінг, а так само традиційне саксонське вільне лазіння і вільне лазіння на рамках альпінізму. Якщо говорити про точному значенні слова, то під вільним лазанием розуміють тільки спосіб руху, незалежно від самого маршруту. Але техніку вільного лазіння використовують так само при проходженні маршрутів спортивного скелелазіння, тому вільне лазіння часто використовують як синонім спортивного скелелазіння.

Даний стиль практикувався вже з кінця XIX століття в Саксонської Швейцарії (гірський масив на Сході Німеччини). Звідки і був «експортований» американцем німецького походження Фріцем Віснер в США. У Європі (виключаючи Саксонську Швейцарію) вільне лазіння не отримало особливого поширення у зв'язку з розвитком і все більшою популяризацією технічного скелелазіння. Але в 70-80х роках західноєвропейські скелелази почали знову використовувати цей стиль, який вони нібито «підглянули» в Саксонської Швейцарії та США. Сьогодні вільне лазіння - найпопулярніший стиль. Спортивне скелелазіння

Спортивне скелелазіння - варіант вільного лазіння, в основі якого лежить спортивний аспект. Маршрути даного виду, як правило, оснащені безліччю шлямбуром, з метою мінімізувати ризик зриву. Сенс спортивного скелелазіння полягає у проходженні складних маршрутів способом вільного лазіння, тривалість яких складає в основному 10-30 м, іноді до 100 і проходить по одній скелі.

Спортивне скелелазіння - як самостійний напрям - виникло наприкінці 60 - початку 70 р. у США. Сьогодні виступає як змагання спорту. Сучасне спортивне скелелазіння як масовий рух охоплює не тільки виключно скелелазні або спортивні аспекти, але так само і стиль життя, де чимале значення набувають спонтанність, креативність, задоволення, відчуття свободи. Розрізняють такі види спортивного скелелазіння:

Pleasure climbing

Pleasure climber'ом називають того, хто, як правило, лізе нескладний маршрут для власного задоволення. Pleasureroute - це маршрут легкої або середнього ступеня складності, оснащений шлямбурами, які гарантують безпечне лазіння кожному, має короткий, неріскованний підйом і спуск. Максимальна складність маршруту 7 +. Як правило Pleasure climbing вибирають підлітки і діти, підходить також для сімейного відпочинку. Недоліком маршрутів даного виду є велика кількість бажаючих полазити, що в свою чергу згладжує поверхню скелі на найбільш часто використовуваних ділянках. Лазіння на трудність (difficulty climbing)

На противагу Pleasure climbing лазіння на важкість грунтується на вилезаніі маршрутів середньої і підвищеної складності. Лазіння на трудність - другий за давністю після лазіння на швидкість і найбільше поширений вид на змаганнях зі скелелазіння. Спортсмени повинні вилізти маршрут довжиною в 15-20 метрів on-sight (пролезание маршруту з першої спроби), або іноді flash (пролезание маршруту після попереднього візуального «контакту» з ним). Траси складні, використовується нижня страховка. Оцінюється висота підйому спортсмена.

Боулдерінг (bouldering)

Полягає в проходженні серії коротких, але складних трас. На відміну від інших видів скелелазіння, здійснюється без використання мотузок, карабінів і інших страхувальних пристосувань, тому що максимальна висота траси не перевищує 4 метри; замість цього для страховки використовуються мати. Змагання й тренування по боулдерінгу можуть проходити як на природному рельєфі, так і на штучному.

Білдерінг (buildering)

Білдерінг- різновид паркуру, при якому учасники здійснюють сходження на зовнішню сторону будинків та інші міські конструкції. Слово «білдерінг» - це мовна контамінація, слово-гібрид, що складається зі слова «building» (будинок) і терміна «bouldering» (окремий вид скелелазіння).

Зазвичай білдерінг включає в себе вільне сходження у важких умовах і може бути вкрай небезпечним. Найчастіше здійснюючись незаконно, білдерінг здебільшого здійснюється вночі. Знавців білдерінг, помічених піднімаються на будівлі без дозволу, регулярно зустрічає поліція після завершення їх трюків. Білдерінг може також прийняти форму, більш споріднену болдерінгу, яка має тенденцію до сходження і / або перетинанню більш коротких секцій будівель і конструкцій. Хоча білдерінг часто здійснюється сольно, він також став популярним груповим спортом. Як і в більш традиційному скелелазінні, будівлі встановлюються і класифікуються за труднощі їх подолання. Менш значні форми міського сходження можуть спостерігатися на демонстраціях як засіб протесту, або під час деяких суспільних подій, типу вуличних парадів чи звернень до публіки, де люди часто піднімаються на вказівні стовпи та інші маленькі конструкції.

Тreeclimbing

Тreeclimbing - лазіння по деревах. Не потребує якихось спеціальних знань і складного обладнання. Обладнання для заняття цим видом відпочинку мало чим відрізняється від звичайного набору скелелаза: шолом, сідло, кішки, рукавички, карабіни і мотузки. Тreeclimbing стає все більш популярний. Адже лазити по деревах можна скрізь, тому що навіть у міських джунглях при бажанні можна відшукати гідне дерево.

Outdoor climbing

Outdoor climbing - лазіння на відкритому повітрі на природних рельєфі.


Indoor climbing

Indoor climbing - лазіння на скалодромах або обладнаних в домашніх умовах стінках, вид спортивного скелелазіння, який може містити в собі елементи болдерінгу, так і лазіння з верхньою або нижньою страховкою. Воно може вважатися найбезпечнішою формою скелелазіння, і для більшості людей буде найлегшим способом почати займатися цим спортом. Лазіння робиться на дерев'яній та пластмасової моделі скелі. У зв'язку з популяризацією скелелазіння постійно зростає кількість людей, бажаючих займатися на скалодромах, але тим не менш рано чи пізно Indoorclimb'ери переходять в розряд Outdoor climber'еров. Лазіння на скалодромах - спосіб тренувань в зимовий час. Сходження в закритому приміщенні.


Альпійське скелелазіння.

Альпійське скелелазіння - це окремий вид, що знаходиться на прикордонній лінії між альпінізмом і скелелазіння. Це проходження скельних маршрутів довжиною більше 50 метрів - мультіпітчей. У залежності від ступеня і способу обладнання маршрутів страхувальними точками, вони діляться на спортивні (sport) і традиційні (trad). Sport-маршрути відрізняються наявністю стаціонарних страхувальних гаків - шлямбуром, що знаходяться на невеликій відстані один про одного. Це значно підвищує безпеку скелелаза, тому що навіть у разі зриву шлямбура забезпечують надійну страховку. Такі «доріжки» ідеальні для початківців або віддають перевагу проходити маршрути на межі своїх можливостей. Trad-маршрути, навпаки, підбираються за рівнем так, щоб звести до нуля ймовірність зриву, адже на них точки страховки організовує сам лізуть, за допомогою спеціального обладнання. Такі мультіпітчі цікаві тим, кому вже набридли комфортні спортивні «доріжки» і хто бажає перевірити на міцність свої досвід, знання, сміливість і, звичайно, розсудливість.


Free solo climbing

Free solo climbing - проходження маршрутів без страховки й інших допоміжних засобів. Найбільш представлені небезпечний стиль в скелелазінні.


Deep Water Soloing

Deep Water Soloing - лазіння над водою, так що в разі зриву скелелаз падає у воду.

Single rope technique

У часи зародження спелеології багато печери вивчалися за допомогою простих і мотузяних сходів, що робило цей спосіб пізнання важким і дорогим. Так як об'ємне спорядження все ж не придатне для опускання в печери, з плином часу виник новий вид технічного лазіння single rope technique.


Бігвольное лазіння (Big wall)

Big Wall -клас альпіністських сходжень, метою яких є підкорення вершини по маршруту, що проходить по вертикальній стіні, скельної або льодової, великої протяжності (кілометр і більше). Сходження такого класу є сходженнями найвищої технічної складності. Часто успішним проходженням маршруту вважається не факт сходження на вершину, а проходження технічної частини маршруту стіни за так званим ключовим ділянкам. Як правило, проходження стінного маршруту високої складності починається з розвідки, при якій досліджується район майбутнього сходження, кліматичні умови, троянда вітрів. Особливу увагу приділяють візуальним оглядом маршруту з допомогою оптичних приладів, замальовка з подальшим аналізом місць можливої ночівлі на стіні, лавинонебезпечних і камнепадоопасних місць, можливих шляхів аварійного сходу з маршруту. Як правило довжина маршруту оцінюється в «мотузках», тобто в кількості стандартних бухт мотузок завдовжки 50 м.


Dry-Tooling (Драйтуллінг)

Dry-Tooling - лазіння з льодовими інструментами і в кішках по скельному рельєфу.

Мікст-лазіння поєднує в собі кілька технік сходження: ледолазаніє і драй-тулінг. Цей напрямок в техніці скелелазіння, передбачає проходження траси (в тому числі - найскладніших нависають карнизів) за допомогою зачеплення за дрібні нерівності рельєфу кінчиком дзьоба льодового інструмента, або - заклинювання його в дрібні тріщини і розколи.


Джампінг - це один з нових підвидів скелелазіння, що передбачає стрибок з одних зачіп на стіні на інші (іншу).


Медіа

Ілюстрації

Лазити thumb 34274 news m.jpeg Лазити images.jpeg Лазити index.jpeg Лазити 699769.jpg

Джерела та література

[qjxKRTyGX-A/Экстрим Скалолазание на пальцах ]

української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)