Ябко
Я́бко, -ка, с. = Яблуко. Гей в саду червоні ябка. Гол. І. 305. Яблуко - плід яблуні, який вживається в їжу в свіжому вигляді, служить сировиною в кулінарії і для приготування напоїв. Яблуня - рід листопадних дерев і чагарників сімейства розоцвітих з кулястими солодкими або кисло-солодкими плодами. Це найпоширеніша плодова культура в наших садах. Чудове цвітіння цих садів навесні і достаток фруктів восени роблять яблуню самим улюбленим деревом.
Яблуня - саме невибаглива дерево, при хорошому догляді вона може давати рясний урожай і на сонячному місці і при затіненні. Не любить вона тільки низини, западини і замкнуті улоговини, де під час цвітіння пізні заморозки можуть пошкоджувати квітки. Багато видів яблуні вирощують як декоративні рослини в садах і в парках. Всі види - хороші медоноси. Деревина у яблуні щільна, міцна, легко ріжеться і добре полірується; придатна для токарних і столярних виробів, дрібних виробів. Найбільшого поширення набула яблуня домашня. На сьогоднішній день існує безліч сортів цього виду яблуні, які ростуть у різних кліматичних умовах.
Найбільш відомі сорти яблунь в нашій смузі: Білий налив, Мелба, Кальвіль сніговий, Слава переможцям, Лобо, Боровинка, Спартан, Антонівка, Ренет, Симиренко, Джонатан, Мекінтош та інші.
Домашня яблуня - довговічна рослина може рости до 100 років, а дикорослі види - до 300 років. Починає плодоносити на 4-12-й рік, продуктивний період - 40 - 50 років. Цвіте у квітні-травні. Цвітіння триває 8 -12 діб. Запилення - перехресне. При рясному цвітінні зав'язується і розвивається до зрілих плодів близько 30% зав'язей, інші обсипаються (незапліднені зав'язі, і в червні - плоди). Яблуня зимостійка і морозостійка (витримує до -42 ° C), виростає на різних грунтах. Недолік вологи, мінерального живлення та інші несприятливі фактори призводять до значного осипання зав'язей.
Батьківщиною яблуні є Центральна Азія, хоча деякі вчені вважають, що перші їстівні солодкі яблука на Землі з'явилися в гірських районах нинішнього Казахстану біля кордону з Китаєм на висоті більше двох тисяч метрів. Це відкриття стало несподіванкою для багатьох вчених: досі передбачалося, що яблука - це гібриди різних фруктів. Предки сучасної фрукта досі виростають на "історичній батьківщині", але їх залишилося небагато і знайти їх можна тільки за допомогою фахівців, стверджує вчений Беррі Джуніпер, автор книги "Історія яблук".
Корисні властивості яблук
Яблуко містить до 80 % води , решта 20 % корисні речовини : клітковина , органічні кислоти , калій , натрій , кальцій , магній , фосфор , залізо , йод , а також вітаміни А , В1 , В3 , РР , С та ін
Яблука містить мало калорій, тому є прекрасною дієтою для бажаючих схуднути.
У яблуках містяться такі важливі природні кислоти , як яблучна , винна і лимонна , а в комплексі з тими ж дубильними речовинами ці кислоти зупиняють процеси гниття і бродіння в кишечнику , дають можливість не відчувати метеоризму , здуття живота , сприяють природному очищенню і відновленню кишечника. А здоровий кишечник - ключ до довголіття та здоров'ю.
Завдяки пектину яблука діють як дуже легке і абсолютно безпечне проносне.
Для профілактики запорів найкраще вранці натщесерце з'їдати одне -два кислих яблука . Більше того , доведено , що яблука містять речовини , які зупиняють ріст ракових клітин в кишечнику і печінці. Так що при проблемах з кишечником крім 1-2 яблук натщесерце буде корисним протягом дня з'їсти 1-2 яблука . Не менш корисним буде раз на 2-3 тижні влаштувати собі розвантажувальний яблучний день (міні- яблучну монодієту ) .
Яблука корисні абсолютно всім - як здоровим людям , так і тим , хто страждає різними захворюваннями. У яблуках (особливо , в недавно зірваних ) досить багато вітамінів. Наприклад , вітаміну А в яблуках на 50 % більше , ніж в апельсинах . Цей вітамін допомагає вберегтися від застуди та інших інфекцій і підтримує зір на хорошому рівні.
Досить рідкісного вітаміну G в яблуках більше, ніж у будь-якому іншому фрукті . Він називається « вітаміном апетиту » і забезпечує нормальне травлення і зростання . Багаті яблука і вітамінами С , а також групи В. У стиглих плодах деяких сортів яблук йоду в 8 разів більше , ніж в бананах , і в 13 разів більше , ніж в апельсинах . Тому яблука вважають корисними для профілактики зобної хвороби. Але чим більше яблука лежать , тим вітамінів стає менше.
Найкраще вживати свіжі плоди в натуральному вигляді або натерті на крупній тертці. Найбільш корисні дрібні , кислі і дикі яблука . Вони містять в десять разів більше корисних речовин , ніж глянцеві плоди. Свіжі яблука завжди викликають рясне виділення шлункового соку , тому особливо корисно з'їдати під час обіду яблуко тим , хто вічно кудись поспішає і тому не дуже ретельно пережовує їжу.
Кислі яблука більш багаті вітаміном С, вони благотворно впливають на імунну систему , зміцнюють стінки судин , зменшують їх проникність для токсинів , знімають набряки , сприяють швидкому відновленню сил після тривалої хвороби. Яблука містять природні антибіотики - фітонциди , які самі по собі згубно впливають на збудників вірусу грипу , золотистий стафілокок , допомагають при прищах на обличчі , знищують збудників дизентерії.
Дубильні речовини в чудовому поєднанні з калієм , що містяться в яблуках , допомагають профілактувати подагру і сечокам'яну болезнь.Оні не дозволяють випадати в осад солям сечової кислоти , тому при сечокислий діатез вони не тільки лікування , а й профілактика більших неприємностей - сечокам'яної хвороби. Так що , якщо у вас в аналізі сечі багато солей сечової кислоти , якщо хочете позбутися від каменів у нирках - жуйте яблука !
Яблука сприяють профілактиці хвороб жовчного міхура: володіючи м'яким жовчогінну дію , вони допомагають запобігти жовчокам'яна хвороба і холецистити . Якщо у вас вже є проблеми з жовчним міхуром , то не забудьте застосовувати свіжовичавлений яблучний сік - по півсклянки або склянці за 15-30 хв до їди.
Яблука мають загальнозміцнюючу , підбадьорююче , освіжаючу дію . Плоди з невисоким вмістом цукрів впливають на коливання в крові цукру , вони показані хворим на цукровий діабет. Крім того , яблука знижують кількість холестерину в крові. Яблучна дієта скорочує вміст холестерину в крові на 30 %.
Яблуко перешкоджає утворенню сечової кислоти і підсилює розпад мурашиної . Тому вона застосовується страждаючими ревматизм, подагру , атеросклерозом , хронічними екземами та іншими захворюваннями шкіри. Яблуко корисно для зміцнення зору , шкіри , волосся і нігтів , а також для усунення захворювань нервового характеру .
Яблука благотворно діють при низькому кров'яному тиску і твердінні судин , тому що вони - потужний очищувач крові. Вони так само корисні для лімфатичної системи.
Вважається , що регулярне вживання яблук і яблучного соку сприяє запобіганню процесу руйнування клітин мозку , що приводить до втрати пам'яті.
Дослідження, проведене Ноттінгемським науково -дослідним інститутом , показало , що щотижневе вживання 5 яблук сприяє зниженню рівня респіраторних захворювань ( включаючи астму) .
Вчені помітили ще одну корисну якість у плодів : вони цілком заміняють зубні пасти і порошки , одне яблуко вранці - і зуби чисті і здорові . Яблука оберігають їх від руйнування.
Ну і, нарешті , печені яблука корисні при хронічних запорах , свіжі - при гастритах і колітах , авітамінозі .
Вчені вважають , що в насінні яблука містяться біологічно активні речовини , вітаміни і ферменти , які запобігають виникненню раку. Також вважається , що 5 - 6 яблучних насіння повністю покривають добову потребу в йоді. Противників у цієї теорії поки немає , але лікарі попереджають і про небезпеку , яка може ховатися в цих коричневих насінні.
У яблучних кісточках міститься і вкрай небезпечна речовина - глікозид амігдаліна ! У шлунку він розщеплюється з виділенням синильної кислоти , сильної отрути . Особливо небезпечна вона дітям . Послабити дію отрути можна прожарювання і додаванням цукру. Є думка , що небезпека кісточок сильно перебільшена , адже загальна концентрація отруйних речовин дуже мала. Але в кожному разі зловживати поїданням плодових насіння не слід. Безпечним вважається , не більше 5 - 6 -х яблучних насіння в день .